گردشگری در دسترس؛ کتابی برای سازگاری شهر از منظر گردشگران دارای معلولیت

به گزارش شیوا مارکت، این مؤلف جوان در رابطه با کتاب جهانگردی در دسترس که اثری است در رابطه با سازگاری شهری برای جهانگردان دارای معلولیت و سالمندان، به خبرنگار خبرنگاران در اصفهان، گفت: نقش و اهمیت جهانگرد در دنا حاضر بر کسی پوشیده نیست، چنانکه می توان گفت یکی از مهمترین صنعت هایی است که نقش پررنگی در شکوفایی مالی و توسعه پایدار کشورها ایفا نموده و در آینده با سرعت بیشتر گسترش خواهد یافت.

گردشگری در دسترس؛ کتابی برای سازگاری شهر از منظر گردشگران دارای معلولیت

وی اضافه کرد: همه کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه در حال رقابت با یکدیگر هستند تا با بهینه سازی خدمات و اضافه کردن بر جذابیت های جهانگردی خود، سهم بیشتری از درآمدهای بازار دنیای این صنعت را نصیب خود سازند. اهمیت این مسئله را می توان در بیانیه تسهیل سفر جهانگردان که طی بیانیه مجمع عمومی سال 2009 میلادی سازمان دنیای دنیاگردی ملل متحد به تصویب رسید، دید که بر اساس آن تسهیل سفر افراد دارای معلولیت، رکن اساسی سیاست های توسعه جهانشودی مسئولانه است.

عباسی ادامه داد: البته لازم به ذکر است جدای از جهانگردان خارجی، جهانگردان داخلی هم که دارای معلولیت هستند، احتیاج به حق دسترسی مناسب جهت بهره مندی از امکانات و خدمات موجود در جامعه را همچون سایرین دارند و کشور ما با توجه به اینکه عضو کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت است، موظف است زمینه راهنمایی بخش های دولتی و خصوصی را برای اراه امکانات جهانگردی در دسترس به تمامی شهروندان فراهم کند، چراکه از اساس، کنوانسیون، معلولیت را به عنوان یکی از موضوعات حقوق بشر به رسمیت می شناسد و آن را به عنوان ساختاری اجتماعی تلقی می نماید نه یک ویژگی ذاتی فرد و بر برطرف موانع اجتماعی از جمله موانع معماری، حقوقی و سازمانی تاکید دارد.

عباسی ادامه داد: بر اساس آمار رسمی حدود یک میلیارد فرد دارای معلولیت در دنیا وجود دارد. به عبارت دیگر نزدیک 15 درصد جمعیت دنیا دچار یکی از ناتوانی های فیزیکی، مغزی یا حسی هستند. علاوه بر این آمار، موج جدیدی از پیری جمعیت در راه است. در سال 2009 بیش از 730 میلیون نفر بالای 60 سال، معادل 10 درصد جمعیت دنیا، با افزایش 20 درصد نسبت به سال 2000 ثبت شده است. مطابق آمار داره امور مالی و اجتماعی سازمان ملل متحد تا سال 2050 این آمار به 20 درصد جمعیت دنیا افزایش خواهد یافت که یک پنجم این گروه، بالای 80 سال سن دارند.

او اضافه کرد: جهانگردی نیز خود دارای انواع مختلفی می باشد که شکل و کیفیت آن با توجه به انگیزه، اهداف، احتیاج و مکان تغییر می نماید. جهانگرد برای تجربه خطر، گذراندن اوقات فراغت، درمان، کسب علم و آموزش، انجام مناسک مذهبی و ده ها دلیل دیگر به راه های دور و نزدیک سفر می نماید و این موضوع بعنوان یک ضرورت مهم تبیین شده است که جهانگردی مناسب آن است که هر جهانگرد با توجه به شرایط و ویژگی هایی که دارد بتواند تمام یا حداقل بیشتر ژانرهای سفر را تجربه کند. این موضوع بدین معناست که همانطور که ملاقات از یک موزه بایستی امکان پذیر باشد، پرش حفاظت شده از یک دره نیز میسر باشد؛ یا اینکه اگر فردی برای درمان یک بیماری یا شرکت در یک برنامه آموزشی به شهری سفر می نماید، حواشی و دردسرهای تردد و اقامت، او را از هدف اصلی سفر بازندارد.

این پژوهشگر با اشاره به مفهوم جدیدی که در صنعت جهانگردی توسعه یافته است که جهانگردی در دسترس نام دارد اعلام کرد: این مفهوم با رشد قابل ملاحظه ای در کشورهای گوناگون گسترش پیدا کرده و بر شمول آن بر بخش های متنوع جهانگردی اضافه کرده شده است. این موضوع با چنان سرعتی از حاشیه به متن جهانگردی دنیای حرکت می نماید که بی توجهی سیاستگذاران جهانگردی کشور به آن موجب خواهد شد که ایران در زمینه جهانگردی در دسترس نیز بهره کمتری از دیگر کشورهای دنیا و حتی منطقه ببرد.

او ادامه داد: جهانگردی در دسترس از منظر توسعه اجتماعی کشور نیز اهمیت فراوانی دارد، چرا که موجب می شود مشارکت اجتماعی افراد دارای معلولیت و سالمندان در این حوزه افزایش یافته و همچنین با امکان پذیرتر ساختن سفر برای آنان بر آگاهی عمومی و حتی سلامت روانی این قشر از اجتماع، تاثیرات قابل توجهی بگذارد. و با توجه به اهمیت موضوع توسعه چندجانبه و متوازن، موضوع جهانگردی در دسترس از مصادیق اموری است صنعت جهانگردی کشور می تواند در توازن و پایداری توسعه ملی در ابعاد مختلف اقتصاد، فرهنگ، ساس و مذهبی جامعه اثرگذار باشد.

وی توضیح داد: شهر اصفهان یکی از شهرهای مهم فرهنگی و تاریخی دنیا اسلام است و هرساله بازدیدکننده های فراوانی را به خود می بیند. براساس آمار اعلام شده توسط تعداد جهانگردان خارجی بازدید کننده از اصفهان در سال های اخیر در حدود 130 هزارنفر بوده است. علاوه بر جهانگردان خارجی، جهانگردان داخلی نیز سهم قابل توجهی از صنعت جهانگردی اصفهان را به خود اختصاص داده اند علی رغم افزایش تعداد جهانگردان داخلی و خارجی وارد شده، به گفته بسیاری از فعالان حوزه جهانگردی، اصفهان می تواند تعداد بسیار بیشتری جهانگرد داخلی و خارجی را جذب نماید. یکی از راه های نوین افزایش تعداد جهانگرد که طی ده سال گذشته مورد توجه بسیاری از کشورهای پیروز در عرصه جهانگردی قرار گرفته است، توجه به جهانگردی در دسترس برای افراد دارای معلولیت و سالمندانی است که به نوعی با انواع ناتوانایی های جسمی و حرکتی روبرو هستند.

این مشاور مناسب سازی معاونت معماری و شهرسازی اصفهان با بیان این نکته که مطالعات مختلف انجام شده در کشورهای استرالیا، آمریکا و اتحادیه اروپا نشان می دهد جهانگردان دارای معلولیت در حال تبدیل شدن به یکی از ارکان اصلی بازار جهانگردی هستند، ادامه داد: برای مثال درصد جهانگرد های دارای معلولیت ایتالیایی از کل جهانگردان این کشور در حدود 11 درصد است. هم چنین مطابق گزارش شبکه اروپایی برای جهانگردی در دسترس، در حدود 12 درصد از جهانگردان داخلی انگلستان در سال 2009 افرادی بوده اند که دارای نوعی از معلولیت بوده و یا با مسائل و بمار ها مزمن سلامتی روبرو بوده اند. هم چنین میزان مخارج سفر که توسط آمریکایی های دارای نوعی معلولیت هستند یا با دشواری در حرکت روبرو هستند به طور سالانه در حدود 13.6 میلیارد دلار است.

او در خاتمه یادآوری کرد: در این کتاب کوشش شده تا چشم انداز جامع از جهانگرد در دسترس در اختار سیاست گذاران، متولیان و فعالان بخش خصوصی و پژوهشگران حوزه جهانگردی قرار دهد. در این پژوهش سع شده است اهمت و ارزش جهانگرد در دسترس تبیین شود و راهکارهایی برای راهنمایی، یاری و راهنمایی افراد دارای معلولیت و سالمندان در اماکن با کاربری جهانگردی ارائه نماید.

یادآوری می شود، این کتاب را انتشارات سازمان فرهنگی، اجتماعی و تفریحی شهرداری اصفهان در پاییز 1399 و با قیمت 35 هزار تومان به چاپ رسانده است.

تا8: تا8: مجله نقد و بررسی کالا ها و محصولات برندها مختلف

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 25709

به "گردشگری در دسترس؛ کتابی برای سازگاری شهر از منظر گردشگران دارای معلولیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری در دسترس؛ کتابی برای سازگاری شهر از منظر گردشگران دارای معلولیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید