کشف دروازه ای که به دستور کورش ساخته شد!

به گزارش شیوا مارکت، هیات مشترک ایران و ایتالیا با بیش از 10 فصل کاوش باستان شناسی پیروز شدند تا کل دروازه را از زیر خاک بیرون بیاورند.

کشف دروازه ای که به دستور کورش ساخته شد!

حسن ظهوری| تل آجری تا پیش از کاوش های باستان شناسی گنجینه ای از معماری ایران را در خود پنهان نموده بود. باستان شناسان، با چندین فصل کاوش در این تپه، پیروز به کشفی شدند که بسیاری از تحقیقات باستان شناسی در نزدیکی تخت جمشید و گذشته شهر پارسه را تغییر داد.

آنچه در تل آجری کشف شد، تاریخ باستان شناسی دوره هخامنشی را هم متحول کرد. کشف دروازه ای آن هم شبیه دروازه ایشتار در بابل نشان داد که کوروش هخامنشی پس از فتح بابل از معماران آنجا خواسته بود شبیه آن دروازه را در جایی که امروز کمتر از سه کیلومتر با تخت جمشید فاصله دارد بسازند. باستان شناسان بر این باورند که این دروازه اگرچه برای کاخی به نام فیروزی ساخته شده، اما دروازه ای برای شهر پارسه بوده. پیش از آن که داریوش حتی به فکر ساختن تخت جمشید افتاده باشد.

هیات مشترک ایران و ایتالیا با بیش از 10 فصل کاوش باستان شناسی پیروز شدند تا کل دروازه را از زیر خاک بیرون بیاورند و گردشگران بتوانند، دروازه ای که کوروش هخامنشی دستور ساخت آن را داده بود و پسرش کمبوجیه این خواسته را به سرانجام برد، ببینند.

روی دیوار های این دروازه موجودات افسانه ای نقش بسته شده بود که یکی از مهمترین آن ها یعنی موشخوشو از هنر معماری هخامنشی در دوره های بعدی حذف می گردد. کاوش های باستان شناسی در این محوطه یکی از برترین کاوش های انجام گرفته در ایران است و برای نخستین بار یک محوطه تا رسیدن به مرحله گردشگری کاوش و ثبت و ضبط شده است.

پیشنهاد می کنیم این ویدئو که از آخرین یافته های باستان شناسی در این محوطه است و کل دروازه را به وضوح می گردد دید، ببینید:

دانلود

فیلم اصلی

کد ویدیومنبع: فرادید
انتشار: 5 بهمن 1401 بروزرسانی: 5 بهمن 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 30020

به "کشف دروازه ای که به دستور کورش ساخته شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف دروازه ای که به دستور کورش ساخته شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید