با این کارها خودروی خود را آماده بهار کنید

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران - ترجمه از محمد کاملان: به همان ترتیب که با فرا رسیدن فصل بهار، لباس های گرم و زمستانی را کنار می گذاریم و با پوشیدن لباس های خنک و بهاری، به استقبال فصل جدید می رویم، باید دستی به سر خودرو نیز بکشیم و وسیله ای که هر روز اسباب راحتی و حمل و نقل ما را فراهم می نماید را برای رانندگی در بهار آماده کنیم.

با این کارها خودروی خود را آماده بهار کنید

از طرف دیگر گرم شدن هوا، نوید مسافرت های بیشتر و گشت و گذار در طبیعت را می دهد و برای حفظ سلامت خودمان هم که شده باید نگاهی به وضعیت خودرو داشته باشیم و آن را برای مسافرت های بهاری آماده کنیم. به همین منظور شروع بهار را به فال نیک می گیریم و در ادامه شما را با ترفند هایی آشنا می کنیم که به لطف آنها، رانندگی دلچسبی را در بهار سال جاری تجربه خواهید کرد.

ناگفته نماند بیشتر ترفند هایی که در ادامه برای شما خواهیم گفت را شخصاً می توانید انجام دهید، اما اگر به قول معروف، دست به آچار نیستید، پیشنهاد می کنیم هر موردی را که شخصاً تمایلی به انجام آن ندارید را به مکانیک خودروی تان واگذار کنید. مهم این است که این موارد حتماً انجام گردد تا ضامنی برای سلامت راننده و سرنشینان باشد. از طرف دیگر برخی از این ترفند ها تغییر محسوسی در کاهش مصرف سوخت را نیز به دنبال دارند که این امر نیز انگیزه خوبی برای شما جهت رسیدگی به خودرو در فصل بهار خواهد بود.

1. قسمت های زیر خودرو را حسابی تمیز کنید

زمستان فصل برف و یخبندان است و برای جلوگیری از یخ زدگی جاده و آب شدن برف ها، شهرداری کف خیابان را با نمک جاده می پوشاند، تردد از روی برف و یخی که با نمک جاده مخلوط شده باعث می گردد تا این نمک به زیر خودرو پاشیده گردد. جالب است بدانید نمک جاده به قسمت های زیر خودرو آسیب وارد می نماید و پس از تمام شدن فصل زمستان، باید حتماً زیر خودرو کاملاً شسته گردد.

برای اینکار بهترین روش این است که از یک شیلنگ آب بهره ببرید، به این ترتیب شیلنگ آبی که با آن حیاط را تمیز می کنید را به زیر خودرو بگیرید و با فشار آب، تمام قسمت های زیرین خودرو را کاملاً پاک کنید. بهتر است جهت جلوگیری از مصرف بی رویه آب، در پاک کردن این قسمت ها از یک تی یا جاروی بلند یاری بگیرید و پس از اینکه زیر خودرو حسابی خیس خورد، این قسمت را با بشویید.

2. لاستیک های خودرو را آنالیز کنید

به عنوان یک راننده حرفه ای حتماً در جریان هستید که فشار هوای لاستیک را باید هر از گاهی کنترل کنید، جالب است بدانید فشار هوای لاستیک خودرو در برابر تغییر 12 درجه ای هوای بیرون، چیزی نزدیک به نیم کیلو در هر 6.5 سانتی متر مربع تغییر می نماید. در نتیجه پس از اینکه فصل سرد را پشت سر گذاشتیم باید حتماً فشار هوای لاستیک ها دوباره کنترل گردد. پیشنها د می کنیم با توجه به لاستیکی که برای خودرو انتخاب نموده اید و نوع خودرویی که سوار آن می شوید، فشار لازم برای هوای لاستیک ها را تشخیص دهید. برای اینکار می توانید از مکانیک خود نیز یاری بگیرید.

توصیه می کنیم فشار هوای لاستیک ها را زمانی کنترل کنید که تایر خودرو سرد شده باشد، چرا که حتی اگر با خودرو چند کیلومتر حرکت نموده باشید، فشار درست نمایش داده نمی گردد و لاستیک ها باید پس از اینکه چند ساعت توقف نموده اید آنالیز شوند. همان گونه که حتماً در جریان هستید اگر لاستیک ها فشار هوای زیادی داشته باشند، خودرو خوش فرمان تر می گردد و مصرف بنزین نیز کاهش پیدا می نماید. اما فشار هوای بیش از حد لاستیک، فرسوده شدن قسمت های مرکزی تایر را به دنبال دارد.

از طرف دیگر اگر فشار هوای لاستیک ها کم باشد، تمام قسمت های تایر فرسوده می گردد و از آنجایی که خودرو احتیاج به قدرت بیشتری برای حرکت با لاستیک های کم باد را دارد، مصرف سوخت هم افزایش پیدا می نماید.

به این ترتیب پیشنهاد می کنیم پس از انتها فصل سرما، حتماً فشار هوای لاستیک را آنالیز کنید تا مقدار فشار هوای تایر خودروی شما در شرایط مناسب و ایده آل باشد.

3. نگاهی به برف پاک کن خودرو داشته باشید

زمستان فصل پرکاری برای برف پاک کن خودرو است تا برف، باران و آلودگی ها را از شیشه پاک کند. از طرف دیگر نمک جاده نیز که در بالا به آن اشاره شد گاهی اوقات روی شیشه جلوی خودرو پاشیده می گردد و برف پاک کن ها حسابی کثیف و آلوده می شوند. این موارد باعث می گردد تا کارشناسان خودرو، عمر مفید 6 ماه را برای برف پاک کن خودرو پیش بینی نمایند.

به این ترتیب بهتر است در ابتدای بهار که فصل بارندگی نیز هست، نگاهی به برف پاک کن ها داشته باشید و در صورت لزوم آن ها را تعویض کنید. از طرف دیگر مخزن آب برف پاک کن خودرو را نیز پر کنید و از برف پاک کن خشک برای تمیز کردن شیشه خودرو استفاده نکنید.

3. جای لاستیک ها را عوض کنید

انصافاً باید اعتراف کرد تعویض جای تایر ها کار پردرسری است، اما از آنجایی که این کار باعث افزایش عمر لاستیک خودرو می گردد و از ساییدگی زودهنگام یکی از تایر ها جلوگیری می نماید باید حتماً فکری به حال آن بردارید. از طرف دیگر از آنجایی که تایر ها بار متفاوتی از وزن خودرو را تحمل می نمایند، تغییر محل قرارگیری آن ها ضروری به نظر می رسد.

الگوی رانندگی افراد نیز تأثیر مستقیمی در فرسایش لاستیک ها دارد، اما تجربه نشان داده است حدوداً پس از هر 80 تا نهایتاً 16 هزار کیلومتر رانندگی، بهتر است جای لاستیک ها را تغییر دهید.

ناگفته نماند ابعاد لاستیک برخی از خودرو ها در قسمت عقب و جلو متفاوت است و در این شرایط بهتر است برای تعویض محل تایر ها با مکانیک خود مشورت کنید.

5. فیلتر روغن و روغن موتور را تعویض کنید

پیشنهاد می کنیم به همان ترتیب که با فرا رسیدن سال نو، خانه تکانی می کنید، رسیدن سال جدید و تعطیلات را به فال نیک بگیرید و دستی به سر موتور خودرو و سایر قسمت های فنی آن بکشید. برای اینکار بهتر است فکری به حال تعویض فیلتر روغن و روغن موتور بردارید. برخی از فراوری نماینده های خودرو پیشنهاد می نمایند روغن موتور خودرو را که پس از مدتی آلوده و سنگین شده را برای بهبود کارآیی خودرو در آب و هوای گرم عوض کنید.

برای تشخیص بهترین زمان تعویض فیلتر روغن و روغن موتور از مکانیک خودروی خود نیز می توانید یاری بگیرید. قانون نانوشته ای در این زمینه وجود دارد که بر اساس آن بهتر است هر زمان که برای تعویض روغن موتور اقدام می کنید، فیلتر روغن را نیز تعویض نمایید. دلیل این امر هم کاملاً معین است چرا که روغنی که تازه تعویض شده اگر از میان فیلتر کثیف و قدیمی عبور کند، سریع تر آلوده می گردد.

6. از تعویض فیلتر هوا غافل نشوید

همان گونه که بهتر از ما می دانید فیلتر هوا جلوی ورود گرد و غبار و آلودگی ها را به محفظه احتراق موتور و سیلندر می گیرد و اگر فیلتر هوای خودرو تمیز نباشد، موتور با تمام نیرو کار نمی نماید. جالب است بدانید پایگاه اینترنتی کار کِر (CarCare)، گزارش جالبی در این زمینه منتشر نموده و مدعی است تعویض به موقع فیلتر هوایی که روزنه های آن مسدود شده، مسافتی که یک خودرو می تواند طی کند را به میزان 10 درصد افزایش می دهد. تعویض فیلتر به اندازه ای اهمیت دارد که در خودرو های مختلف، چراغی برای تعویض فیلتر ها تعبیه شده است، اما اگر به سلامت خودروی خود اهمیت می دهید پیشنهاد می کنیم دست کم هر شش ماه یک بار، فیلتر هوا را تعویض کنید.

اگر هم در مناطق پر گرد و خاک و آلوده زندگی می کنید بهتر است فیلتر هوای خودرو را در بازه زمانی کمتر از 6 ماه تعویض کنید. خوشبختانه تعویض فیلتر هوا در بیشتر خودرو ها کار ساده ای است و دردسر زیادی ندارد و همین کار ساده نه تنها عمر خودرو را افزایش میدهد بلکه کارایی آن را نیز بیشتر می نماید.

7. از سیستم خنک نماینده خودرو غافل نشوید

این کار هزینه چندانی ندارد، اما انجام آن جلوی خرابی موتور را می گیرد و به همین دلیل نیز پیشنهاد می گردد دست کم هر دو سال یک بار یا پس از طی 38 هزار کیلومتر، سیستم خنک نماینده خودرو را کاملاً تمیز کنید. توجه داشته باشید که خالی کردن رادیاتور و پر کردن آن کفایت نمی نماید و برای اینکار باید از شوینده های مخصوص یاری بگیرید. این شوینده باید رادیاتور را از زنگ زدگی های احتمالی، روغن و موادی که ته نشین شده اند پاک کند.

پس از اینکه رادیاتور را با مواد شوینده مخصوص، حسابی تمیز کردید، مجدد آنرا با ترکیبی از آب و مواد خنک نماینده رادیاتور پر کنید، ترکیب آب و این مواد باید به میزان 50 به 50 باشد. اگر در مکان هایی زندگی می کنید که آب و هوای آلوده و کثیفی دارند بهتر است 70 درصد مواد خنک نماینده داخل رادیاتور بریزید و 30 درصد آب. در این زمینه از مکانیک خود نیز می توانید هدایت بگیرید.

8. درپوش رادیاتور و باک بنزین را آنالیز کنید

درپوش رادیاتور به افزایش فشار سیستم خنک نماینده خودرو یاری می نماید و جلوی جوش رفتن آب رادیاتور را می گیرد، اما این درپوش ها عمر دائمی ندارند و پس از مدتی باید آن را تعویض کنید. بهترین زمان برای تعویض درپوش رادیاتور نیز دقیقاً همان زمانی است که رادیاتور را تمیز می کنید.

انتخاب درپوش اهمیت زیادی دارد و بسته به نوع خودروی خود و مشاوره ای که تعمیرکار به شما داده است، بهترین درپوش را انتخاب کنید تا فشار آب رادیاتور را به بهترین شکل ممکن حفظ کند. از طرف دیگر با توجه به قیمت بنزین و توصیه هایی که برای جلوگیری از هدر رفتن آن می گردد، توصیه می کنیم درپوش باک بنزین خودروی خود را همواره سالم نگه دارید و در صورت خراب شدن، سریعاً درپوش جدیدی خریداری کنید.

یک درپوش معیوب نمی تواند جلوی تبخیر بنزین را در باک بگیرد و به سادگی بنزین بخار می گردد. جالب است بدانید کسی توجه زیادی به تعویض درپوش باک بنزین نمی نماید و آمار نشان داده نزدیک به 20 درصد از درپوش باک های بنزین خودرو ها در کل جهان خراب است و به همین دلیل سالانه نزدیک به 147 گالون بنزین هدر می رود.

9. باتری و شمع خودرو را آنالیز کنید

اطمینان خاطر حاصل کنید که باتری و قسمت های اتصال آن فرسودگی نداشته باشند، شمع خودرو به ازای هر 1600 کیلومتر، چیزی نزدیک به 3 میلیون بار روشن می گردد و کاملاً معین است چنین گرمایی فرسایش زیادی را به دنبال دارد. از طرف دیگر کثیف بودن شمع نیز، احتراق نادرست آن را به دنبال دارد، که چنین فرآیندی باعث هدر رفتن سوخت می گردد.

در نتیجه پیشنهاد می کنیم اگر در تدارک سفر های نوروزی هستید یا در ماه های آینده سفری در پیش دارید، حتماً سلامت باتری و شمع خودرو را آنالیز کنید و اگر بیشتر از 2 سال از عمر باتری و شمع می گذرد حتماً به فکر تعویض آن ها باشید.

10. تمیز کردن داخل خودرو را نباید فراموش کنید

زمستان فصل سرما و یخبندان است و سرنشینان برای نجات از سرمای بیرون، ترجیح می دهند داخل خودرو باشند، حتی گاهی اوقات خوراکی ها را نیز داخل خوردو می خورند و آشغال و باقیمانده خوراکی ها در زیر جایگاه ها تلنبار می گردد. به این ترتیب پیشنهاد می کنیم به همان ترتیب که سال نو، دستی به سر و روی خانه می کشید و قسمت های مختلف آن را تمیز و پاکیزه می کنید، داخل خودرو را نیز تمیز کنید.

برای اینکار از یک جاروبرقی قدرتمند یاری بگیرید و پس از اینکه تمام کفپوش های خودرو را خارج کردید و روکش جایگاه ها را نیز باز نمودید، تمام قسمت های داخل خودرو را جارو بکشید، در حین انجام اینکار از تمیز کردن زیر جایگاه ها غافل نشوید. جارو و تمیز کردن صندوق عقب نیز از آن مواردی است که ممکن است درسر بیشتری داشته باشد، اما لازم و لازم است و بهتر است هر چند وقت یکبار تمام قسمت های خودرو تمیز و مرتب گردد.

در حین تمیز کردن صندوق عقب، پیشنهاد می کنیم لاستیک زاپاس و ابزاری که در این قسمت دارید را نیز از محل خود خارج کنید و قبل از اینکه لاستیک را دوباره در محل خود قرار دهید، حتماً فشار باد آن را کنترل کنید و اگر باد خالی نموده بود، در اولین فرصت لاستیک زاپاس را باد کنید. پس از اینکه داخل خودرو را حسابی جارو کشیدید، با استفاده از ترکیبات شیمیایی مخصوص تمیز کردن داخل خودرو، داشبورد، قسمت های داخلی در، پنجره ها و هرجایی که دست تان می رسد را حسابی تمیز کنید.

تجربه نشان داده است برای تمیز کردن روکش جایگاه خودرو هایی که از پارچه بافته شده است از مواد تمیزنماینده مبلمان می توانید یاری بگیرید، اگر هم روکش جایگاه های شما از چرم است، سراغ محلول های تمیز نماینده چرم را بگیرید.

در این قسمت به انتها ترفند هایی رسیدیم که با انجام آنها، خودروی شما آماده گشت و گذار در فصل بهار می گردد، از آنجایی که ما ایرانی ها اهل سفر و مسافرت هستیم و بدون شک شما هم تجربه های خوبی از آمادگی های خودرو برای فصل بهار دارید، پیشنهاد می کنیم در قسمت نظرات تجربه های مفید خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع: edmunds

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: برترین ها
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 6706

به "با این کارها خودروی خود را آماده بهار کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این کارها خودروی خود را آماده بهار کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید