چگونه بدون رفتن به کلاس آموزشی یک طراح شویم؟

به گزارش شیوا مارکت، در روزهایی که کرونا برگزاری کلاس های هنری را با مشکل روبه رو کرده است، از طریق مطالب آموزشی در فضای مجازی مهارت هنری خود را ارتقا دهید.

چگونه بدون رفتن به کلاس آموزشی یک طراح شویم؟

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین راستا را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، چند ماهی است در پی شیوع ویروس کرونا، بسکمک از آموزشگاه ها، فرهنگسراها و انجمن های هنری کلاس های آموزشی خود را به صورت مجازی و یا با ظرفیت های بسیار محدود برگزار می کنند.

همیشه کلاس های هنری از جمله کلاس های نقاشی و یا طراحی، جزو پرطرفدارترین کلاس آموزشگاه ها در فصل تابستان بوده اند. اما قصه تابستان امسال کمی متفاوت است و دیگر معنای واقعی کلاس های تابستانی را احساس نمی کنیم.

در این روزها فضای مجازی نقش مهمی در گذراندن وقت مردم دارد. با اینکه هیچ برنامه مجازی جایگزین حضور فیزیکی در کلاس و گفت وگوی هنرجو با استاد از نزدیک نمی شود؛ اما می توان تاحدودی مطالب مفید و آموزنده از برخی سایت ها را دریافت کرد.

در این گزارش راه های آموزش طراحی که از شاخه های پرطرفدار نقاشی است، توضیح داده شده است:

طراحی های مقدماتی: نوع مداد، نوع کاغذ، طرز ایستادن

یادگیری طراحی آسان است به محض اینکه دفتر طراحی را باز کرده و نحوه دریافت مداد و قرار دادن کاغذ و ایستادن را یاد بگیرید و همچنین موضوع خود را به عنوان یک مبتدی بیابید، کار شروع خواهد شد. اگر شما یک هنرجوی تازه کار هستید و یا هنرمندی که به دنبال روش و ابزار مناسب برای اجرای آثارش است، اینکه بدانید از کجا و چگونه شروع کنید نکته ای بسیار مهم به شمار می آید.

این نکات ضروری به شما در افزایش مهارت و طراحی های بهتر کمک خواهند کرد.

1- طرز در دست دریافت مداد

نحوه دریافت قلم در نوشتن سبب می شود، خطوط محکم و کنترل شده خلق کنید. البته از این حرکت می توانید در افزودن جزئیات به طراحی بهره ببرید. دریافت قلم از بالا (overhand grip) یعنی زمانی که مداد بین انگشت اشاره و شست قرار می گیرد و انگشت میانی آن را تحت کنترل نگه داشته و سایر انگشت ها بر روی کاغذ قرار می گیرند. این طرز دریافت مداد امکان ایجاد حرکات وسیع تر و چنانچه از پهلو گرفته شود، سایه های کم رنگ تر و پهن تری را فراهم می کند. بر عکس اگر از نوک مداد بهره ببرید، سایه ها تیره تر و باریک تر خواهند شد.

هنگامی که مداد را به شکل نوشتن در دست گرفتید، بهترین نحوه قرارگیری کاغذ روی سطح افقی بوده. هنگامی که قلم را از بالا در دست می گیرید، باید کاغذ را تقریباً عمودی (مایل) قرار دهید.

2- نحوه ایستادن

نحوه ایستادن و یا نشستن شما اهمیت بسکمک در طراحی دارد. اگر ایستاده اید مطمئن شوید که وزن خود را بر روی یک پا نمی اندازید و در صورتی که نشسته طراحی می کنید، پاهای خود را روی زمین قرار دهید. تنها قانون این است که سعی کنید همیشه طراحی را از حرکات شانه شروع کنید. محدود نمودن حرکات مچ در طراحی جزئیات تکنیکی کارآمد محسوب می شود، اما برای حرکات اولیه مچ دست را بی حرکت قرار داده و بقیه دست تا شانه را حرکت دهید.

3- طراحی برای مبتدیان

ابتدا نقاط اصلی را بر روی کاغذ معین کنید و بعد هنگامی که اصول را دریافتید، حرکات مداد را در دفتر طراحی شروع کنید.

می توانید آزادانه انواع خطوط افقی، عمودی، دوایر، اریب و بیضی را ایجاد کنید. چند صفحه را با این خطوط تمرین کنید. پس از آن یک موضوع انتخاب کنید؛ این موضوع می تواند گل یا گلدان یا یک مجسمه باشد. نیاز نیست نگران اندازه ها یا دقیق بودن آن ها باشید. تنها به خطوط اصلی نگاه کنید و نه جزئیات.

4- بدون اینکه نگاه کنید طراحی کنید

در این مرحله یکی از موضوع های مرحله قبل را انتخاب کرده و بدون اینکه به کاغذ نگاه کنید، خطوط بیرونی را طراحی کنید. باید به چشم هایتان اجازه دهید که دست ها را در طراحی ابعاد بیرونی موضوع هدایت کنند. این بهترین روش برای افزایش اعتماد به نفس است.

5- از دور به طراحی خود نگاه کنید

در طول طراحی هر از گاهی به خود استراحت داده و از دور به نقاشی و همچنین تصویر نمونه ای که از آن نقاشی می کشید، نگاه بیندازید. این حرکت تصویر جدیدی در ذهن ایجاد خواهد کرد. درست مانند زمانی که بعد از مدتی طراحی نصفه و نیمه خود را ادامه می دهید. در این صورت می توانید متوجه اشکالات آن شوید. اگر این کار را انجام ندهید، ممکن است در نهایت در طراحی خود اشکالاتی بیابید که دیگر حتی پاک نمی شوند. پیشنهاد ما این است که این تکنیک را در طراحی خود اجرا کنید؛ به خصوص قبل از اینکه سایه های سنگین را اضافه کنید.

همچنین بخوانید:

فیلم | چگونه یک ژورنال بولت درست کنیم؟ | راهکارهایی برای تهیه دفتر برنامه ریزی شخصی

چگونه در خانه صابون بسازیم؟ | مهارت لذت بخشی که بسیار آسان است

6- بر عکس طراحی کنید

هنگامی که طرح کلی را نمی بینید (مثلاً یک پرنده) بیشتر بر سایه های آن دقت کنید. این کار ذهن شما را گول خواهد زد تا تصاویر پیچیده را آسان تر دریافت کنید.

7- اشکال اولیه و اندازه ها در طراحی انسان

یک شکل ذوزنقه که قسمت بالای آن عریض تر باشد، گزینه مناسبی برای بالاتنه انسان از شانه ها تا کمر به حساب می آید. حال یک ذوزنقه کوچک تر و برعکس را می توان در قسمت کمر و پایین تنه قرار داد. به طور میانگین در انسان ها، ابتدای پاها خط میانه بدن به حساب می آیند و دست ها نیز به همین اندازه هستند و یا در صورت تفاوت اندکی بلندترند. سر را می توان به شکل یک بیضی نمایش داد. به طور میانگین قد بدن انسان ها با اندازه شش سر و گردن برابر است؛ اندازه ذوزنقه هایی که در بالا به آن ها اشاره شد، معمولاً به اندازه دو سر و گردن است. قسمت بالایی پاها تا ذوزنقه پایینی ادامه دارد که به لگن متصل است و این نقطه به همراه پاها به اندازه سه و نیم سر و گردن خواهد بود.

8- از اشتباه کردن و خراب شدن کار نترسید.

سعی کنید به سراغ اشتباه کردن بروید و از آن ها درس بگیرید.

9 - سوژه خود را در پرسپکتیو ببرید.

یکی از ضروری ترین مهارت هایی که به عنوان طراح باید به آن آگاه باشید، دانستن پرسپکتیو یا علم مناظر و مرایاست. برای خلق آثار سه بعدی، تنها با دانستن خط افق، نقطه گریز و آگاهی از قوانین پرسپکتیو خطی قادر به خلق اثر مورد نظرتان خواهید شد.

10- نقاشی را با آگاهی درست از جهت آن شروع کنید

اگر می خواهید در جهتتان پیروز باشید، باید سه چیز را در نظر بگیرید: زمینه کار، قلم مو و پالت. زمانی که با این سه مورد آشنا باشید و به راحتی کار کنید، مطمئن باشید، درست شروع کرده اید.

11- از تمامی آموزش های طراحی برای پیشبرد کار خود بهره ببرید و امتحانشان کنید.

12- ابزار مختلف را بشناسید

در دنیایی که مملو از ابزار، مواد و رنگ های متفاوت است، چگونه باید درست ترین آن ها را برگزینیم؟ ابتدا باید شناخت درستی از آن ها داشته باشید تا بنا به خواست خود بتوانید انتخابی صحیح کنید.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 21813

به "چگونه بدون رفتن به کلاس آموزشی یک طراح شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه بدون رفتن به کلاس آموزشی یک طراح شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید