شروع برداشت فندق از 3000 هکتار از باغات استان قزوین

به گزارش شیوا مارکت، مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین از آغاز عملیات برداشت فندق از سطح 3230 هکتار از باغات این استان اطلاع داد.

شروع برداشت فندق از 3000 هکتار از باغات استان قزوین

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین علی اکبری با اعلام اینکه برداشت فندق از 3000 هکتار شروع شده است، پیش بینی کرد: سال جاری بیش از 3300 تُن محصول فندق از این میزان سطح زیر کشت برداشت گردد.

وی میانگین متوسط عملکرد این محصول را حدود 1022 کیلوگرم در هکتار برآورد و توضیح داد: از 3230 هکتار از سطح باغات فندق استان؛ 3150 هکتار باغات بارور و 80 هکتار به صورت غیر بارور است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اشاره نمود: تنها سطح زیر کشت این محصول در استان در منطقه الموت از توابع شهرستان قزوین، است که شامل روستاهای هیر، ویار، یارود و آکوجان است.

اکبری با اشاره به اینکه روستای یارود در منطقه رجایی دشت الموت را می توان به عنوان قطب فندق کاری استان برشمرد، گفت: با توجه به تفاوت در توپوگرافی استان و توده های محلی موجود، زمان برداشت این محصول از اواخر مرداد تا اواخر شهریورماه است.

وی با اعلام اینکه استان قزوین رتبه دوم سطح زیرکشت و فراوری محصول فندق را پس از استان گیلان در کشور دارد، گفت: ارقام موجود در منطقه شامل بومی: گرد اشکور، شصتک، زرآبادی، سیاه الموت و سه گوش، ارقام خارجی شامل روند دو پی یرمونت، فرتیل، سکورب و مرویل و ارقام گرده دهنده شامل نقرت، داویانا و لونگ است که رقم گرد اشکور حدود 70 درصد باغات را تحت پوشش قرارداده است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اعلام کرد: مدیریت غالب باغات فندق به صورت سنتی است و اغلب درختان به روش چند تنه تربیت می شوند که بایستی با آموزش و برنامه های ترویجی؛ باغداران را به تربیت درختان تک تنه و یا حداکثر سه تا پنج تنه برای رسیدن به فراوری بیشتر تشویق کرد.

اکبری؛ توسعه باغات در اراضی شیب دار و یاری به توسعه باغات به وسیله یارانه نهال و اندام های تکثیری را از برنامه های در دست اقدام این مدیریت برای محصول فندق دانست.

این مقام مسئول؛ تشکیل تعاونی فراوری باغداران فندق در هر منطقه، انبارهای مناسب نگهداری محصولات، ایجاد باغ مادری و نهالستان استاندارد و استفاده از ارقام مناسب و گرده دهنده، ایجاد صنایع مرتبط جهت نگهداری و فرآوری، دور آبیاری مناسب، هرس جهت نوردهی و کاهش تعداد تنه ها و تغذیه و کود دهی مناسب را از مهم ترین برنامه های پشنهادی ذکر کرد که می تواند در رشد و توسعه این محصول نقش بسزایی داشته باشد.

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 8982

به "شروع برداشت فندق از 3000 هکتار از باغات استان قزوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع برداشت فندق از 3000 هکتار از باغات استان قزوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید