کسی نتوانست جلوی ایرانسل و همراه اول را بگیرد!

به گزارش شیوا مارکت، اینترنت در زندگی امروزی به یک کالای ضروری تبدیل شده است. از تماس تصویری و خرید آنلاین گرفته تا آموزش آنلاین و دورکاری دیگر جزئی از برنامه روزمره خانوار ها شده است. حتی با خبر شدن از اطلاعیه ها و دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا، تست سلامت، خرید سیم کارت، اعطای وام، سهام عدالت، یاری هزینه معیشتی، دریافت کد بورسی، ثبت نام در سجام، کار های بانکی و اغلب روزمرگی های زندگی مردم کل جهان به بستری گره خورده است به نام اینترنت.

کسی نتوانست جلوی ایرانسل و همراه اول را بگیرد!

دنیای اقتصاد در ادامه نوشت: در ابتدای راه، زمانی که تب کرونا داغ بود و قرنطینه خانگی و در خانه ماندن ها خیلی شدیدتر از امروز بود، اپراتور ها و کسب و کار ها اینترنتی برنامه های مختلفی برای نگه داشتن شهروندان در خانه داشتند. اما با شروع موج دوم شیوع دوم کرونا دیگر خبری از این برنامه ها نیست و در این میان، اما اپراتور ها کار عجیبی انجام دادند. شبانه، بسته های بلندمدت خود را حذف کردند و با تعریف بسته های گران قیمت کوتاه مدت، عملا قشر متوسط و ضعیف جامعه را نشانه رفتند؛ قشری که این روز ها همه چیزش به اینترنت وابسته است و اتفاقا کسب و کارش هم رونقی ندارد که برای دریافت 2 گیگ اینترنت یک ماهه که چند روز بیشتر دوام نمی آورد، مبلغ 17 هزار تومان پرداخت کند.

گرانی یک شبه اینترنت، بدون اعلام قبلی، بدون برگزاری جلسه و بدون دریافت تاییدیه از رگولاتوری جزو عجیب ترین کار هایی بود که از اپراتور ها سر زد. به نظر می رسد، سود اپراتور ها از بسته های اینترنت آنقدر دلچسب و قابل توجه است که تهدید جریمه دو میلیارد تومانی هم نتوانست مانع از اجرای سیاست های آن ها برای تغییرات بسته های اینترنتی گردد. به هر حال، این روز ها که به لطف کرونا مصرف اینترنت در بین شهروندان بیش از گذشته شده، فرصت خوبی برای اپراتور ها شده تا کاربران را مجبور به پذیرش هرگونه تغییراتی نمایند.

در همین مدت که انواع کمپین های همدلی برای حمایت از کسب و کار ها و شهروندان برای گذراندن دوران سخت کرونا راه اندازی شده، ایرانسل و همراه اول در کنار گران کردن بسته های اینترنتی، اقدام به تغییراتی در برخی از بسته ها نموده اند. طوری که بسته های پرکاربرد و محبوب در بین کاربران مانند برخی بسته های بلندمدت، به شکل کامل حذف شده اند.

به عبارتی، بسته های بلندمدت مانند شش ماهه و یک ساله که عمدتا از حجم اینترنت بالایی برخوردار بودند حذف شده یا مقدار حجم ارائه شده در آن ها کاهش نسبی داشته است. به نظر می رسد این دو اپراتور از هرگونه ابزار اعم از نوع بسته، دوره استفاده بسته، حجم آن و در نهایت قیمت آن استفاده نموده اند تا بتوانند درآمدشان را افزایش دهند.

در این راستا، پیمان قره داغی، مدیرکل دفتر حفاظت از حقوق مصرف نماینده رگولاتوری، اواسط تیر ماه در گفت وگو با ایسنا، خاطرنشان کرد: برخی از بسته های پرمصرف از برخی درگاه ها حذف شده است. البته این اقدام که از سوی اپراتور های غالب و بدون کسب تاییدیه سازمان اجرا شده، تخلف است و به همین خاطر به اپراتور ها اخطار دادیم که بسته ها دوباره هم در پرتال و هم اپلیکیشن اپراتور ها قرار گیرد. اپراتور ها برای ارائه تعرفه های قبلی از رگولاتوری تاییدیه گرفته بودند و نباید تعرفه های مورد تایید سازمان را حذف می کردند.

به اعتقاد وی، اپراتور ها می توانستند این تعرفه ها را از ابتدا تعریف ننمایند، اما اگر تعریف کردند، باید سرویس شان را ادامه می دادند. اگر قرار باشد بسته های جدیدی تعریف گردد یا برخی از بسته ها از مدار خارج گردد و اپراتور های غالب حتی اگر بخواهند کمتر از سقف، تعرفه بدهند هم باید از سازمان تاییدیه بگیرند که دراین مورد رگولاتوری تاییدیه ای برای حذف بسته ها نداشتیم. سقف تعرفه اپراتور ها هم تا 42 هزار تومان به ازای هر گیگابایت اینترنت برای سیم کارت های دائمی و 63 هزار تومان برای سیم کارت های اعتباری است و اگر بخواهند بالاتر از سقف تعرفه بدهند هم برخورد می گردد.

به هر حال، تهدید سازمان رگولاتوری هم تاثیرگذار نبود تا اپراتور ها از این تخلف دست بکشند یا از موضع خود عقب نشینی نمایند. به گفته معاون وزیر ارتباطات، در مصاحبه با ایرنا، به دلیل برنگشتن تعرفه اینترنت به حالت اولیه از سوی اپراتور ها و تداوم تخلفی که اجرا شده است، صبح روز شنبه جریمه دو میلیارد تومانی به دو اپراتور ایرانسل و همراه اول ابلاغ شد. جریمه نقدی قدم اول برای برخورد با تخلف اجرا شده است و در صورت استمرار این مساله، قطعا روال های دیگر را در پیش خواهیم گرفت. تعلیق، کاهش مدت اعتبار پروانه و مواردی از این دست، مصوبه های قانونی است که می توان با استناد به آن ها تخلفات را پیگیری کرد.

وی اضافه نمود: از جزئیات اقدامات اجرا شده در دادگستری با خبر نیستم، اما روال های قانونی پیگیری خواهد شد.

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: فرارو
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 21723

به "کسی نتوانست جلوی ایرانسل و همراه اول را بگیرد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کسی نتوانست جلوی ایرانسل و همراه اول را بگیرد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید