آلاینده های آب با ترکیب نانو میله طلا و نور خورشید حذف می شوند

به گزارش شیوا مارکت، محققان نانومیله های طلا را به گونه ای طراحی کردند که نور خورشید را جذب نموده و با اثر فتوکاتالیستی مواد آلاینده آب را حذف می نماید.

آلاینده های آب با ترکیب نانو میله طلا و نور خورشید حذف می شوند

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، مقدار کمی آلودگی نظیر آفت کش، دارو و یا اسید های پرفلرواکتانیک در منابع آبی می تواند خطرات زیادی برای سلامت انسان به دنبال داشته باشد. این میکروآلاینده ها معمولا از مراحل تصفیه آب عبور نموده و وارد سیستم آب شرب می شوند.

بعضی از فرم های تصفیه شیمیایی آب، نظیر روش های مبتنی بر اوزون، پراکسید هیدروژن یا پرتوفرابنفش می تواند در تصفیه آب بسیار موثر باشند، اما آن ها نیز پرهزینه و انرژی بر هستند.

مرکز تحقیقات مهندسی نانوسیستم تصفیه آب با استفاده از فناوری نانو (NEWT) نانوذرات جدیدی ساختند که می تواند به فناوری هایی منجر گردد که به برطرف این محدودیت ها یاری می نماید.

دانشمندان بسیاری از موسسه های تحقیقاتی علاقمند به خواص نانوذرات طلا هستند تا از خواص نوری گرمایی و فتوکاتالیستی این نانوذرات در بخش درمان یا دیگر حوزه ها استفاده نمایند.

با این حال، نانوذرات طلا چندان در تصفیه آب مورد استفاده قرار نگرفته اند که بخشی از این بی توجهی به دلیل مشکل پراکندگی نانوذرات در آب، بدون تثبیت نماینده ها است. در واقع مواد پایدار نماینده نانوذرات طلا برای تصفیه آب مناسب نیستند و بدون آن ها نیز نانوذرات طلا چندان برای تصفیه کاربرد ندارند.

این گروه تحقیقاتی با طراحی و سنتز نانومیله های طلا این مشکل را حل کردند. روی سطح این نانومیله های طلا به صورت نیمه از پوشش سیلیکا استفاده شده است. وجود این نیمه پوشش سیلیس اهمیت زیادی دارد چرا که موجب جدا ماندن نانومیله ها در آب می گردد.

جاهونگ کیم در این باره گفت: ما با نانوذرات طلا آغاز و سپس راهی برای تثبیت آن ها ارائه کردیم. با استفاده از پوشش جزئی، نانومیله ها در آب پراکنده می شوند و این برای حوزه تصفیه آب بسیار کاربردی است.

نانومیله های طلا به شدت نور را جذب و آن را به گرما تبدیل می نمایند. گرمای فراوری شده در یک محل در اطراف نانومیله، از گرم کردن کل آب موثرتر خواهد بود. این روش بسیار کم هزینه و تجدیدپذیر است، زیرا در آن از نور خورشید استفاده می گردد. در این روش، نانومیله های طلا نور خورشید را جذب نموده و آب را گرم می نماید و در نهایت، موجب از بین رفتن آفت کش ها و مواد دارویی می شوند.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 21318

به "آلاینده های آب با ترکیب نانو میله طلا و نور خورشید حذف می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلاینده های آب با ترکیب نانو میله طلا و نور خورشید حذف می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید