گانت چارت پروژه چیست ؟ چگونه تهیه می شود و چه مزایایی دارد؟

به گزارش شیوا مارکت، گانت چارت پروژه یا نمودار گانت کاربردهای گسترده ای در مدیریت پروژه دارد. هدف اصلی نمودار گانت ساده سازی پروژه های بزرگ است. حال اینکه گانت چارت چیست و چگونه باید آن را رسم کرد؟ چگونه باید از آن استفاده کرد و چه مزایایی دارد؟ از جمله پرسش هایی هستند که در این مقاله از ویکی ساختمون قصد پرداختن به آن ها را داریم.

گانت چارت پروژه چیست ؟ چگونه تهیه می شود و چه مزایایی دارد؟

گانت چارت پروژه چیست؟

گانت چارت پروژه در واقع یک نمودار است که در نرم افزار اکسل رسم می گردد. در این فرآیند بازه زمانی بخش ها و عملیات های مختلف یک پروژه به صورت ترسیمی به تصویر کشیده می گردد. این نمودارها پایه و اساس نمودارهای میله ای هستند که در حال حاضر نیز در برنامه ریزی پروژه ها رایج بوده و در کشور ما یکی از روش های رایج برنامه ریزی پروژه است. در این نمودار در محور عمودی فعالیت ها و در محور افقی زمان ثبت می گردد.

گانت چارت پروژه بسته به نوع پروژه اطلاعات مختصر و مفیدی در مورد فعالیت ها، بسته های کاری، تاریخ های آغاز و پایان آن ها، روابط و وابستگی ها، طول مدت زمان لازم برای اجرا و شرایط پروژه در زمان فعلی را در اختیار کاربر قرار می دهد.

گانت چارت از کجا آغاز شد؟

هنری گانت اولین شخصی بود که استفاده از ابزاری به منظور به تصویر کشیدن پیشرفت های بخش های مختلف یک پروژه را در یک قالب ساده بیان نمود. کاربرد اولیه آن پیگیری میزان پیشرفت بخش های یک پروژه بود.

در واقع این ابزار برای اولین بار توسط یک مهندس لهستانی به نام کارول آدامامیکی در سال 1896 معرفی گشت اما استفاده عملی از آن به سال 1911 برمی گردد که توسط فردی به نام هنری گارت به کار گرفته شد. در واقع از این به بعد بود که این نمودار گانت نام گرفت. پیشینه گانت چارت به صورت خلاصه در زیر آورده شده است.

سال 1896؛ در این سال بود که کارول آدامامیکی اولین نمودار مدیریت پروژه را خلق و آن را هارمونوگرام نامید که در واقع خاستگاه گانت چارت های امروزی تلقی می گردد.

سال 1910 تا 1915؛ هنری گانت سیستم مدیریت پروژه اختصاصی خود را منتشر کرد و آن را گانت چارت یا نمودار گانت نامید.

سال 1931؛ آدامامیکی نیز در این سال سیستم مدیریتی پروژه یا همان هارمونوگرام خود را به زبان لهستانی منتشر کرد و به صورت محدود منتشر کرد.

زمان حال؛ نمودار گانت چارت پروژه امروزه در تمامی فرآیندهای مدیریت پروژه با هر اندازه و نوعی استفاده می گردد.

کاربردهای گانت چارت

گانت چارت پروژه کاربردهای زیادی در پروژه های مختلف کوچک و بزرگ می تواند داشته باشد که در زیر به طور خلاصه آورده شده اند.

 1. نمایش برنامه زمان بندی اولیه پروژه
 2. تخصیص منابع
 3. نظارت و گزارش پیشرفت پروژه
 4. برنامه را کنترل و ارتباط برقرار کنید
 5. نمایش رویدادهای کلیدی
 6. شناسایی مسائل و گزارش آن ها

بیشتر بخوانید: 12 فرمول کاربردی اکسل که هر مهندس عمران و معمار باید آن را بداند

بخش های مختلف یک گانت چارت

گانت چارت پروژه فرقی نمی کند در چه زمینه ای رسم شده باشد، به طور کلی از چند بخش مختلف تشکیل شده است که در زیر به طور خلاصه تشریح شده اند.

فهرست کارها

برای تشریح کارهای تعیین شده در پروژه به صورت عمودی و در سمت چپ نمودار گانت قرار داده می گردد. از طرفی هم سازمان دهی این قسمت در گروه ها یا زیرگروه ها نیز بسیار دیده می گردد.

گاه شمار

گاه شمار یا تایم لاین قسمتی از گانت چارت است که به صورت افقی در بالای آن قرار داده می گردد. این بخش به بیانی ساده نشان دهنده ماه، هفته، روز و سال است.

خط تاریخ

خط تاریخ در واقع یک خطی عمودی است که تاریخ فعلی را در نمودار گانت به طور شاخص به تصویر می کشد.

میله ها

میله ها نیز در واقع نشانگرهای افقی در سمت راست نمودار گانت هستند که اطلاعات مرتبط با وظایف شامل میزان پیشرفت، طول مدت، تاریخ آغاز و پایان هر وظیفه را به صورت تصویری نشان می دهند.

نقاط عطف

نقاط عطف که به شکل های مختلفی نشان داده می شوند، وقایع مهم، تاریخ ها و تصمیم گیری ها را به صورت شاخص به تصویر می کشند.

وابستگی ها

وابستگی ها نیز یک سری خطوط خاکستری رنگی هستند که کارها را بر اساس ترتیب تعیینی که باید اتفاق بیفتند به هم وصل می کنند.

پیشرفت

این بخش از نمودار گانت نشان می دهد که کار و برنامه ها تا چه حدی پیشرفت کرده اند. اغلب به صورت مقدار درصد کامل شده نشان داده می گردد.

منابع تخصیص یافته

منابع تخصیص یافته نیز در واقع نشان دهنده شخص یا تیمی است که وظیفه انجام یک برنامه تعیین را بر عهده دارد.

مزایای گانت چارت چیست؟

استفاده از نمودار گانت پروژه مزایایی در پی دارد و قابلیت های مهمی را در اختیار استفاده کنندگان قرار می دهد که در زیر به مهم ترین آن ها اشاره شده است.

به تصویر کشیدن کل مراحل پروژه

برنامه تدوین شده برای پروژه یک طرف، چگونگی اجرای آن نیز یک طرف. نمودار گانت یک دید آغاز تا پایان از فعالیت های مختلف را به شما می دهد. از این طریق می توان نحوه پیشرفت کارها در زمان واقعی حال را مشاهده و درک کرد. به بیانی ساده فرد می تواند گزارش های شرایط را به صورت آنی و لحظه ای در اختیار مدیران و سایر ذی نفعان قرار دهد.

بیشتر بخوانید: نرم افزار متره و برآورد : معرفی 5 برنامه پرکاربرد مترورها!

درک نحوه ارتباط کارها با یکدیگر

همه می دانیم که در جریان یک پروژه، هر لحظه ممکن است تغییراتی ایجاد گردد که فرایند اجرای کارها را دگرگون سازد. نمودارهای گانت چارت پروژه امروزی ایجاد هر گونه تغییر را به سادگی هر چه تمام تر فراهم کرده اند. با این امکان پیوستگی لازم میان بخش ها و کارهای مختلف پروژه را حفظ خواهید کرد.

بهبود بهره وری

نمودار گانت اطلاعات بروزی در مورد پیشرفت پروژه را به کلیه مدیران و ذی نفعان ارائه می دهد. با وجود نمودار گانت پروژه، اعضای تیم شما به راحتی پروژه را ردیابی می کنند و می دانند که در آینده چه پیش خواهد آمد. این موضوع ساده به شما کمک می کند تا به موقع با شرایط موجود همسو شوید و سطح بهره وری تیم پروژه را ارتقا دهید.

علاوه بر این، اعضای تیم شما را قادر می سازد تا به سادگی شفافیت را به کار گیرند. ابزارهای اختصاصی برای رسم نمودار، اعلان های درون برنامه ای و ایمیل هایی جهت یادآوری های برنامه ریزی شده را در اختیار کاربران قرار می دهند و به این طریق اعضای تیم می تواند تمرکز بیشتری روی پروژه داشته باشند.

برنامه ریزی برای منابع در دسترس

نمودارهای گانت در زمان بندی و برنامه ریزی کارهای مختلف تعیین شده به شما کمک می کنند. رهبر تیم و مدیران پروژه می توانند در مورد ظرفیت منابع موجود خود مانند نیروی کار (اعم از ماهر و غیر ماهر) و فرآیندها اطلاعات لازم را کسب کنند. می توان به راحتی با کمک تجزیه و تحلیل فراهم شده از سوی گانت چارت که قدرت تصمیم گیری شما را بسیار ارتقا می دهد، منابع در دسترس را به بهترین شکل توزیع کرد.

ساده سازی پیچیدگی های پروژه

پیچیدگی های کوچک موجود در بخش های مختلف پروژه را با استفاده از یک تکه کاغذ یا استفاده معمولی از اکسل می تواند مدیریت کرد، اما برای پروژه های بزرگ و پیچیده با صدها بخش و عملیات مختلف باید به فکر چاره ای دیگر بود. برای این کار به نرم افزار یا برنامه ای پیشرفته با قابلیت های بیشتری نیاز پیدا خواهید کرد. نمودار گانت چارت این امکان را به شما می دهد.

معایب استفاده از گانت چارت پروژه

در کنار همه قابلیت های خوب و مزایایی که در مورد استفاده از گانت چارت می توان برشمرد، یک سری پیچیدگی ها و معایبی در مورد نمودار گانت مطرح است که در زیر به طور خلاصه به آن ها اشاره شده است.

 • رسم نمودار گانت یک کار زمان بر و پر زحمت است. در صورتی که شما از یک نرم افزار مانند اکسل برای رسم آن استفاده کنید، تنظیم و رسم فرایند پروژه در یک گانت چارت زمان زیادی طلب خواهد کرد.
 • اضافه کردن همه جزئیات، در نهایت می تواند موجب پیچیدگی بیش از اندازه گانت چارت گردد. تعداد و وابستگی فعالیت ها بر وسعت کار می افزاید. شرکت ها برای این پروژه ها ممکن است نیاز به استخدام کارمندان متخصص برای تحلیل و مدیریت جزئیات داشته باشند.
 • نمودار گانت به بروزرسانی های متعدد و به وقت نیاز دارد. نمودار گانت در ابتدای مراحل تولید یک پروژه طراحی می گردد، بنابراین احتمال زیادی وجود دارد تغییراتی برای ادامه کار لازم باشد و در نتیجه باید بروزرسانی گردد.

گانت چارت را چگونه باید رسم کرد؟

روش های مختلفی برای رسم گانت چارت وجود دارد. در حال حاضر نرم افزارهای تحت وب و آنلاین زیادی در حوزه رسم نمودار گانت پروژه در زمینه های مختلف از جمله پروژه های ساختمانی فعالیت دارند. وب سایت متری چند یکی از این بسترها است.

روش دیگر برای رسم گانت چارت پروژه استفاده از قابلیت های نرم افزار اکسل است. به طور کلی رسم گانت چارت پروژه در اکسل شامل چند مرحله زیر می گردد.

 1. مرحله اول؛ وارد کردن داده ها در اکسل
 2. مرحله دوم؛ رسم نمودار
 3. مرحله سوم؛ شخصی سازی بیشتر نمودار

نرم افزار مایکروسافت پروجکت (MSP) از دیگر روش های خلاقانه تر در اجرای نمودار گانت پروژه است. استفاده از نرم افزار MSP جهت رسم گانت چارت مزایای زیادی دارد و شاید سادگی و ساختار آشنای آن از مهم ترین آن ها باشد.

در استفاده از نرم افزار مایکروسافت پروژه این امکان وجود دارد که تمامی طراحی را خودتان انجام دهید یا از طرح های پیش فرض استفاده کنید که مسلماً بسکمک از کارها را برای شما سریع تر و ساده تر خواهد کرد.

سخن آخر

گانت چارت به منظور مدیریت هر چه بهتر پروژه بسیار مهم است. نمودار گانت از بخش های مختلفی تشکیل شده است و از طرفی هم روش های مختلفی به منظور رسم و استفاده از آن ها وجود دارد. مفید بودن یا نبودن گانت چارت به عوامل زیادی بستگی دارد.

نظر شما چیست؟ آیا به نظرتان گانت چارت را می توان ابزار مفیدی در نظر گرفت؟

برای نگارش این مقاله از سایت های پروجکت منیجر، تیم گانت، آنالیز تب، پروف هاب و ویکی پدیا استفاده شده است.

تور کانادا: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان 99 را با ما تجربه کنید.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24814

به "گانت چارت پروژه چیست ؟ چگونه تهیه می شود و چه مزایایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گانت چارت پروژه چیست ؟ چگونه تهیه می شود و چه مزایایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید