احتمال حفظ 200 نیروی آمریکا در شرق سوریه

به گزارش شیوا مارکت، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که به خاطر رویکردش در سوریه تحت فشار است، تمایل دارد از طرح پنتاگون مبنی بر حفظ تعداد اندکی از نظامیان آمریکایی در شرق سوریه حمایت کند.

احتمال حفظ 200 نیروی آمریکا در شرق سوریه

به گزارش ایرنا، به نوشته این روزنامه آمریکایی، ترامپ در پاسخ به انتقادها درباره سیاستش در سوریه کوشش می نماید بین بازگرداندن نیروها به کشور و تضمین تداوم کوشش ها برای جنگ با داعش توازن ایجاد کند.

یک مقام ارشد آمریکایی روز گذشته (یکشنبه) گفت: این تعداد متشکل از احتمالا حدود 200 نیرو خواهد بود که برای جنگ با داعش در سوریه باقی خواهند ماند و جلوگیری از پیشرفت های دولت سوریه و نیروهای روسی را در سوریه هدف قرار می دهد.

اگر ترامپ با طرح پنتاگون برای حفظ 200 نیروی عملیات ویژه در شرق سوریه موافقت کند این دومین بار در 10 ماه گذشته خواهد بود که او تصمیم خود را برای بازگرداندن همه نیروهای آمریکایی از سوریه تغییر می دهد.

دسامبر گذشته نیز ترامپ دستور داد دو هزار نیروی آمریکایی فورا خاک سوریه را ترک نمایند اما سپس از این تصمیم کوتاه آمد و با خروج تدریجی نیروها موافقت کرد.

تصمیم اخیر ترامپ دومین عقب نشینی مهم سیاسی او در چند روز گذشته خواهد بود که تحت فشارها از سوی هم حزبی هایش بروز نموده است. ترامپ شنبه هفته جاری از تصمیم خود برای برگزاری اجلاس سال آینده سران گروه 7 در استراحتگاهش عقب نشینی کرد.

ترامپ با انتقادهایی از سوی فرماندهان سابق نظامی، دموکرات ها و بعضی متحدان جمهوریخواه به دلیل خارج کردن نیروهای آمریکا از مرز سوریه با ترکیه روبرو بوده است.

یک مقام ارشد آمریکایی روز گذشته گفت که ترامپ از هفته گذشته تاکنون طرحی را آنالیز می نماید که اجازه می دهد تعدادی از نیروها در شمال شرق سوریه و در نزدیک مرز عراق حفظ شوند و این نیروها وظیفه مبارزه با تروریسم را برعهده خواهند داشت.

مقام مذکور گفت، بسیار احتمال دارد که نیروهای مذکور در منطقه مرزی با عراق حفظ شوند، محل استقرار آنها خارج از منطقه آتش بس است که مایک پنس معاون رئیس جمهور یهفته گذشته درباره آن با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه مذاکره نموده است.

مهمترین هدف حفظ این نیروها در این منطقه، جلوگیری از تشکیل دوباره داعش در سوریه و عراق خواهد بود.

مقام آمریکایی یاد شده گفت: یکی از منافع جانبی چنین طرحی، یاری به نمودها برای حفظ کنترل بر میادین نفتی در شرق سوریه خواهد بود.

ترامپ ظاهرا در پیغامی توئیتری به این موضوع اشاره نموده است. وی در این پیغام که روز گذشته در توئیتی نوشت، ما امنیت نفت را حفظ کردیم.

به گفته مقام های آمریکایی، ترامپ ادامه حضور تعداد اندکی از نیروهای آمریکایی را اقدامی سنجیده و معقول قلمداد می نماید که به حفظ امنیت آمریکا و منطقه بدون نقض وعده های انتخاباتی او یاری خواهد نمود.

منتقدان سیاست ترامپ در سوریه می گویند رئیس جمهور آمریکا با بیان این موضوع به اردوغان که به سربازان آمریکایی دستور می دهد مواضع خود در طول مرزها را ترک نمایند اساسا با تهاجم نظامی ترکیه موافقت نموده است.

مقام های کاخ سفید چنین استدلال می نمایند که باقی ماندن تعداد اندکی از نیروها در شرق سوریه، تغییر در سیاست خارجی آمریکا در قبال این کشور نیست زیرا هدف اصلی خارج کردن نیروها حفاظت از جان انسان ها بوده است.

برخلاف دستور ترامپ در دسامبر گذشته برای خارج کردن نیروهای آمریکایی، مقام های دولت ترامپ می گویند این بار مساله بر سر برگرداندن نیروها به کشور نیست زیرا آنها همیشه در سایر مناطق به ویژه عراق مستقر خواهند بود.

موضوع حفظ نیروهای مبارزه با تروریسم در شرق سوریه در حالی فاش شده که عملیات خروج یکهزار نیروی آمریکایی از سوریه در روز یکشنبه ادامه داشت.

مایک اسپر وزیر دفاع آمریکا به خبرنگارانی که روز شنبه او را در سفر به افغانستان همراهی می کردند گفت که این نیروها در پایگاه هایی در غرب عراق مستقر خواهند شد.

نیویورک تایمز نوشت: پیشنهاد حفظ نیروهای مبارزه با تروریسم در شرق سوریه در نتیجه دستور وزارت دفاع آمریکا به فرماندهی نظامی مرکزی این کشور در روزهای اخیر بوده تا گزینه هایی را درباره تداوم جنگ با داعش در سوریه ارائه دهد.

انتظار می رود مقامات نظامی در جلسه گزارش دهی به ترامپ در این هفته گزینه های دیگری را برای مبارزه با ترویسم ارائه دهند که شامل حفظ بعضی نیروها در سوریه و استفاده از کوماندوها در عراق خواهد بود.

ترامپ باید هر طرحی را برای خروج نیروهای آمریکایی در هر بخش از سوریه و حدود 150 نیروی که در التنف پایگاهی در جنوب شرق سوریه مستقر هستند، تصویب کند.

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

منبع: عصر ایران
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 12529

به "احتمال حفظ 200 نیروی آمریکا در شرق سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال حفظ 200 نیروی آمریکا در شرق سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید