181 مجوز پژوهشی در محوطه های باستانی صادر شده است

به گزارش شیوا مارکت، رئیس پژوهشکده باستان شناسی گفت: در سال پژوهشی گذشته 181 مجوز باستان شناسی برای محوطه های کل کشور صادر شده است.

181 مجوز پژوهشی در محوطه های باستانی صادر شده است

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، روح الله شیرازی روز یک شنبه 24 آذر در نشست تخصصی پژوهشکده باستان شناسی که به مناسبت هفته پژوهش برگزار گردید به اقدامات صورت گرفته این پژوهشکده در سال پژوهشی گذشته اشاره نمود و اضافه کرد: این پژوهشکده از آذر 97 تا آذر 98 اقدام به صدور 181 مجوز در قالب برنامه های کاوش، برآورد به منظور مشخص عرصه و پیشنهاد حریم و استعلامی، آنالیز و شناسایی، مطالعات طرح های عمرانی نجات بخشی و مستندنگاری نموده است.

او اضافه کرد: از این میزان 63 مجوز کاوش، 76 مجوز برآورد، 40 مجوز آنالیز شناسایی و دو مجوز برای انجام مستندنگاری صادر شده است.

شیرازی درباره صدور مجوزهای شاخص در سال گذشته اشاره و توضیح داد: از مجوزهای شاخص سال گذشته می توان به به صدور مجوز برای کاوش محوطه غار قلعه کرد آوج به سرپرستی وحدتی نسب، محوطه تل آجری به سرپرستی علیرضا عسگری چاوردی و فرانچسکو کالیری، کاوش محوطه ریوی به سرپرستی محمد جواد جعفری و جودیت تومالسکی و کاوش محوطه گورستان استرک به سرپرستی جوادحسین زاده و محسن جاوری اشاره نمود.

رئیس پژوهشکده باستان شناسی در مورد همایش های برگزار گردیده طی یک سال گذشته گفت: این پژوهشکده با همکاری پژوهشگاه، پژوهشگران مستقر در اداره های کل استان ها، دانشگاه های مولد این علم و پژوهشگران آزاد در بازه زمانی آذر 97 تا آبان 98 پیروز به برگزاری نشست ها و کارگاه های تخصصی و شانزدهمین گردهمایی سالانه باستان شناسی کشور شده است.

او اضافه کرد: طی یک سال گذشته مجموعا 17 عنوان مقاله در مجلات علمی پژوهشی، 16 عنوان مقاله در سایر مجلات و 11 نسخه کتاب توسط کارشناسان پژوهشکده تالیف یا گردآوری شده است.

شیرازی توضیح داد: در راستای چاپ مقالات علمی پژوهشگران، پژوهشکده باستان شناسی پیروز به راه اندازی فصلنامه ای با عنوان باستان شناسی ایران شد که تا به امروز 2 شماره از آن به چاپ رسیده و نخستین شماره درسال 97 با هفت مقاله به زبان فارسی و دومین شماره آن در بهار 98 با 9 مقاله به زبان انگلیسی به چاپ رسیده است.

رئیس پژوهشکده باستان شناسی بیان نمود: طی یک سال گذشته 12 طرح پژوهشی موظفی به خاتمه رسیده و به معاونت پژوهشی پژوهشگاه تحویل داده شده و نتایج آن توسط این معاونت به اطلاع عموم خواهد رسید.

در ادامه این نشست مصطفی ده پهلوان، سجاد علی بیگی، رضا حیدری و افراسیاب گراوند، محمد جواد جعفری و جودیت تومالسکی به ترتیب گزارش های خود را در موضوعات یافته های گورستان های نو یافته عصر آهن 2 و 3 قره تپه سگزآباد، مطاعات باستان شناسی تپه خیبر روانسر کرمانشاه، مطاعات باستان شناسی در محدوده سد کانی سیب آذربایجان غربی و مطالعات باستان شناسی در محوطه ریوی خراسان شمالی ارائه کردند.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 14571

به "181 مجوز پژوهشی در محوطه های باستانی صادر شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "181 مجوز پژوهشی در محوطه های باستانی صادر شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید