کنکور 98، سهم تفریح برای حضور در بزرگترین ماراتن علمی کشور

به گزارش شیوا مارکت، یکی از رمز های موفقیت در کنکور داشتن برنامه ریزی مناسب برای تفریح، استراحت و مطالعه و رعایت توازن در این 3 مقوله است.

کنکور 98، سهم تفریح برای حضور در بزرگترین ماراتن علمی کشور

به گزارش خبرنگار ، کنکور یکی از آزمون های مهم زندگی هر فرد و جزو خاطرات فراموش نشدنی زندگی ماست؛ خاطراتی که می تواند شیرین یا حتی تلخ باشد؛ نکته مهم و قابل توجه برای موفقیت در این آزمون سرنوشت ساز این است که نباید در سال کنکور فقط به مطالعه درس ها پرداخت و باید زمانی را برای استراحت و تفریح هم در نظر گرفت تا ضمن افزایش بازدهی مطالعه، باعث دلسردی داوطلبان از مطالعه برای کنکور نشد.

برای اینکه بدانید کنکور غولی نیست که شما در ذهن ساخته اید و می توان با آرامش کامل و برنامه ریزی مناسب شبیه یک آزمون معمولی با آن رفتار کرد؛ قصد داریم از این پس با بسته های ویژه کنکوری ها شما را با نکات مهم و مطالب کلیدی در زمینه کنکور آشنا کنیم تا ضمن رسیدن به آرامش و دوری از استرس، تمام روش های رسیدن به موفقیت را کسب نموده و نتیجه مطلوب و قابل قبولی را در کنکور به دست آورید.

برای آنالیز راه های رسیدن به پیروزی و کامیابی در کنکور با سروش سعیدی مشاور تحصیلی گفت وگو کردیم که در ادامه مشروح آن را می خوانید.

سروش سعیدی مشاور تحصیلی در گفت وگو با خبرنگار ، درباره چگونگی تفریح و استراحت در سال کنکور اظهار کرد: ویژگی مهم و قابل توجه کنکور و تاثیری که بر زندگی داوطلبان می گذارد، ایجاد نظم در برنامه روزانه و هدفمند کردن آن است؛ در این شرایط تعدادی از برنامه های روزانه بنا به اهمیتی که کنکور دارد ممکن است کمرنگ یا حذف گردد، ولی این موضوع به معنای حذف دائمی این برنامه ها از زندگی روزانه داوطلبان نیست.

لزوم داشتن خواب کافی برای داوطلبان کنکور

وی اضافه نمود: داوطلبانی که قبل از کنکور روزانه 11-9 ساعت استراحت و خواب داشتند باید آن را کاهش دهند، البته باید در سال کنکور خواب کافی داشته باشند و روزانه حدود 7-6 ساعت بخوابند؛ زیرا کم خوابی یا بی خوابی باعث کاهش راندمان مطالعه و یادگیری می گردد و داوطلب به نتیجه مطلوب و دلخواه در کنکور نخواهد رسید.

سعیدی بیان نمود: همچنین داوطلبانی که عادت دارند هر روز ظهر 3- 2ساعت بخوابند، باید این مدت زمان را تا 45 دقیقه کاهش دهند، ولی آن را حذف ننمایند تا ضمن رفع شدن خستگی مطالعه، راندمان و بازدهی آنها افزایش یابد.

: جزئیات آزمون سراسری 98 اعلام شد

کاهش راندمان یادگیری با مطالعه بی وقفه و بدون استراحت

این مشاور تحصیلی درباره چگونگی تفریح در سال کنکور گفت: در سالی که داوطلبان برای کنکور مطالعه می نمایند بعضی از تفریحات روزانه کمرنگ می گردد، ولی به هیچ عنوان نباید این تفریحات را حذف کرد و کنار گذاشت، زیرا کنکور یک ماراتن طولانی مدت و خسته نماینده است و اگر داوطلب تمام تفریحات را از برنامه خود حذف کند و مطالعه را به صورت جدی و بدون وقفه انجام دهد، بعد از مدتی خسته می گردد و بازده یادگیری کاهش می یابد.

وی بیان نمود: برنامه ریزی داوطلبان کنکور باید به گونه ای باشد که بعدازظهر هر روز زمان مطالعاتی تمام گردد و به هدفی که در آن روز دنبال می کردند رسیده باشند. در این حالت داوطلب 2-4 ساعت از زمان اضافه را با توجه به علایق و سلیقه خود به انجام فعالیت غیردرسی از جمله بازی، بیرون رفتن با دوستان، مهمانی های خانوادگی و غیره می پردازد.

این مشاور تحصیلی اظهار کرد: کار اصلی در سال کنکور، مطالعه برای این آزمون مهم است و تفریحات جزو مسائل حاشیه ای، ولی لازم و لازم است.

محدود شدن تفریحات داوطلبان در سال کنکور

سعیدی اضافه نمود: اگر داوطلبان به دنبال موفقیت در کنکور و کسب نتیجه عالی هستند باید تفریح یا ورزشی که قبل از کنکور انجام می دادند به 3-2 ساعت در هفته محدود نمایند، همچنین اگر ورزش حرفه ای و دائمی را دنبال می نمایند در سال کنکور آن را موقتا کنار بگذارند، ولی حتما یک تفریح جایگزین در حد 3 ساعت در هفته برای آن در نظر بگیرند.

اعتدال در مطالعه؛ مهم ترین اصل موفقیت در کنکور

این مشاور تحصیلی بیان نمود: مهم ترین نکته ای که باید داوطلبان کنکور به آن توجه نمایند این است که نباید در مطالعه خود افراط و تفریط داشته باشند و اعتدال را در کار ها و برنامه ریزی ها در نظر بگیرند.

وی اضافه نمود: دانش آموزان زرنگ و درس خوان در سال کنکور فقط به درس خواندن فکر می نمایند و تمام زمان خود را به این کار اختصاص می دهند، این کار به هیچ وجه توصیه نمی گردد و تمام داوطلبان باید یک فعالیت غیردرسی را در برنامه روزانه خود بگنجانند؛ زیرا افراط و زیاده روی در هر کاری حتی مطالعه کنکور باعث دلزدگی، خستگی و کاهش راندمان و بازدهی مطالعه می گردد.

: حذف مرحله ای کنکور برای داوطلبان 98

روش های ایجاد انگیزه در داوطلبان کنکور

سعیدی درباره چگونگی ایجاد انگیزه در داوطلبان کنکور اظهار کرد: معمولا در سال کنکور مطالعه کردن با برنامه ریزی است و زمان های درس خواندن یادداشت می گردد، به همین دلیل داوطلبان از میزان مطالعه خود و مطالب خوانده شده و خوانده نشده اطلاع دارند.

این مشاور تحصیلی گفت: یکی از کار هایی که برای ایجاد انگیزه در داوطلبان توصیه می گردد این است که با توجه به آگاهی داوطلبان از میزان مطالعه ماهانه خود، در انتها ماه روند مطالعاتی خود را ارزیابی نمایند و در صورت داشتن کیفیت مطالعه درس ها و ایجاد رضایت در داوطلب، به خودش جایزه بدهد.

وی اضافه نمود: این جایزه و تشویق می تواند یک روز کامل استراحت یا پرداختن به برنامه های مورد علاقه داوطلب باشد که به ارتقای کیفیت مطالعه می انجامد.

بازه های زمانی طلایی برای داوطلبان کنکور

سعیدی بیان نمود: 3 بازه زمانی شامل شهریورماه، دی ماه و عیدنوروز دوران حساسی است که بسیاری از مشاوران تحصیلی آن را گذرگاه یا دوران طلایی می نامند؛ در این دوره داوطلبان می توانند به پیشرفت های مهم و قابل توجهی دست پیدا نمایند.

این مشاور تحصیلی اظهار کرد: در ایام عیدنوروز داوطلبان باید 2-4 روز به خودشان استراحت بدهند، به طور مثال از 28 اسفند تا 2 فروردین را به تفریح، استراحت و مسافرت اختصاص دهند تا ذهنشان از درس رها گردد و آرام بگیرد، ولی از 2-15 فروردین که مدارس باز شده و تعطیلات تمام می گردد، باید به طور جدی مطالعه صورت بگیرد.

وی گفت: در شهریور و دی ماه هم این روال ادامه دارد و داوطلبان باید یک تا 2 روز استراحت داشته باشند تا برای امتحانات ترم آماده شوند و امتحانات یک جمع بندی کامل و جامع از درس های خوانده شده باشد.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 2890

به "کنکور 98، سهم تفریح برای حضور در بزرگترین ماراتن علمی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنکور 98، سهم تفریح برای حضور در بزرگترین ماراتن علمی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید