آیا سفر با تاکسی های اینترنتی امن است؟

به گزارش شیوا مارکت، مسئله امنیت تاکسی های اینترنتی و زیروبم های آن قصه امروز و دیروز نیست. از همان روزی که گزینه درخواست آنلاین خودرو پا به زندگی مردم گذاشت، این موضوع مطرح شد که آیا سفر با تاکسی های اینترنتی امن است؟

آیا سفر با تاکسی های اینترنتی امن است؟

به گزارش عصرایران، تا امروز که چیزی حدود 5سال از حضور تاکسی های آنلاین در زندگی مردم می گذرد، بارها گزارش های پُروپیمانی درباره چند و چون تامین امنیت این شیوه حمل ونقل مدرن منتشر شده و تیم های دست اندرکار در این سرویس ها کوشش نموده اند با تمهیدات مختلف امنیت سفرهای شان را به بیشترین حد برسانند. در این میان اما هر از گاهی داستان هایی از سوی مسافران در شبکه های اجتماعی مطرح می شود که بوی ناامنی می دهد. هر چند در برخی موارد بعدها ثابت می شود که مسافر روایت مخدوشی را مطرح نموده و داستان آن طور هم نبوده، اما موضوع امنیت سفر با تاکسی های آنلاین هرگز چیزی نیست که موی لای درزش برود و بشود با سهل انگاری و چشم نیمه باز نگاهش کرد. این دقیقا همان نکته ای است که بارها از سوی تیم مدیریت و همچنین پشتیبانی تاکسی های آنلاین هم مطرح و به آن تاکید شده. سازوکاری که این سامانه های آنلاین حمل ونقل در نظر گرفته اند هم گواهی همین موضوع است؛ این که تامین امنیت کاربران اولولیت اصلی تاکسی های اینترنتی است.

اما تاکسی های اینترنتی برای تامین امنیت سفرهای خود چه سازوکاری در نظر گرفته اند و اساسا چرا می توان برچسب سفر امن را درباره سامانه های هوشمند حمل ونقل استفاده کرد؟

ثبت تعیینات سفر در سامانه پشتیبانی

بین تمامی تاکسی های آنلاینی که این روزها وظیفه حمل ونقل مردم را به عهده گرفته اند، اسنپ یکی از سرویس هایی است که به دلیل تعداد بیشتر سفرهایی که روزانه انجام می دهد، نقش پُررنگ تری دارد. به همین منظور اصول و قواعدی را در دستور کار خود قرار داده تا بتواند میزان امنیت سفرهای خود را به بالاترین حد برساند. با توجه به این که مجرمان بالقوه فضاهای تاریک و غیرشفاف را برای ارتکاب جرم انتخاب می نمایند، اساسا این امکان در سفرهای اسنپی به دلیل سازوکار فعالیتش به حداقل می رسد. شفاف بودن روی نقشه و تعیین بودن مبدا و مقصد این امکان را فراهم نموده که تیم پشتیبانی اسنپ بتواند تمامی سفرها را رصد کند. به این ترتیب حتی اگر فردی با نیت مجرمانه قصد سوءاستفاده از این بستر را داشته باشد، با علم بر این که تعیینات او به همراه سابقه کل سفرها و موقعیت مکانی اش ثبت و ضبط می شود، احتمال تخلف یا وقوع جرمش به حداقل می رسد. بنابراین می توان به طور کلی گفت که اسنپ دارای خاصیت بازدارندگی و پیشگیری از وقوع جرم است. از طرف دیگر این سامانه برای جذب رانندگان در ناوگان خود قواعد سخت گیرانه ای اعمال می نماید؛ تمامی رانندگان علاوه بر تحویل تمامی مدارک شناسایی، ضروری است گواهی عدم سوپیشینه کیفری هم داشته باشند. اسنپ با همکاری پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا به امکان استعلام صلاحیت فردی رانندگان، ظرف 24 ساعت، در سراسر ایران مجهز شده است. به این ترتیب فرایند حساس احراز و تائید صلاحیت رانندگان اسنپ به مراجع قضایی انتظامی و نظارتی سپرده شده و سابقه کیفری و سوءپیشینه افراد به دقت از سوی دستگاه های مسئول مورد آنالیز قرار می گیرد.

پشتیبانی 24ساعته و امکان تماس امن

بدون شک یکی از مهم ترین موضوعاتی که می تواند ضامن امنیت سفر باشد این است که مسافران بتوانند در صورت بروز هر گونه مشکی خیلی زود آن را به پشتیبانی اطلاع دهند. این در واقع همان حلقه مفقوده ای است که در سایر شیوه های حمل ونقل شهری هیچ وقت وجود نداشته و بنابراین اگر اتفاقی برای مسافر در طول سفر رخ می داده، نه امکان رصد تعیینات سفر وجود داشته و نه تیمی که بتوان موضوع را به آن گزارش داد. این در حالی است که در سفرهای اسنپی همه چیز شفاف و قابل دسترسی است؛ اطلاعات راننده و خودرویی که با آن سفر اجرا شده در تعیینات سفر ثبت شده، جهت سفر قابل ردیابی است و همچنین یک تیم پشتیبانی به صورت 24ساعته آماده پاسخگویی به نیازهای مسافران هستند.

علاوه بر تمامی این سازوکارهای تعریف شده ای که می تواند امنیت سفرهای اسنپی را به حداکثر برساند، این سامانه با فعال کردن گزینه تماس امن این امکان را فراهم نموده تا به وسیله ارسال کد 200 به شماره 1000550 به وسیله پیامک، کاربران راننده و مسافر بتوانند شماره تلفن خود را پنهان نمایند و به این ترتیب جلوی بروز اتفاقات احتمالی را بگیرند. همچنین مسافران این امکان را دارند که برای اطمینان خاطر بیشتر، جزئیات سفر خود را با خانواده یا دوستان شان به اشتراک بگذارند تا در صورت احساس نگرانی در طول سفر، فرد دیگری هم در جریان تعیینات سفر قرار بگیرد.

در نهایت بخشی از الفبای تامین امنیت سفر به خود مسافران تاکسی های اینترنتی برمی شود. دست اندرکاران تاکسی های آنلاین و مقام های انتظامی همیشه به مسافران توصیه می نمایند که قبل از آغاز سفر حتما پلاک ماشین، نام و چهره راننده را با اطلاعات ثبت شده در اپلیکیشن تطبیق دهند و مطمئن شوند که همه چیز مشابه است. اگر هر کدام از این اطلاعات با تعیینات سفر داخل اپلیکیشن مغایرت داشت، مسافر باید از انجام سفر خودداری کند.

منبع: فرارو
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 22656

به "آیا سفر با تاکسی های اینترنتی امن است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا سفر با تاکسی های اینترنتی امن است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید