11 مورد از مهمترین فنون مذاکره در بازاریابی و فروش برای افزایش فروش

به گزارش شیوا مارکت، مذاکره برای فروش معمولاً یکی از منابع ترس و اضطراب فروشندگان است. به خصوص در مواقعی که فروشندگان فکر می کنند پس از بستن قرارداد، جزئیات مذاکره قرار است آن ها را شگفت زده کند. اما با استفاده از فنون مذاکره در بازاریابی و فروش می توان این قسمت از فرآیند فروش را هم با موفقیت پشت سر گذاشت. در این مطلب 11 روش مهم معرفی می کنیم که فروشندگان باید از آن ها برای داشتن فروش بهتر و افزایش سود شرکت استفاده کنند.

11 مورد از مهمترین فنون مذاکره در بازاریابی و فروش برای افزایش فروش

فنون مذاکره در بازاریابی و فروش

1. با افراد مناسب مذاکره کنید

مذاکره با کسی که حرفی برای گفتن ندارد و نمی تواند در فرآیند تصمیم گیری، حرف آخر را بزند، بسیار دلسرد کننده است. بنابراین به فروشندگان خود یاد دهید که چگونه می توانند افراد مناسب را شناسایی کرده، در همان مراحل اولیه تصمیم آن ها را متوجه شوند و فروشی پیروز داشته باشند.

2. مسائل مشتریان را شناسایی کنید

نیاز مشتری را شناسایی کنید.مشتریانی که به مسائل خود آگاه هستند، انگیزه بیشتری برای رفع آن دارند. همچنین احتمال کمی وجود دارد که در مورد قیمت محصول مورد نظر چانه زنی کنند. فروشندگان ماهر نیاز مشتری را سریعاً شناسایی می کنند، آن مورد هدف قرار می دهند و هزینه مالی و معنوی آن را به درستی تعیین می کنند.

3. ارتباط مؤثر ایجاد کنید

خریداران احتمالاً با صداقت پای میز مذاکره حاضر می شوند و سعی در برقراری رابطه ای محبت آمیز تر دارند. پس به فروشندگان خود آموزش دهید در مذاکرات رفتاری صادقانه و قابل اعتماد داشته باشند تا روابطی مؤثر شکل بگیرند.

ارزش محصول را تفهیم کنید

4. ارزش محصول را تفهیم کنید

زمانی که یک مشتری آینده نگر ارزش محصول را درک کند، به احتمال زیاد حاضر به پرداخت هزینه آن خواهد بود. بنابراین فروشندگان شما باید بتوانند ارزش محصول را به مشتری تفهیم کنند و در صورت امکان آن را از محصولات رقبا متمایز کنند.

برای دستیابی به این هدف، فروشندگان خود را آموزش دهید تا از استراتژی هایی مانند استراتژی 3 سؤال عمیق استفاده کنند. این استراتژی می تواند در شناختن خواسته ها و نیازهای خریدار به فروشنده کمک کند و منجر به خرید محصول توسط خریدار شود.

در ستراتژی 3 سؤال عمیق مکالمه ای که بین فروشنده و خریدار انجام می شود، احتمالاً به صورت زیر خواهد بود:

- فروشنده: شما در حال حاضر با تأمین کننده فعلی خود مسائلی از جمله تحویل به موقع محصول دارید. این موضوع چه تأثیری در کسب و کارتان داشته است؟

- خریدار: این مشکل باعث شده است شرکت ما کالا و خدمات را با تأخیر به دست مشتریان خود که نیاز به دریافت فوری آن دارند، برساند.

- فروشنده: این اتفاق چه تأثیری در عملکرد و سود شما دارد؟

- خریدار: ما زمان، انرژی و هزینه زیادی برای پیگیری و تحویل محصول صرف کردیم. این یعنی بخش قابل توجهی از سودمان صرف مسائل بی فایده شد و البته ناگفته نماند این مسائل باعث دردسر مشتریان ما نیز شده است.

- فروشنده: از نظر شما مفهوم تحویل به موقع محصولی با کیفیت چه معنایی دارد؟

- خریدار: ما واقعاً می خواهیم از شرکتی که محصول با کیفیت تولید می کند و در تحویل کالا خوش قول است، خرید کنیم.

5. خط قرمز خود را بشناسید

یکی دیگر از فنون مذاکره در بازاریابی و فروش، شناخت خط قرمزهای خود است. گاهی اوقات انجام اشتباه مراحل یک تا 4 مذکور، می تواند مذاکره را به بن بست برساند. بنابراین از قبل به فروشندگان خود خط قرمزها را نشان دهید و به آن ها آموزش دهید که چقدر می توانند در مذاکره پیش فرایند تا شرایط برد - برد برای هر دو طرف برقرار بماند.

این کار از تصمیم گیری های لحظه ای آن ها که احتمالاً نتیجه ای جز پشیمانی ندارد، پیشگیری می کند. همچنین می توانید نوعی استراتژی در شرکت اجرا کنید تا تمام فروشندگان موظف باشند در صورت انجام کاری اشتباه خسارت آن را پرداخت کنند.

فنون مذاکره در بازاریابی و فروش - حفظ آرامش

6. آرام باشید و محبت آمیز رفتار کنید

خریداران افرادی هستند که از فاصله زیاد هم بوی ترس را استشمام می کنند. از آن گذشته، آن ها نیز مانند هر انسان دیگری معمولاً به زبان غیر کلامی یا زبان بدن توجه بیشتری دارند.

بنابراین به فروشندگان خود بیاموزید همواره آرامش خود را حفظ کنند، مذاکره ای همراه با اعتماد به نفس داشته باشند و رویکرد مشارکتی و محبت آمیز را در مکالمات خود حفظ کنند، حتی اگر خریدار موضعی مخالف و غیرمحبت آمیز داشته باشد. به آن ها یادآوری کنید که هدف، ایجاد روابطی طولانی مدت بوده و منافع هر دو طرف مهم است.

7. خواسته واقعی خریدار را درک کنید

گاهی اوقات خریدار درخواست تخفیف می کند. اما شاید او واقعاً درخواست تخفیف نداشته و فقط می خواهد فروشنده او را قانع کند که محصول خریداری شده ارزشمند است و معامله خوبی اجرا شده است.

بنابراین به فروشندگان خود آموزش دهید تا در مذاکرات، به خوبی به صحبت های خریدار گوش دهند و نیت واقعی سؤالات او را درک کنند. آن ها باید بتوانند از مهارت های ارتباط کلامی و غیرکلامی خود استفاده کرده و علت تردید خریدار را متوجه شوند.

8. به گزینه های دیگر هم اهمیت دهید

تقریباً در همه مذاکرات محور اصلی صحبت ها، قیمت است، اما استراتژی ها و فنون مذاکره در بازاریابی و فروش می گوید تنها راه داشتن مذاکره ای برد - برد، فقط قیمت نیست. پس فروشندگان باید به گزینه های دیگری نیز توجه کنند، برخی از این گزینه ها عبارتند از:

  • با تعهدهای اولیه کوچک تر، اعتماد خریدار را جلب کنند
  • عواملی که ممکن است موجب عدم خوشایند خریدار یا پایین آوردن قیمت محصول شود، از میز مذاکره حذف کنند
  • شرایط پرداخت هزینه ها را ساده تر کنند

در بسکمک مواقع، خریدار با مشاهده چنین خدماتی احساس بهتری دارد و سعی می کند تا حد امکان محصول را به قیمت مناسب تری خریداری کند.

9. برای شکست آمادگی داشته باشید

گاهی اوقات حتی بهترین مذاکرات هم به نتیجه دلخواه نمی رسند. به طور مثال ممکن است خریدار قیمت غیرمعقولی پیشنهاد دهد یا شرایط شما را قبول نکند. در این صورت باید شکست مذاکره را بپذرید و به دنبال فرصت بهتری باشید.

از مزیت های سکوت بهره ببرید

10. از مزیت های سکوت بهره ببرید

سکوت هم یکی از تکنیک های قدرتمند در مذاکرات است و باعث می شود طرف مقابل به صحبت های شما خوب فکر کند، در نتیجه اظهارات شما قدرت بیشتری خواهند گرفت. گاهی اوقات سکوت مناسب تر از هر حرفی است، اما در صورتی که به موقع و برنامه ریزی شده انجام شود. در غیر این صورت می تواند مخرب بوده و نتیجه بدی به دنبال داشته باشد.

در حقیقت سکوت شما موجب ایجاد نوعی خلاء می شود و خریدار سعی می کند آن را با جملاتی پر کند. این جملات او به احتمال زیاد به نفع شما خواهند بود. بنابراین سعی کنید در مذاکرات یک پیشنهاد ارائه داده و سپس سکوت کنید.

11. در ازای تخفیف، دستاوردی داشته باشید

کاهش مستقیم قیمت محصول، چندان به نفع تولید کننده نیست. اما امری اجتناب ناپذیر در مذاکرات است. بنابراین هرچه تلاش کنید تا قیمت را توجیه کرده یا از گزینه های جایگزین بهره ببرید، باز هم نمی توانید کاملاً از تخفیف دادن اجتناب کنید. با این وجود هنوز هم می توان منفعت خود را تأمین کرد. به همین منظور سعی کنید در ازای تخفیف، دستاوردی برای جبران قسمتی از آن داشته باشید. مواردی که می توانید درخواست کنید به شرح زیر هستند:

  • پرداخت کوتاه مدت یا حتی پیش پرداخت
  • دریافت سفارش بیشتر از جانب آن ها (فروش بیشتر)
  • خرید سایر محصولات یا خدمات شما
  • فرصت هایی برای خرید مجدد

سخن پایانی

مذاکره برای فروش ممکن است فروشندگان را دچار ترس و اضطراب کند، به خصوص اگر شرایط بحرانی باشد یا مسائلی در مذاکره به وجود آید، اما مدیر می تواند با آموزش کافی فروشندگان خود، فروش محصولات و سود شرکت را چندین برابر کند. فنون مذاکره در بازاریابی و فروش در این امر بسیار مهم هستند و باید توجه کافی به آن ها شود. به همین دلیل می توانید از مطلب مهم ترین اصول و فنون مذاکره نیز بهره ببرید. در نهایت از قلم نیاندازید نظرات و پیشنهادات خود را با ما و سایر همراهان انگیزه به اشتراک بگذارید.

پری ها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 23206

به "11 مورد از مهمترین فنون مذاکره در بازاریابی و فروش برای افزایش فروش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 مورد از مهمترین فنون مذاکره در بازاریابی و فروش برای افزایش فروش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید