کشف استخوان های دایناسور جدید در جزیره وایت

به گزارش شیوا مارکت، فسیل های جدید را در سال 2019 به فاصله چند هفته از هم طی سه کشف مجزا از زیر خاک بیرون آوردند. دو فسیل را دو نفر و یک فسیل را خانواده ای پیدا کردند و همگی هم یافته های خود را در همان نزدیکی به موزه دایناسور های جزیره واقع در سنداون تحویل دادند.

کشف استخوان های دایناسور جدید در جزیره وایت

این دایناسور گونه جدیدی از گروه ددپایان است

به گفته محققان مجموعه ای از استخوان های گونه جدید دایناسور های خانواده تیرانوسوروس رکس در جزیره وایت در انگلیس کشف شده است. به گفته دیرینه شناسان دانشگاه ساوت همپتون، این دایناسور ها که وکتائرووناتور اینوپیناتوس نام گذاری شده اند 115 میلیون سال قبل و در دوره کرتاسه در کره زمین پرسه می زدند و طول آن ها را چهار متر برآورد کرده اند.

این دایناسور گونه جدیدی از گروه ددپایان هست که تیرانوسوروس رکس و پرندگان امروزی را هم دربرمی گیرد. پارسال در ناحیه ساحلی شانکلین در جزیره وایت چهار استخوان کشف کردند که گمان می رود به احتمال زیاد به یک دایناسور تعلق داشته باشد.

به گفته محققان محتمل است وکتائرووناتور اینوپیناتوس در قسمت شمال مکانی که بقایای استخوان ها پیدا شده زندگی می کرده است و لاشه آن را آب به درون دریا برده است.

جزیره وایت به خاطر بقایای دایناسور هایی که در آن کشف شده شهرت دارد و بقایای بیش از 25 گونه دایناسور را در این جزیره پیدا کرده اند. در حالی که برای مثال در انگلستان که وسعت آن بیش از سیصد برابر این جزیره است فقط بقایای 21 گونه پیدا شده است.

فسیل های جدید را در سال 2019 به فاصله چند هفته از هم طی سه کشف مجزا از زیر خاک بیرون آوردند. دو فسیل را دو نفر و یک فسیل را خانواده ای پیدا کردند و همگی هم یافته های خود را در همان نزدیکی به موزه دایناسور های جزیره واقع در سنداون تحویل دادند.

رابین وارد اهل استارتفورد که فسیل یاب حرفه ای است همراه خانواده اش برای سفر به جزیره وایت آمده بود که فسیل این دایناسور را کشف کردند.

او می گوید: از پیدا کردن این استخوان های جالب به راستی لذت بردیم. فهمیدم که استخوان های خاصی هستند و به خاطر همین وقتی به بازدید موزه دایناسور های جزیره می رفتیم آن ها را با خودمان بردیم. آن ها فوری فهمیدند که استخوان های نادری هستند و از ما خواستند برای انجام تحقیقات کامل آن ها را به موزه هدیه بدهیم.

دیرینه شناسان دانشگاه ساوت همپتون پس از بررسی چهار استخوان مهره، تأیید کردند که محتمل است این استخوان ها متعلق به رده ای ناشناخته از دایناسور ها باشند. یافته های این محققان در مجله مقالات دیرینه شناسی چاپ خواهد شد.

کریس بارکر دانشجوی دکترای تخصصی دانشگاه ساوت همپتون که سرپرست این تحقیقات بود می گوید: بقایای دایناسور ها در زیستگاه های دریایی وجود دارد و معمولاً در بافت های شانکلین یافت نمی شوند. یافتن فسیل صدف ها یا چوب های شناور خیلی بیشتر محتمل است به همین دلیل این یافته ها واقعاً نادر بود.

منبع: ایندیپندنت

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: فرادید
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 22390

به "کشف استخوان های دایناسور جدید در جزیره وایت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف استخوان های دایناسور جدید در جزیره وایت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید