10 نکته مهم درباره خرید لپ تاپ ارزان قیمت که باید بدانید

به گزارش شیوا مارکت، نکاتی در خرید لپ تاپ ارزان قیمت را به شما خواهیم گفت که تابحال کسی به شما نگفته است.

10 نکته مهم درباره خرید لپ تاپ ارزان قیمت که باید بدانید

به گزارش، امروزه اغلب ما بر این باور هستیم می توانیم با بهره گیری از وب سایت های اینترنتی به یافتن، آنالیز، مقایسه و در نهایت انتخاب محصولات دیجیتال از جمله لپ تاپ بپردازیم. با اینکه این موضوع تا حدی درست است، اما همواره آنچه که در وب سایت های اینترنتی نوشته می گردد و شما مطالعه می کنید لزوماً درست و دقیق نیستند و پس از خرید لپ تاپ با انواع نقص ها، مسائل و نکات منفی در خصوص محصول خریداری شده روبرو می شوید که جایی گفته نشده بودند.

صرف نظر از سقوط ارزش ریال، لپ تاپ ها به شدت ارزان شده اند و حالا می توان حتی با مبلغی کمتر از قیمت یک گوشی موبایل، لپ تاپ تهیه کرد. از روز های شروع پیدایش لپ تاپ ها تا به امروز اغلب مردم می دانستند لپ تاپ ها نسبت به کامپیوتر های رومیزی (Desktop) قدرت و توانایی کم تری دارند، اما حالا با ظهور لپ تاپ های گران قیمت، اغلب این افراد تصور می نمایند مشکل ضعیف بودن لپ تاپ ها نیز رفع شده است. در سال های شروعین پیداش لپ تاپ ها کارکرد و وجه تمایز آن ها با کامپیوتر های رومیزی تعیین بود، اما امروزه بعضی لپ تاپ ها از فرم لپ تاپ خارج شده اند و جز اینکه نام لپ تاپ را یدک می کشند، واقعاً لپ تاپ نیستند، احتمالاً نسبت به آنچه که گفته شد متعجب شده اید. پیش از ارائه هر گونه شرح بیشتری، نخست به موضوعی می پردازیم که بیشتر باعث تعجب شما می گردد.

احتمالاً با این سوال یکبار دیگر از نوشتار پیش رو نا امید شده اید، چه کسی نمی داند لپ تاپ چیست؟! شاید باور کردن آن سخت باشد، اما واقعاً بعضی به خوبی نمی دانند لپ تاپ چیست و چه تفاوتی با کامپیوتر رومیزی دارد. بعضی تصور می نمایند اگر یک کامپیوتر همه قطعات آن یکپارچه باشد و بتوان آن را تا کرد و در نهایت آن را در یک کیف گذاشت، این همان لپ تاپ است!

لپ تاپ (Laptop) یا نوت بوک (Notebook) به کامپیوتری اطلاق می گردد که همه اجزای کامپیوتر های معمولی رو میزی را به صورت یکپارچه دارا باشد و قابل حمل نیز باشد. مهم ترین ویژگی لپ تاپ حمل پذیری (Portability) است. حمل پذیری یا قابل حمل بودن مهم ترین ویژگی لپ تاپ ها و وجه تمایز آن ها با کامپیوتر های رومیزی است، اما این ویژگی در بعضی محصولات که لپ تاپ محسوب می شوند روز به روز در حال کم رنگ شدن است.

برخلاف باور بسیاری، قابل حمل بودن به معنی امکان حمل کردن لپ تاپ با خود نیست بلکه علاوه بر امکان حمل کردن آسان بدون احتیاج به جداسازی و متصل کردن قطعات مختلف، می بایست در مکان ها و شرایط مختلف قابل استفاده باشد، چه کسی می خواهد لپ تاپ اش را با خود حمل کند، اما قابل استفاده نباشد؟

بسیاری از لپ تاپ های امروزی را می توان با خود حمل کرد، اما در عمل واقعاً قابل استفاده نیستند. هنگامی یک لپ تاپ را به خود به مکان دیگری می برید، می بایست در صورت دسترسی نداشتن به برق شهری، بتوانید با بکارگیری باتری دستگاه از همه ویژگی های آن برای مدت قابل قبولی بهره ببرید. مشکل بعضی از لپ تاپ های امروزی که آن ها را از مفهوم لپ تاپ دور می نماید، باتری های بسیار ضعیف یا سخت افزار های فوق العاده پرمصرف است که عملاً در نبود برق شهری نمی توان برای مدت کافی و یا از همه توانا هایی آن ها استفاده کرد. این مشکل بزرگ در خصوص لپ تاپ های قدرتمند نظیر لپ تاپ های گیمینگ بسیار شایع است و شما لپ تاپ را با خود حمل می کنید، اما نمی توانید زیاد از آن بهره ببرید.

یکی دیگر از مسائل بعضی لپ تاپ ها، وجود قطعات و لوازم جانبی است که ویژگی حمل پذیری آن ها را نقض می نماید. بعضی لپ تاپ ها به ویژه لپ تاپ های مخصوص گیمینگ دارای داک ها و لوازم اضافی نظیر خنک نماینده بیرونی هستند که مانع از بکارگیری سریع و آسان یا استفاده از آن ها در هر شرایطی می گردد؛ بنابراین هدف از قابل حمل بودن لپ تاپ ها، تنها این نیست که بتوانید آن ها را با خودتان به هرجایی که می روید حمل کنید، بلکه باید بتوانید در هر مکانی از آن ها بهره ببرید. طبق آنچه که گفته شد، اگر به یک لپ تاپ احتیاج دارید که بتوانید از آن در مکان های مختلف؛ به ویژه در مکان هایی که به پریز برق دسترسی ندارید، بهره ببرید، سراغ لپ تاپ های پرمصرف، چون گیمینگ نروید. بعضی لپ تاپ ها با این نگاه طراحی شده اند که همواره به پریز برق وصل باشند و این تعریف لپ تاپ را نقض می نماید؛ گویی بعضی سازندگان لپ تاپ را با کامپیوتر رومیزی چرخدار اشتباه گرفته اند!

اگر در هر وب سایت و مرجعی سری به آنالیز یا لیست ویژگی های لپ تاپ های ارزان قیمت بزنید، به نظر می رسد برای استفاده اغلب ما مناسب هستند و چیزی کم ندارند یا دست کم تصور می کنید برای استفاده های عمومی نظیر وب گردی، تماشای فیلم، کار با بسته نرم افزاری آفیس و امثال آن مناسب هستند. در سناریو دیگری برای نمونه اگر از کسی بپرسید آیا یک لپ تاپ ارزان و معمولی برای وب گردی، تماشای فیلم و یا کار با آفیس مناسب است، به احتمال بسیار زیاد جواب مثبت خواهید گرفت.

شاید کمی گیج نماینده باشد، اما در حقیقت کارهایی، چون وبگردی و کار با مجموعه نرم افزاری آفیس آنقدر هم سبک نیستند که بتوانید با لپ تاپ های ارزان قیمت که گاهاً قدرت پردازشی و منابع سخت افزاری آن ها از گوشی های موبایل ضعیف تر و محدودتر است، بهره ببرید. بسیاری از لپ تاپ های ارزان قیمت دارای منابع سخت افزاری فوق العاده ضعیف هستند که پس از مدت کوتاهی، شما را به شدت از خرید خود پشیمان می نمایند.

یکی از باور های بسیار اشتباه بین اغلب افراد، ساده پنداشتن کارهایی، چون وب گردی و کار با مجموعه آفیس است، بر خلاف باور رایج، وب گردی دیگر کاری سبک نیست که به سخت افزار های قدرتمند احتیاج نداشته باشد. به هر وب سایتی که مراجعه می کنید، دارای محتوا های گرافیکی مختلف، جلوه های نمایشی و تصاویر باکیفیتی هستند که سخت افزار های ضعیف در اجرای روان آن ها ناتوان هستند. تصور کنید هر صفحه معمولی که بارگذاری می کنید، مرورگر به مدت 5 الی 20 ثانیه فریز گردد، مطمئناً تجربه بسیار آزار دهنده ای خواهد بود. با در نظر دریافت منابع سخت افزاری بسیار محدود و ضعیف در لپ تاپ های ارزان قیمت، اگر به طور هم زمان بیش از یک تب (TAB) یا بیش از یک صفحه وب بارگذاری کنید، اوضاع بدتر هم می گردد و از لپ تاپ خود نا امید خواهید شد.

با اینکه در موقع خرید لپ تاپ های ارزان قیمت ممکن است انتظار زیادی از آن ها نداشته باشید، اما می توانیم با قاطعیت به شما بگوییم لپ تاپ های ارزان قیمت اغلب مواقع بسیار ضعیف تر از آن چیزی هستند که تصور می کنید. به صورت کلی پیشنهاد می گردد سراغ لپ تاپ های خیلی ارزان نروید، چراکه بعد از مدت کوتاهی پشیمان می شوید.

بعضی از لپ تاپ های ارزان قیمت دارای تنها 2 گیگابایت حافظه رم هستند که حتی برای اجرای روان خود سیستم عامل هم کافی نیست.

اوضاع هنگامی بدتر می گردد که سازندگان لپ تاپ ها به دلیل مهاجرت نرم افزار های مختلف از معماری 32 بیتی به 64 بیتی و عرضه نشدن نگارش 32 بیتی بسیاری از نرم افزار های رایج، به ناچار نسخه 64 بیتی ویندوز را بر روی لپ تاپ های خود نصب می نمایند یا تنها درایور مربوط به نسخه 64 بیتی را ارائه می نمایند. از آنجایی که نگارش 64 بیتی ویندوز به منابع سخت افزاری بیشتری احتیاج دارد، در لپ تاپ های دارای منابع سخت افزاری پایین به ویژه 2 گیگابایت حافظه رم؛ منابع به شدت درگیر اجرای خود سیستم عامل می شوند و منابع زیادی برای اجرای نرم افزار های مورد استفاده کاربر باقی نمی ماند.

در شرایط فعلی خرید لپ تاپ های دارای تنها 2 ویا حتی 4 گیگابایت حافظه رم، به هیچ عنوان پیشنهاد نمی گردد.

اگر یک کامپیوتر رومیزی معمولی مجهز به یک پردازنده دو هسته ای، 4 گیگابایت حافظه رم و یک کارت گرافیک با 2 گیگابایت حافظه ویدئویی داشته باشید، احتمالاً با مشاهده تعیینات لپ تاپ های چهار هسته ای با 8 یا 16 گیگابایت حافظه رم و 4 گیگابایت حافظه ویدئویی، از کامپیوتر خود نا امید می شوید یا تصور می کنید چنین لپ تاپی از کامپیوتر شما بسیار قوی تر است، اما باید به شما بگوییم لزوماً چنین نیست!

یکی از بزرگ ترین چالش ها در ساخت و طراحی لپ تاپ، تامین انرژی است. برخلاف کامپیوتر شما که همواره به برق شهری متصل است، لپ تاپ ها با این هدف طراحی شده اند که بتوان با باتری و بدون وابستگی به پریز برق نیز از آن ها استفاده کرد، اما از آنجایی که ظرفیت و انرژی قابل استحصال به وسیله باتری ها بسیار محدود است، به ناچار با کاهش قدرت قطعات مختلف نظیر CPU، مصرف آن ها را کاهش داده اند؛ بنابراین یک CPU چهار هسته ای لپ تاپ لزوماً از CPU دو هسته ای کامپیوتر رومیزی شما قوی تر نیست.

باید به این نکته توجه داشته باشید که سخت افزار های مخصوص لپ تاپ به دلیل محدودیت در تامین انرژی، به صورت کلی کم مصرف تر و ضعیف تر از کامپیوتر های رومیزی هستند.

اغلب لپ تاپ های ارزان قیمت فاقد پردازنده گرافیکی مجزا هستند و از پردازنده گرافیکی مجتمع (تعبیه شده درون CPU) بهره می برند (چون Intel HD Graphics)، پردازنده گرافیکی مجتمع برای امور معمول نظیر وب گردی، تماشای فیلم و حتی اجرای بازی های سبک کافی است، اما می تواند در اجرای نرم افزار های گرافیکی سنگین نظیر فتوشاپ و یا بازی ها، بشدت ناکارآمد باشد. از این رو اگر یک لپ تاپ فاقد پردازنده گرافیکی مجزا است، برای کار های گرافیکی و اجرای بازی روی آن حساب نکنید. همچنین لپ تاپ های گران قیمت ساخت اپل نیز غالباً فاقد پردازنده گرافیکی مجزا هستند و قدرت پردازش گرافیکی قابل توجه ای ندارند، پس فریب قیمت بالای آن ها را نخورید.

به صورت کلی لپ تاپ های مجهر به پردازنده های رده پایین نظیر Celeron، Pentium و Atom، و همچنین آن هایی که فاقد پردازنده گرافیکی مجزا هستند، قدرت پردازش زیادی ندارند و ممکن است حتی در استفاده معمول نظیر وب گردی و کار با نرم افزار های آفیس دچار مشکل شوید.

برای استفاده های عمومی شامل وبگردی، کار با آفیس، ویرایش عکس و اجرای نرم افزار های رایج، حداقل تعیینات زیر پیشنهاد می گردد:

پردازنده: Core i3 نسل چهارم (Haswell) و جدیدتر

حافظه رم: 4 یا 8 گیگابایت (DDR3 و جدیدتر از آن)

نمایشگر: 13 اینچی

اگر لپ تاپ انتخابی شما علاوه بر پردازنده گرافیکی مجتمع دارای پردازنده گرافیکی مجزا نیز باشد، باز هم این احتمال وجود دارد قدرت پردازشی بالایی نداشته باشد. هرچند برخورداری از پردازنده گرافیکی مجزا با حافظه ویدئویی مستقل یک مزیت محسوب می گردد، اما لزوماً بهتر از پردازنده گرافیکی مجتمع نیست. بعضی از لپ تاپ های ارزان قیمت تا میان رده، دارای پردازنده گرافیکی مستقل رده پایین هستند که تفاوت زیادی با پردازنده گرافیکی مجتمع ندارند. اغلب این پردازنده های گرافیکی به طور مشترک از همان حافظه رم سیستم به عنوان حافظه ویدئویی استفاده می نمایند و فاقد حافظه ویدئویی مستقل هستند. با این حال به صورت کلی پردازنده گرافیکی مستقل بهتر از مجتمع است، اما تفاوت آن ها می تواند چشمگیر نباشد.

از جمله پردازنده های گرافیکی که تفاوت زیادی با پردازنده گرافیکی مجتمع ندارد، می توان به GeForce 920M و مدل های پایین تر از آن اشاره نمود. همچنین روی پردازنده های گرافیکی دارای حافظه ویدئویی نوع DDR3 زیاد حساب نکنید. با این حال وجود پردازنده گرافیکی مجزا در بهبود تجربه چند رسانه ای شما موثر خواهد بود.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که وجود پردازنده گرافیکی مجزا لزوماً نمی تواند به معنی قدرت پردازش گرافیکی بالا و توانایی اجرای بازی ها باشد.

اگر می خواهید از دردسر های مختلف از جمله اتمام سریع باتری و داغ شدن دستگاه در امان باشید، لپ تاپ های مجهز به CPU یا پردازنده گرافیکی (یا هر دو) ساخت AMD را نادیده بگیرید.

محصولات ساخت AMD در مقایسه با پردازنده های گرافیکی ساخت انویدیا و CPU های ساخت اینتل بسیار پرمصرف هستند که با در نظر دریافت وابستگی لپ تاپ ها به باتری و همچنین محدودیت در خنک سازی، نمی توانند انتخاب خوبی باشند. همچنین لپ تاپ های گیمینگ مجهز به پردازنده گرافیکی ساخت AMD را به کلی نادیده بگیرد.

بعضی لپ تاپ ها؛ بویژه نت بوک ها، به جای هارد دیسک دارای حافظه فلش از نوع eMMC هستند، اما اغلب به اشتباه یا با هدف فریب دادن مشتری گفته می گردد دارای حافظه پرسرعت SSD هستند. حافطه های eMMC به کارت های حافظه معمولی بسیار نزدیک هستند به هیچ عنوان به اندازه SSD ها پرسرعت نیستند.

سرعت خواندن و نوشتن ترتیبی eMMC ها از هارد دیسک های معمولی پایین تر است.

اغلب ما پیش از خرید هر محصولی به امید دست یابی به آنالیز های تمام عیار یک راست سراغ موتور های جستجو می رویم، با این حال همواره باید در نظر داشته باشید اینترنت یک منبع قابل اعتماد نیست. بسیاری از آنالیز های موجود در اینترنت اگر جانب دارانه هم نباشند، در تهیه آن ها ملاحظاتی وجود دارد. برای نمونه در یک فروشگاه در بخش نقد و آنالیز محصول ممکن است چندین نکته منفی در خصوص آن محصول ذکر شده باشد، اما اگر کمی دقت کنید متوجه می شوید تنها بر روی آن هایی دست گذاشته اند که از دید اغلب افراد بی اهمیت و بهانه تراشی هستند. در چنین آنالیز هایی هیچ اشاره ای به نکات منفی و مسائل مهم تر نمی گردد، اما در عوض با دست گذاشتن روی نکات منفی بی اهمیت، مخاطب را فریب می دهند. اینجاست که پس از تهیه محصول با مسائل و نکات منفی روبرو می شوید که در هیچ آنالیز ذکر نشده اند.

ممکن است نظرات (کامنت) خریداران را راه مناسبی برای پی بردن به نکات و مسائل محصول بدانید، اما باید بگوییم اغلب مواقع بازخورد خریداران قابل اعتماد نیست. آنالیز های ما نشان می دهد اغلب خریدارانی که در بخش نظرات فروشگاه ها نظر می دهند، در ساعات اولیه و یا روز های شروعین خرید خود نظر می دهند که بیشتر از روی هیجان و در نبود تجربه کافی از کار با محصول خریداری شده است. همه ما به خوبی می دانیم معمولاً تنها با گذشت مدتی عیب ها و نکات منفی محصول خود را نشان می دهند، بنابراین زیاد روی بازخورد های مثبت خریداران نباید حساب کرد.

منبع:شهر سخت افزار

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 5174

به "10 نکته مهم درباره خرید لپ تاپ ارزان قیمت که باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نکته مهم درباره خرید لپ تاپ ارزان قیمت که باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید