آلودگی هوا ؛ قاتل خاموش 7میلیون نفر در سال

به گزارش شیوا مارکت، 15 خرداد، روز جهانی محیط زیست بود و امسال تمرکز آن بر موضوع آلودگی هوا قرار گرفت.از سال 1972 میلادی تاکنون پنجم ژوئن (15 خردادماه)روز جهانی محیط زیست محسوب می شود که هر سال یک موضوع مهم زیست بومی را شعار محوری خود قرار می دهد تا تاکیدی خاص بر نگرانی محیط زیستی در آن دوران باشد.

آلودگی هوا ؛ قاتل خاموش 7میلیون نفر در سال

امسال نیز موضوع روز دنیای محیط زیست در 2019 با شعار آلودگی هوا را شکست دهید انتخاب شد که فراخوانی عمومی برای غلبه بر این بحران دنیای است.

بنا بر گزارش جدید سازمان ملل متحد، این شعار که از سوی چین به عنوان کشور میزبان برای برگزاری مراسم امسال، انتخاب شده همه ما را دعوت می کند تا به طور جدی به این موضوع بپردازیم که چطور می توانیم با اعمال تغییراتی در زندگی روزمره مان به کاهش میزان آلودگی هوایی که تولید می کنیم و نیز کاهش نقش آن در گرمایش زمین و در نهایت کاهش اثرات آن بر سلامت خودمان کمک کنیم. این سازمان هشدار می دهد که حفاظت از محیط زیستِ انسانی و بهبود شرایط آن موضوع مهمی است و بر سلامت و رفاه جوامع بشری و رشد اقتصادی آنها در سراسر دنیا اثرگذار است.

از حدود هفت میلیون مرگ ومیر زودرسی که هرساله در دنیا به دلیل آلودگی هوا رخ می دهد نزدیک به چهار میلیون مورد مربوط به منطقه شرق آسیا-اقیانوسیه است که هند و چین دو کشور اصلی این ناحیه آلوده به شمار می فرایند. در مراسم هر ساله روز دنیای محیط زیست در شهرهای مختلف دنیا، اجرای سروده ای از اَب های کومار، شاعر-دیپلمات هندی، همواره آغازگر این مراسم بوده است.

امسال همزمان با فرارسیدن روز دنیای محیط زیست، سازمان ملل متحد هشدار داد که از هر 10 نفر ساکنان کره زمین، 9 نفر اکنون هوای ناپاک استشمام می کنند.

نهاد محیط زیستی سازمان ملل متحد، سازمان بهداشت دنیای و بانک دنیای نیز با نزدیک شدن این روز آمار و اطلاعاتی را در همین زمینه منتشر کرده اند که سرفصل های آن از این قرار است:

-مجموعاً در دنیا، آلودگی هوا هر ساعت جان 800 نفر را می گیرد یا به عبارتی هر دقیقه 13 نفر. این تعداد سه برابر بیشتر از شمار افرادی است که هر ساله جمعاً بر اثر سه بیماری مالاریا، سل و ایدز می میرند.

-آلودگی هوا ناشی از منازل مسکونی هر ساله باعث 3.8 میلیون مرگ زودرس می شود که اکثریت قریب به اتفاق آنها در کشورهای در حال توسعه هستند. حدود 60 درصد از این موارد مرگ ومیر در میان زنان و بچه ها رخ می دهد.

93- درصد از بچه ها در سراسر دنیا در مناطقی زندگی می کنند که آلودگی هوا بیش از میزان توصیه شده توسط سازمان بهداشت دنیای است. در سال 2016 میلادی 600 هزار کودک زیر 15 سال در دنیا از عفونت های دستگاه تنفسی فوت کردند.

-در کشورهای کم درآمد و دارای درآمد متوسط، 97 درصد از شهرهایی که بیش از صد هزار نفر جمعیت دارند از حداقل های سطح کیفیت هوا، آن گونه که از سوی سازمان دنیای بهداشت تعریف شده، برخوردار نیستند. این رقم برای کشورهای با درآمد بالا 29 درصد است.

-منشأ حدود 25 درصد از انتشار ذرات ریز در هوای شهرها، آمدوشد خودروها است، 20 درصد نیز از سوزاندن سوخت خانگی و 15 درصد به خاطر فعالیت های صنعتی، از جمله تولید برق حاصل می شود.

-در 15 کشوری که بیشترین انتشار گازهای گلخانه ای را دارند، هزینه آلودگی هوا برای سلامت عمومی بیش از 4 درصد از تولید ناخالص داخلی آنها تخمین زده می شود. در مقایسه، حفظ گرمایش زمین در حد محدودیت های مشخص شده در کنفرانس پاریس، تنها نیاز به سرمایه گذاری در حدود 1 درصداز تولید ناخالص داخلی دنیای دارد.

شرکت 150 کشور در فعالیت های روز دنیای محیط زیست

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز در مراسم روز دنیای محیط زیست امسال تاکید کرد: وقت آن رسیده که قاطعانه وارد عمل شویم. پیام من به همه دولت ها شفاف است: مشخص اقتصادیات بر آلودگی، سرانجام دادن به یارانه های سوخت فسیلی و توقف احداث کارخانه های جدید زغال سنگ. ما به اقتصاد سبز نیاز داریم نه اقتصاد خاکستری.

در پیام دبیرکل سازمان ملل به مناسبت این روز همچنین آمده است: آلودگی هوا سالانه دست کم جان هفت میلیون انسان را می گیرد، به رشد بچه ها آسیب می زند، به اقتصادها خسارت وارد می کند و در عین حال در بروز شرایط بحرانی اقلیمی در سراسر دنیا موثر است.

همچنین براساس گزارش نشریه بیزینس استاندارد، آلودگی هوا چه در بیرون و چه در داخل خانه ها قاتل خاموشی است که منجر به مرگ زودهنگام دست کم هفت میلیون نفر در سال می شود و 600 هزار نفر از این قربانیان را بچه ها تشکیل می دهند.

دیوید بوید، استادیار دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا در این باره می گوید: بیش از شش میلیارد نفر در دنیا که یک سوم آنها را بچه ها تشکیل می دهند به طور مستمر هوای بسیار آلوده تنفس می کنند که زندگی، سلامت و رفاه آنها را به طور جدی به خطر می اندازد.

بنابراین گزارش همچنین در هر ساعت 800 نفر جان خود را از دست می دهند و بسکمک از آنها سال ها پس از تحمل رنج بیماری هایی چون سرطان، امراض تنفسی یا بیماری های قلبی که مستقیماً با استنشاق هوای آلوده در ارتباط هستند، قربانی می شوند.

به گزارش ایسنا، امروزه در اکثر نقاط دنیا تقریباً کسی از پیامدهای سوء آلودگی هوا در امان نیست و طبق هشدار سازمان ملل از هر 10 سکنه زمین، 9 نفر در حال حاضر هوای آلوده تنفس می کنند. با این حال بسکمک از کارشناسان معتقدند راه های بسکمک برای مقابله با این معضل دنیای با تغییر در الگوی زندگی روزانه وجود دارد و تک تک ما با جدی دریافت عواقب این بحران می توانیم با مطالعه و پیگیری های بیشتر و مستمر تا حد زیادی در کنترل و بهبود شرایط فوق تاثیرگذار باشیم.

تخریب روزافزون محیط زیست، بزرگترین خطر قرن

سازمان حفاظت محیط زیست کشور به مناسبت روز دنیای محیط زیست بیانیه ای منتشر کرد. در این بیانیه ضمن اشاره به شرایط ناگوار کره زمین و بحران های زیست محیطی داخلی آمده است: زمان آن رسیده که تراژدی تاسف بار تخریب روزافزون محیط زیست در سطح ملی، منطقه ای و دنیای، بزرگترین سونامی و خطر قرن بیست و یکم اعلام شود.

به گزارش ایلنا، در بیانیه سازمان حفاظت محیط زیست آمده است: حفظ محیط زیست به عنوان رکن اصلی توسعه پایدار و منشا حیات همه موجودات کره زمین، اهمیتی فراوان دارد و یکی از مولفه های مهم در مجموعه مهارت های زندگی آحاد جامعه است. فرایند دنیای شدن، پیامدهای اجتناب ناپذیری برای ساکنان کره زمین در بر خواهد داشت و به همین دلیل، سازمان ملل متحد برای جلب توجه به حفظ این پدیده حیاتی، روز دنیای محیط زیست را نامگذاری کرده است.

در شرایطی که کره زمین با شرایط ناگوار زیر روبرو شده است:

-در محاصره انواع آلاینده های صنعتی کشورهای مختلف، به ویژه قدرت های دنیای قرار گرفته است.

-دنیای صنعتی با هدف سود بیشتر به تغییر شیوه های زندگی بر مبنای اصل تولید، مصرف و سود، دست یازیده و به طور گسترده و مستمر محیط زیست را با خطر جدی روبرو کرده است.

-افزایش تولید گازهای گلخانه ای، با تخریب وسیع جنگل ها در سراسر دنیا و گسترش شهرها به اراضی جنگلی

-ورود میلیون ها تن پلاستیک و پسماندهای صنعتی و خانگی به دریاها و اقیانوس ها

-خروج بزرگترین کشور صنعتی دنیا یعنی آمریکا از قرارداد توکیو

-بی توجهی کشور چین به عنوان بزرگترین تولید کننده گازهای گلخانه ای به اصول قرارداد توکیو

و اقدامی جدی از سوی تصمیم گیران دنیای برای مقابله با موارد فوق صورت نمی گیرد، زمان آن رسیده است که تراژدی تاسف بار تخریب روزافزون محیط زیست در سطح ملی، منطقه ای و دنیای، بزرگترین سونامی و خطر قرن بیست و یکم اعلام شود. ناهنجاری های فوق، از دلایل بارزی است که نشان می دهد حمایت از محیط زیست توسط کشورهای صنعتی، تنها در سطح کنگره های دنیای و سازمان ملل مطرح است. در کشور ما نیز اگرچه تلاش وسیع همه حامیان و دوستداران محیط زیست دراین راستا به شکلی مجدّانه صورت می گیرد ولی به این مهم، باید توجه بیشتری شود و آموزش مهارت های اساسی محیط زیستی، در تمام زمینه ها و فعالیت های اقتصادی و اجتماعی لحاظ شود.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: انتخاب
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 13469

به "آلودگی هوا ؛ قاتل خاموش 7میلیون نفر در سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی هوا ؛ قاتل خاموش 7میلیون نفر در سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید