50 درصد مرگ و میر در ایران زودرس است

به گزارش شیوا مارکت، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در ایران سالانه تقریبا 375 هزار مرگ رخ می دهد که نزدیک به 50 درصد آن ها زودرس محسوب می گردد به این معنی که در افراد کمتر از 70 سال رخ می دهد.

50 درصد مرگ و میر در ایران زودرس است

دکتر رضا ملک زاده روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا با این شرح که رقم مرگ و میر زودرس در ایران، مشابه اکثر کشورهای در حال توسعه است، گفت: در کشورهای پیشرفته این عدد به 15 تا 20 درصد مرگ ها می رسد و ما نیز با برنامه ریزی مناسب می توانیم میزان مرگ و میر زودرس را کاهش دهیم.

وی یکی از برنامه های مهم وزارت بهداشت را پیشگیری از مرگ های زودرس اعلام و گفت: سالانه حدود 55 هزار مرگ در افراد کمتر از 55 سال رخ می دهد که این موضوع، خیلی تاسف بار است.

ملک زاده با اشاره به اینکه نزدیک به 80 هزار نفر که دچار مرگ زودرس می شوند فقط دچار فشار خون هستند، گفت: فشارخون بیماری قابل معالجه است و نصف ایرانیانی که به فشار خون مبتلا می شوند از بیماری خود اطلاعی ندارند.

بیماری های غیرواگیر عامل بیش از 80 درصد مرگ و میر ایرانیان

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت گفت: بیش از 80 درصد مرگ و میر در ایران بر اثر بیماری های غیرواگیر است که در راس آن سکته های قلبی و مغزی قرار گرفته است.

ملک زاده بیان داشت: 33 درصد ایرانی ها به دلیل سکته قلبی می میرند و حدود 15 درصد به دلیل سکته مغزی جان خود را از دست می دهند، به عبارتی می توان گفت که نزدیک به نیمی از مرگ و میر در ایران بر اثر سکته های قلبی و مغزی است.

وی تاکید نمود: میزان مرگ و میر ناشی از سکته های مغزی و قلبی در کشور تا 80 درصد قابل پیشگیری است ولی تمرکز اصلی نظام سلامت ما در گذشته بر روی بیماری عفونی بوده و در پنج سال اخیر با راه اندازی کمیته ملی مبارزه با بیماری های غیرواگیر، فعالیت را به سمت کنترل این گونه بیماری ها سوق دادیم.

معاون وزیر بهداشت یادآور شد: 20 درصد مرگ و میر ایرانی ها بر اثر ابتلا به سرطان و حدود 10 درصد هم بر اثر حوادث است و بیماری های مزمن کلیوی، بیماری های مزمن ریه و کبد در رتبه های بعدی قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته نزدیک به 7 هزار موتورسوار جان خود را از دست دادند و همین تعداد هم معلول شدند، گفت: این معلولیت ها هم به خانواده های آنان و هم به نظام سلامت، بار اقتصادی فراوانی تحمیل می نماید.

معاون وزیر بهداشت گفت: حوادث و سوانح یکی از دلایل اصلی مرگ جوانان و نوجوانان در کشور است و تقریبا نزدیک 14 هزار مرگ در حوادث و سوانح جاده ای رخ می دهد.

وی گفت: در دهه های قبل، مهم ترین علت مرگ بر اثر بیماری های عفونی بود و امید به زندگی هم حدود 53 سال بود اما در این سال ها با پیشرفت های شگرفی روبرو بودیم و توانستیم بیماری عفونی را تقریبا به طور کامل کنترل کنیم و هپاتیت، تنها بیماری عفونی در حال افزایش است.

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 8208

به "50 درصد مرگ و میر در ایران زودرس است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "50 درصد مرگ و میر در ایران زودرس است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید