کشف علت ضعف عملکرد عضلانی ناشی از پیری

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران: محققان دانشگاه اوتاوای کانادا علت زوال عملکرد ناشی از افزایش سن سلول های بنیادی عضله را کشف کردند.

کشف علت ضعف عملکرد عضلانی ناشی از پیری

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران،محققان دریافتند هنگامی که سلول های بنیادی عضله پیر می شوند، کاهش عملکرد آنها در نتیجۀ افزایش تدریجی فعالیت نوعی جهت سیگنال دهی است که اطلاعات را از بافت های اطراف به درون سلول انتقال می دهند.

آنها طی این پژوهش متوجه شدند با مسدود کردن جهت سیگنال رسان موسوم به JAK، STAT توسط داروهایی خاص که معمولا در شیمی درمانی استفاده می شوند، سلول های بنیادی عضله درست مانند سلول های مشابه در حیوانات جوان عمل کردند. در واقع این مهار نماینده ها قدرت ترمیم عضله آسیب دیده را در حیوانات پیر افزایش داده و آن را قادر به ساخت بافت جدید می نمایند.

با افزایش سن، فعالیت جهت سیگنال رسان JAK، STAT افزایش می یابد و این امر موجب می گردد تا تقسیم سلول هایی موسوم به ماهواره کاهش یافته و در پی آن از عملکرد و حجم سلول های بنیادی عضله نیز کاسته می گردد.

سلول های ماهواره ای، سلول های بنیادی ویژه ای هستند که در بیشتر بافت های بدن وجود دارند و به عنوان سلول های ذخیره عمل می نمایند. این سلول ها در پاسخ به آسیب های مکانیکی و شیمیایی تکثیر شده و موجب رشد، جایگزینی و ترمیم در بافت می شوند.

اکنون محققان به دنبال پتانسیل های درمانی جدیدی هستند تا بتوان بیماری های ضعف عضلانی نظیر آتروفی عضلانی را درمان کرد.

این پژوهش در مجله Nature Medicine منتشر شده است.

منبع:ایسنا

خبرنگاران: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: تسنیم
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 9801

به "کشف علت ضعف عملکرد عضلانی ناشی از پیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف علت ضعف عملکرد عضلانی ناشی از پیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید