گیفت کارت چیست و چه کاربردی دارد؟

به گزارش شیوا مارکت، گیفت کارت - انواع گیفت کارت - روش استفاده از گیفت کارت - نکاتی درباره خرید گیفت کارت - گیفت کارت گوگل پلی - گیفت کارت آی تونز - گیفت کارت ها

گیفت کارت چیست و چه کاربردی دارد؟

gift card چیست؟

gift card در واقع همان کارت هدیه ای است که برابر با مقداری پول بوده و بصورت مجازی است. یا می توان گفت گیفت کارت؛ گواهی نامه ای است که توسط بانک برای جایگزینی هدیه غیرپولی استفاده می شود. کارت هدیه مجازی در آمریکا بسیار محبوبیت دارد؛ به طوری که دومین هدیه داده شده توسط مصرف کنندگان زن و سومین هدیه داده شده از طرف مردان در سال 2006 بوده است. کارت های هدیه به صورت فزاینده ای محبوبیت پیدا کرده اند بخاطر این که دشواری های انتخاب هدیه را کاسته اند.

درسال 2012 نزدیک به 50 درصد مصرف کنندگان آمریکایی ادعا کردند که حداقل یک کارت هدیه در ایام تعطیلات خریده اند. دریافت کننده کارت هدیه می تواند از آن بر طبق قوانین موسسه ای که آن کارت را صادر کرده است ، استفاده نماید.

اولین کارت هدیه در سال 1994 توسط شرکت Blockbuster Entertainment معرفی شد. کارت های هدیه Blockbuster، در آغاز برای جایگزین شدن با گواهینامه های ارائه شده به همراه پرینترها و دستگاه های کپی رنگی که به تازگی معرفی شده بودند، ایجاد شدند و این باعث آغاز جستجو و تحقیقات برای جایگزینی gift card شد.

اولین معاملات توسط gift card بوسیله Nabanco of Sunrise در فلوریدا انجام شد. Nabanco توسعه دهنده اولین پلت فرم برای پردازش gift card هایی است که از زیرساخت های موجود برای پرداخت استفاده می کنند.

معمولاً گیفت کارت ها به صورت مجازی و اعتبار پولی در حساب افراد با وارد نمودن یک کد شارژ می شود و شما در واقع با این اعتبار مجازی می توانید برای خرید کالاها و خدمات الکترونیکی و حتی گاهی اوقات کالاهای فیزیکی و قابل لمس استفاده نمایید. کالاهای دیجیتالی یا الکترونیکی نظیر بازی، برنامه، کتاب ، فیلم و موسیقی هستند که معمولاً به وسیله استور مربوطه قابل دریافت می باشند. برای مثال گیفت کارت آیتونز قابل استفاده در استور آیتونز یا اپ استور بوده و گیفت کارت گوگل پلی یا اندروید مارکت قابل استفاده در استور گوگل پلی و گیفت کارت مایکروسافت در استور مایکروسافت و در اکس باکس، آمازون در آمازون، پلی اسیتشن در سونی و …

نکاتی که هنگام خرید گیفت کارت یا کارت هدیه باید به آن ها توجه نمایید:

 • از جایی خرید کنید که می شناسید و مورد اطمینان است. از خریدن کارت هدیه از سایت ها بصورت آنلاین خودداری کنید. چون ممکن کارت تقلبی باشد و یا از راه تقلب بدست آمده باشد.
 • قبل از خرید دستور العمل آن را بخوانید. آیا برای خرید کارت پول کافی دارید؟ اگر کارت را بوسیله تلفن و یا آنلاین خریداری کنید می توانید هزینه ارسال آن را بدهید؟ اگر شرایط و ضوابط جایی که از آن خرید می کنید را دوست ندارید از جایی دیگر خرید کنید.
 • دقت کنید که بعد از خرید کارت چه مبلغی از حساب شما کسر می شود.
 • قبل از خرید کارت آن را آنالیز کنید. اطمینان حاصل کنید که هیچ کدام از برچسب های محافظتی آن کنده نشده باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که Pin کدی که در پشت کارت درج شده خراشیده نشده باشد و معلوم نباشد. کارت های آسیب دیده را به فروشنده آن برگردانید.
 • مواظب باشید که کارت را از صاحب اصلی آن خریداری کنید. کارت گم شده یا دزدیده شده نباشد.
 • شرایط اقتصادی خرده فروش را درنظر بگیرید: اگر شما کارت را از مرکزی خریده اید که اعلام ورشکستگی کرده است و در حال تعطیل شدن کسب و کارش است؛ ممکن است کمتر از آنچه خریده اید کارت ارزش داشته باشد.
 • محل فروش کارت نزدیک یک فروشگاه باشد. ممکن است پیداکردن مکان دیگری که این کارت را قبول کند، اندکی سخت باشد. ممکن است رقیبان شرکتی که اعلام ورشکستگی کرده است کارت آن را بپذیرند؛ تماس بگیرید و این شرکت ها را پیدا کنید.

راه های استفاده از گیفت کارت (gift card):

 • اگر شما یک gift card دارید درمورد نحوه استفاده از آن باید هوشیار باشید.
 • هنگام دریافت کارت، شرایط و قوانین آن را مطالعه کنید. تاریخ انقضا و قیمت آن را چک کنید.
 • اگر بنظر می رسد که اعتبار کارتتان به خاتمه رسیده یا میزان پول آن کسر شده، با شرکتی که کارت را ارائه داده است تماس بگیرید شاید هنوز بتوانید کارت را پس داده و پول خود را بازگردانید.
 • از فروشنده کارت بخواهید رسید یا شماره کارت را به شما بدهد و این اطلاعات را در یک جای مطمئن نگه دارید.
 • به محض این که بتوانید از کارت بهره ببرید خیلی خوب نیست که آن را جا بذارید یا فراموش کنید.
 • با این کارت همانند پول نقد رفتار کنید. اگر کارت گم یا دزدیده شد حتما به پلیس اطلاع دهید.

معرفی انواع گیفت کارت ها

در اینجا شرحی مختصر در خصوص گیفت کارت و انواع گیفت کارت نظیر گیفت کارت آیتونز، گیفت کارت گوگل پلی استور یا اندروید مارکت، گیفت کارت مایکروسافت، گیفت کارت آمازون ، گیفت کارت پلی استیشن پلاس، گیفت کارت اکس باکس آورده ایم.

گیفت کارت در واقع نوعی اعتبار مجازی است که همانطور که از نامش پیداست مخصوص هدیه دادن است و از آنجایی که مخصوص هدیه دادن است قابل پس دریافت و یا انتقال دادن به کس دیگر نمی باشد.

گیفت کارتها انواع مختلفی دارند که در ادامه به شرح هریک از آنها میپردازیم:

گیفت کارت آیتونز

گیفت کارت آیتونز یا Itunes Gift Card یا گیفت کارت اپل، یکی از پرطرفدارترین گیفت کارت ها در دنیای امروز بوده که قابل استفاده روی دستگاه های اپل نظیر آیفون، آیپد آیپاد تاچ و مک است.

از گیفت کارت آیتونز می توان در اپ استور، آیتونز ، آی بوک استور و مک اپ استور استفاده کرد:

این گیفت کارت در مقادیر گیفت کارت آیتونز 10 دلاری، گیفت کارت آیتونز 15 دلاری، گیفت کارت آیتونز 25 دلاری، گیفت کارت آیتونز 50 دلاری، گیفت کارت آیتونز 100 دلاری و در بعضی موارد و به سفارش بعضی فروشگاه ها در مقادیر بالاتر نظیر 500 دلاری و حتی 1000 دلاری نیز عرضه می شود.

پرطرفدارترین نوع گیفت کارت های آیتونز، گیفت کارت آیتونز آمریکاست که تنها در اپل آی دی آمریکای وریفای شده شارژ می شود و دسترسی شما را به بهترین استور یعنی استور آمریکا که دارای بهترین و بیشترین تنوع بازی ها، برنامه ها، فیلم ها، کتاب ها و موزیک هاست فراهم می نماید. این گیفت کارت ها به اندازه ای محبوب هستند که حتی افرادی از کشورهای دیگر نیز نظیر کانادا و انگلستان و استرالیا نیز ترجیح می دهند گیفت کارت آیتونز آمریکا را خریداری کرده و شارژ کنند.

گیفت کارت های آمریکا هم در نوع فیزیکی و هم الکترونیکی توسط اپل عرضه می شوند. حتماً هنگام خرید این گیفت کارت ها دقت لازم را به عمل بیاورید. چرا که تعداد گیفت کارت های دزدی، گیفت کارت های فوتوشاپی و گیفت کارت های خریداری شده با کردیت کارت های دزدی توسط ویتنامی ها و چینی ها در بازار ایران بسیار زیاد شده و تعدادی از سایت های با سابقه در این زمینه اقدام به فروش این کارت ها کرده اند و با قیمت های ارزان این گیفت کارت ها را به شما عرضه می کنند. دقت داشته باشید اگر گیفت کارت دزدی در اکانت خود شارژ نمایید اپل اکانت شما را بلاک و مسدود می نماید و شما به هیچ عنوان قادر به بازگشایی اکانت نخواهید بود چرا که اپل به هیچ عنوان در این مورد جوابگوی شما نیست. برای استفاده از گیفت کارت آیتونز حتماً باید اپل آی دی آمریکایی داشته باشید.

گیفت کارت گوگل پلی

گیفت کارت های گوگل پلی قابل استفاده در دستگاه های اندرویدی هستند. به طور کلی برای خرید هر اپ یا بازی یا هر گونه محصول غیر رایگان در گوگل پلی استور یا خریدهای داخل برنامه و بازی نظیر پک جم در بازی clash of clans باید گیفت کارت گوگل را به عنوان اعتبار مجازی در اکانت گوگل خود شارژ نمایید. گیفت کارت گوگل پلی استور نیز نظیر آیتونز در مقادیر گیفت کارت گوگل پلی 10 دلاری، گیفت کارت گوگل پلی 15 دلاری، گیفت کارت گوگل پلی 25 دلاری، گیفت کارت گوگل پلی 50 دلاری و گیفت کارت گوگل پلی 100 دلاری موجود هستند. این گیفت کارت ها نیز برای خرید کالاهای دیجیتالی نظیر بازی، برنامه، کتاب، موزیک و فیلم در استور گوگل پلی به کار می فرایند.

تمامی این کارت ها اسکن دارند و هم چنین به صورت الکترونیکی قابل خریداری هستند. گیفت کارت های گوگل پلی فعلاً در آمریکا و انگلستان عرضه می شوند و برای استفاده از آن ها باید آدرس جیمیل یا گوگل شما آمریکا یا انگلستان باشد. از آنجاییکه گیفت کارهای گوگل پلی فروشگاه ما آمریکایی هستند باید حتماً اکانت گوگل خود را به آمریکا تغییر دهید.

گیفت کارت مایکروسافت

و اما مژده به ویندوزفون دارها! گیفت کارت مایکروسافت مخصوص کسانی است که ویندوزفون دارند. این افراد برای خرید از اپ استور مایکروسافت باید از گیفت کارت مایکروسافت استفاده کنند.

گیفت کارت های مایکروسافت نیز برای کشورهای مختلف عرضه می شوند که گیفت کارت های مایکروسافت عرضه شده در ایران عموماً آمریکایی هستند.

گیفت کارت مایکروسافت در مقادیر 10 دلاری، گیفت کارت مایکروسافت 15 دلاری، گیفت کارت مایکروسافت 25 دلاری و گیفت کارت مایکروسافت 50 دلاری قابل ارائه هستند.

گفتنی است گیفت کارت مایکروسافت می تواند برای شارژ اکانت اکس باکس نیز مورد استفاده قرار گیرد.

گیفت کارت آمازون

گیفت کارت آمازون یا Amazon Gift Card یکی از انواع گیفت کارت هاست که به شدت مورد علاقه دانشجویان و مترجمان عزیز است. زیرا همانطور که می دانید آمازون یک کتابخانه بسیار بسیار عظیم است که تقریباً می توان گفت همه چیز در آن یافت می شود. خیلی از دانشجویان برای خرید کتاب های درسی خود مشکل دارند که به وسیله گیفت کارت آمازون و شارژ آن در اکانتشان به راحتی می توانند نسخه الکترونیکی کتاب های خود را دریافت کنند.

این گیفت کارت ها در مقادیر گیفت کارت آمازون 10 دلاری، گیفت کارت آمازون 25 دلاری، گیفت کارت آمازون 50 دلاری و 100 دلاری موجود هستند. البته نسخه های مختلف دیگری نیز با مقادیر متفاوت از اعتبار آمازون در فروشگاه ها موجود هستند:

آمازون هم چنین یک اپ استور پر از بازی و برنامه دارد که این گیفت کارت ها می توانند از این نظر نیز مورد استفاده باشند.

گیفت کارت پلی استیشن پلاس و پلی استیشن مخصوص پلی استیشن 4 و 3

اگر شما هم پلی استیشن 4 و 3 دارید می توانید از امکانات بی نظیر این دستگاه استفاده نمایید. برای دسترسی به امکانات بیشتر شما احتیاج دارید تا از استور سونی قابلیت ها و بازی های جدیدی را که همه به آن دسترسی ندارند را خریداری نمایید.

برای این کار احتیاج به گیفت کارت پلی استیشن و پلس استیشن پلاس سونی دارید. این گیفت کارتها آمریکایی هستند و در مقادیر گیفت کارت پلی استیشن 10 دلاری، گیفت کارت پلی استیشن 20 دلاری، گیفت کارت پلی استیشن 50 دلاری و گیفت کارت پلی استیشن 100 دلاری، گیفت کارت پلی استیشن نتورک پلاس یک ماهه و سه ماهه و یک ساله یا 12 ماهه عرضه می شوند:

اکانت گلد ایکس باکس لایو

برای استفاده از امکانات خاص ایکس باکس باید بتوانید از استور مایکروسافت خرید نمایید. برای این منظور اکانت های گلد ایکس باکس به فروش می رسند. این اکانت ها آمریکایی هستند و همگی اسکن دارند.

اکانت گلد اکس باکس در مدت های اکانت گلد ایک باکس لایو 1 ماهه، اکانت گلد ایک باکس لایو 3 ماهه و اکانت گلد ایک باکس لایو 12 ماهه یا یکساله به فروش می رسند.

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: setare.com
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 18297

به "گیفت کارت چیست و چه کاربردی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیفت کارت چیست و چه کاربردی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید