یک درمان ترکیبی برای مهار سرطان لوزالمعده

به گزارش شیوا مارکت، خبرگزاری خبرنگاران- پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، یک درمان ترکیبی ارائه داده اند که می تواند به مهار سرطان لوزالمعده کمک کند.

یک درمان ترکیبی برای مهار سرطان لوزالمعده

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از نیوزبریک، پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA)، یک روش جدید بالقوه را برای هدف قرار دادن تومورهای لوزالمعده کشف کرده اند که به بیان سیگنال دهی پروتئین موسوم به اینترفرون (IFN) می پردازد. پژوهشگران دریافتند که سیگنال دهی اینترفرون، در زیرمجموعه ای از تومورهای لوزالمعده وجود دارد و به کاهش سطح نیکوتین آمید آدنین دی نوکلئوتید (NAD) و شکل احیاشده موسوم به NADH در سلول های سرطان لوزالمعده منجر می شود که از عوامل حیاتی در فرایندهای مهم متابولیکی هستند.

پس از این که پژوهشگران، مکانیسم تخلیه NAD را معین کردند، نشان دادند که سلول هایی که سیگنال دهی اینترفرون آنها بالا است، نسبت به مهارکننده های NAMPT حساس تر هستند. مهارکننده های NAMPT، به مهار جهت اصلی در تولید NAD می پردازند. اخیرا نسل دومی از مهارکننده های NAMPT براساس این مکانیسم ساخته شده اند که شاید بتوان از آنها در ترکیب با داروهای سیستمیک جدید استفاده کرد تا سیگنال دهی اینترفرون افزایش یابد. هنگامی که ترکیبی از سیگنال دهی اینترفرون و مهارکننده های NAMPT روی موش ها آزمایش شد، نه تنها رشد تومور لوزالمعده را کاهش داد، بلکه به متاستاز کبدی کمتری نیز منجر شد.

دکتر الکساندرا مور (Alexandra Moore)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: با توجه به ظهور این دو روش درمانی جدید و بهبود یافته، پژوهش ما به موقع انجام شده است زیرا امکان دارد این ترکیب، تومورها را نسبت به کاهش NAD حساس کند.

سرطان لوزالمعده، یکی از دشوارترین سرطان ها برای درمان به شمار می رود. یکی از ویژگی های شاخص این بیماری، شبکه متابولیکی آن است که به طور گسترده برنامه ریزی شده است. همه سلول ها از جمله سلول های سرطانی باید مواد مغذی محیط را به عناصر سازنده فرایندهای سلولی تبدیل کنند و بسیاری از این فرایندها به NAD یا NADH به عنوان یک عامل حیاتی نیاز دارند. این پژوهش، بر مهار کاهش NAD تمرکز دارد و سعی می کند که درمان بهتری برای سرطان لوزالمعده ارائه دهد.

دکتر تیموتی دوناهو (Timothy Donahue)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این پژوهش، آسیب پذیری ناشی از اینترفرون را در سرطان لوزالمعده شناسایی می کند که می تواند یک راهبرد درمانی موثر باشد.

این پژوهش، در مجله PNAS به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 28121

به "یک درمان ترکیبی برای مهار سرطان لوزالمعده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک درمان ترکیبی برای مهار سرطان لوزالمعده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید