آخرین آمار سیم کارت های مزاحم مسدود شده

به گزارش شیوا مارکت، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی سامانه 195 را برای ساماندهی پیامک های تبلیغاتی که با شماره های شخصی ارسال می شدند، راه اندازی نموده که بر اساس آن تاکنون 141 هزار و 775 سیم کارت مسدود شده است.

آخرین آمار سیم کارت های مزاحم مسدود شده

به گزارش خبرنگاران، برای جلوگیری از ارسال پیغامک های تبلیغاتی، راه های مختلفی از جمله استفاده از سامانه #800 که برای ساماندهی پیغامک های تبلیغاتی که به وسیله سامانه های ارسال پیغام کوتاه و با سرشماره های مختلف برای مشترکان تلفن همراه ارسال می شد، ایجاد شد؛ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) نیز سامانه 195 را برای ساماندهی پیغامک های تبلیغاتی که با شماره های شخصی ارسال می شدند، راه اندازی کرد که تا کنون 141 هزار و 775 سیم کارت از ابتدای راه اندازی این سامانه مسدود شده است.

در این راستا پیمان قره داغی -مدیر کل حفاظت از حقوق مصرف نماینده رگولاتوری- در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به سامانه 195 اظهار کرد: این سامانه از سال 95 شروع به کار نموده و در هنگام شروع به کار، برخی از اپراتورها عملکردشان خوب نبوده اما رفته رفته بهتر شده است، البته آنچه اهمیت دارد عملکرد کنونی اپراتورهاست. بععضی اپراتورها عملکرد خیلی خوبی داشتند و خودشان سامانه کشف تخلف دارند و شناسایی و قطع سرویس می نمایند، برخی از اپراتورها هم سامانه دارند اما هنوز به آن شکلی که مد نظر ما است، نرسیده اند.

دو روش شناسایی سیم کارت های مزاحم

وی با بیان این که سیم کارت های ارسال نماینده پیغامک به دو روش شناسایی می شوند، شرح داد: یکی سامانه کشف تخلف رگولاتوری و دیگر گزارش های مردمی که به سرشماره 195 ارسال می گردد. البته بخش اعظمی از این پیغامک ها را خودمان با سامانه کشف تخلف شناسایی می کنیم، اما این فرصت برای مردم وجود دارد که اگر شماره ای برایشان پیغامک مزاحم ارسال می نماید به سرشماره 195 بفرستند.

قره داغی درباره آمار مسدود کردن هریک از اپراتورها گفت: از تاریخ 6 مهر ماه تا 12 مهرماه امسال، در مجموع 4376 سیم کارت ارسال نماینده پیغامک مزاحم شناسایی شده است. از این تعداد بالغ بر 65 درصد یعنی 2834 سیم کارت برای شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل، رتبه بعدی رایتل با 24 درصد یا 1057 سیم کارت، رتبه بعدی همراه اول با 308 مورد یا هفت درصد، رتبه بعدی شاتل موبایل با 93 مورد یا دو درصد، کیش سل پارس با 81 سیم کارت یا دو درصد و در نهایت کیش موبایل که سه مورد شماره شناسایی و مسدود شده است و دیگر امکان ارسال پیغامک ندارند.

مدیر کل حفاظت از حقوق مصرف نماینده رگولاتوری اعلام نمود: بخشی از سیم کارت های مزاحم ممکن است مربوط به موضوع احراز هویت باشد که خیلی سفت و سخت گرفته نشده، اما این موضوع در دستور کار اپراتورها واقع شده است و انتظار داریم که عدد و ارقام خیلی کمتر از اینها باشد که ظرف هفته های آینده خیلی کمتر خواهد شد. همانطور که همراه اول در مقایسه با تعداد مشترکانی که دارد، این موضوع را مدیریت نموده و تعداد پیغامک های مزاحم از این اپراتور بسیار کاهش یافته است.

قره داغی پیش از این از مسدودسازی خدمات هشت دفتر فروش متخلف اپراتورها و قطع 2548 سیم کارت ارسال نماینده پیغامک تبلیغاتی مزاحم از 29 شهریور تا دوم مهر خبر داده بود که براساس پایش و نظارت اجرا شده در سامانه مدیریت کشف تخلف رگولاتوری (FMS) ، 67 درصد از سیم کارت های کشف شده مربوط به تخلف در حوزه پیغامک های انبوه تبلیغاتی مزاحم مربوط به سیم کارت های اپراتور ایرانسل، 22 درصد اپراتور رایتل، 9 درصد اپراتور همراه اول و دو درصد به اپراتورهای مجازی تلفن همراه بوده است.

وی با بیان این که اولویت رگولاتوری ساماندهی مبادی صدور سیم کارت در اپراتورها و دفاتر پیشخوان خدمات دولت است، گفته بود: دفاتر متخلف در استان های سیستان و بلوچستان، مازندران، ایلام، تهران، قم و اصفهان بدون رعایت کردن الزامات احراز هویت متقاضیان، سیم کارت هائی را فعال نموده و فروخته اند که متخلفین از آنها برای ارسال پیغامک های تبلیغاتی مزاحم به مردم استفاده نموده اند. در راستای حمایت از حقوق مشترکین تمامی دفاتر فروش یا پیشخوان خدمات دولت متخلف در این حوزه بسته شده و سیم کارتهائی که از این روش واگذار شده اند، مسدود می شوند.

قره داغی با اشاره به ابراز نارضایتی مشترکین تلفن همراه از دریافت پیغامک های انبوه تبلیغاتی گفت: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی به منظور جلوگیری از ادامه تخلف و سوءاستفاده از حقوق مردم بر نحوه سرویس دهی اپراتورها نظارت نموده و شفاف سازی و اطلاع رسانی لازم را در این زمینه انجام می دهد تا مشترکین نیز متناسب با تعهد اپراتورها به حفظ حقوق آن ها، برای انتخاب اپراتور و سرویس خود اقدام نمایند.

همچنین تمامی مشترکان تلفن همراه درصورت دریافت پیغامک تبلیغاتی مزاحم، می توانند شماره سیم کارت ارسال نماینده پیغامک را به سرشماره 195 ارسال نمایند تا این شماره ها در شبکه مسدود شوند.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 11778

به "آخرین آمار سیم کارت های مزاحم مسدود شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین آمار سیم کارت های مزاحم مسدود شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید