کاهش 36 درصدی آمار حریق در جنگل ها و مراتع کشور

به گزارش شیوا مارکت، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از کاهش 36 درصدی آمار حریق در جنگل ها و مراتع در سال 98 اطلاع داد.

کاهش 36 درصدی آمار حریق در جنگل ها و مراتع کشور

به گزارش ایرنا، سرهنگ علی عباس نژاد گفت: با بارندگی هایی که اوایل سال جاری در سراسر کشور رخ داده است جنگل ها و مراتع کشور با افزایش پوشش گیاهی روبه رو شده اند و پیش بینی های لازم برای جلوگیری از حریق های احتمالی از سوی یگان حفاظت سازمان جنگل ها اجرا شده است.

وی آمار حریق جنگل ها و مراتع در سال گذشته را تا سرانجام مرداد 366 فقره خاطرنشان کرد و اضافه کرد: این میزان سال جاری با کاهش 36 درصدی روبرو شده و به 232 فقره رسیده است.

عباس نژاد نتیجه این عملکرد را همکاری و مشارکت جوامع محلی، سازمان های مردم نهاد و دوستداران منابع طبیعی و محیط زیست دانست.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: با وجود کاهش تعداد حریق اما متاسفانه سال جاری به لحاظ سطح با افزایش حریق روبه رو بودیم به طوری که سطح حریق در سال گذشته به مساحت 916 هزار هکتار بوده و این میزان سال جاری با 37 درصد افزایش به 1254 هکتار رسیده است.

وی با بیان این که آتش سوزی ها در منابع طبیعی بیشتر در مناطق کوهستانی و صعب العبور اتفاق می افتد توضیح داد: از سنوات گذشته تدابیر و پیش بینی های لازم برای پیشگیری از حریق اجرا شده و با تهیه و تدوین طرح جامع اطفای حریق و ارسال دستورالعمل های لازم به ادارات کل منابع طبیعی سراسر کشور نقاط حساس و بحرانی حریق را شناسایی نموده و فرماندهان یگان حفاظت و نیروهای حفاظتی با گشت و مراقبت در مناطق بحرانی و حساس به آتش سوزی مراقبت و دیده بانی های لازم را انجام می دهند.

عباس نژاد ادامه داد: با تهیه طرح جامع اطفای حریق با همکاری مسئولان و سازمان های مرتبط، موضوع اطفای حریق جنگل ها و مراتع در دستور کار وزارت دفاع قرار گرفته است.

وی درباره آتش سوزی اخیر جنگل های ارسباران در آذربایجان شرقی نیز گفت: از بدو آغاز حریق تا سرانجام اطفای آن با مدیرکل سازمان مدیریت بحران استان در ارتباط بوده و روز گذشته نیز با هماهنگی مدیریت بحران و سازمان هلال احمر دو فروند بالگرد راهی مناطق ارسباران شده و اکنون نیز حریق جنگل های ارسباران کاملاً اطفا شده است.

عباس نژاد با بیان این که جنگل ها و مراتع مختص سازمان جنگل ها نیست بلکه متعلق به همگان و میراث گذشتگان است از مردم خواست به محض رویت هرگونه حریق و یا دست اندازی به جنگل ها و مراتع موضوع را به سرعت به وسیله سامانه 1504 به ماموران حفاظتی اعلام نمایند.

safariro.ir: سافاری رو: گردش و تفریح در سافاری های جهان

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 9959

به "کاهش 36 درصدی آمار حریق در جنگل ها و مراتع کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 36 درصدی آمار حریق در جنگل ها و مراتع کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید