ادامه کوشش فدراسیون فوتبال برای انتخاب سرمربی تیم ملی، جایگاه کی روش به چه کسی می رسد؟

به گزارش شیوا مارکت، تیم ملی فوتبال کشورمان پس از انتها جام ملت های آسیا بدون سرمربی است و فدراسیون کوشش می نماید در فیفادی بعدی جانشین کارلوس کی روش را معین کند.

ادامه کوشش فدراسیون فوتبال برای انتخاب سرمربی تیم ملی، جایگاه کی روش به چه کسی می رسد؟

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، پیش از جام ملت های آسیا تعیین بود که این مسابقات انتها کار کارلوس کی روش در ایران است. روزهایی که سرمربی وقت تیم ملی به هر دری می زد تا قراردادش را تا انتها جام جهانی 2022 تمدید کند، اما فدراسیون روی تمدید قرارداد شش ماهه اصرار داشت و در نهایت هم این رخ داد. کی روش هم هنگامی که عدم تمایل به ماندنش در ایران را دید، با کلمبیایی ها وارد مذاکره شد و پس از انتها کارش در ایران راهنمایی تیم ملی این کشور را به عهده گرفت. با این حال مربی پرتغالی امید زیادی داشت تا با خاطره ای خوش ایران را ترک کند. امیدهای کی روش، دقیقاً انتظاری بود که پس از 8 سال حضورش در ایران از او وجود داشت و این انتظار، قهرمانی در جام ملت های آسیا بود. اتفاقی که در نهایت رخ نداد و تیم ملی فوتبال کشورمان با شکست 3 بر صفر مقابل ژاپن در نیمه نهایی جام ملت های آسیا، از این مسابقات کنار رفت.

انتها تلخ کی روش، حتی حامیان اصلی او را به این نتیجه رسانده بود که فوتبال ایران به گزینه ای جدید و خون تازه ای روی نیمکت سرمربیگری تیم ملی احتیاج دارد و حالا فدراسیون فوتبال با صبر و حوصله به دنبال جانشین اوست. پس از رفتن کی روش از ایران، گزینه های زیادی مطرح شده است که بعضی، شایعاتی در فضای مجازی بودند، بعضی از آنها توسط بعضی رسانه ها تبدیل به گزینه شدند و بعضی نیز صحبت هایی هستند که از گوشه و کنار شنیده می گردد و فدراسیون نیز روی این گزینه ها تحقیقاتی صورت داده است. گزینه هایی که به نظر می رسد با جمع بندی فدراسیون هر روز و هر روز کمتر می شوند تا در نهایت فدراسیون فوتبال به یک گزینه واحد برای سپردن راهنمایی تیم ملی برسد.

شایعه خنده دار در فضای مجازی

پس از قطعی شدن جدایی کارلوس کی روش از تیم ملی ایران، مازیار ناظمی، روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان در فضای مجازی به نام هایی بزرگ برای راهنمایی تیم ملی ایران اشاره نمود. خبر مذاکره با زین الدین زیدان، ژوزه مورینیو و یورگن کلینزمن را خیلی ها به چشم یک شایعه خنده دار در فضای مجازی تلقی کردند، اما این اسامی کم حاشیه نداشت و مدتی همه را سرگرم نموده بود. پس از آن اسامی دیگری از جمله برت فن مارویک و لوران بلان هم برای راهنمایی تیم ملی ایران مطرح شد که به نظر می رسید نام آنها فقط در حد مطرح شدن به عنوان یک گزینه بود و موضوع خیلی جدی نبود.

پرواز کوتاه هواپیمای تک نفره رُم بر آسمان ایران

روزهایی که هرکسی برای انتخاب سرمربی تیم ملی ایران، نام هایی را مطرح می کرد، به یک باره نام وینچنزو مونتلا برای راهنمایی تیم ملی ایران مطرح شد. رسانه های ایتالیایی حتی خبر از توافق سرمربی سابق میلان، سویا و ستاره روزهای نه چندان دور تیم فوتبال رُم دادند. با این حال نام مونتلا هم علاقه مندان فوتبال ایران را چندان هیجان زده نکرد تا پرواز هواپیمای تک نفره رُم بر آسمان فوتبال ایران، کوتاه باشد و خیلی زود این شایعه تکذیب گردد.

عبور فدراسیون فوتبال از گزینه ایرانی

بعضی ها می گفتند فدراسیون فوتبال به دلیل مسائل اقتصادی، به دنبال گزینه ایرانی است. نام های مختلفی هم مطرح می شد که بعضی جدی ترین گزینه را علی دایی می دانستند که کارلوس کی روش هم او را تأیید نموده است. با این حال فدراسیون فوتبال به این جمع بندی رسیده بود که برای راهنمایی تیم ملی سرمربی خارجی انتخاب کند و به همین دلیل از انتخاب گزینه ایرانی عبور کرد. پس از این باز هم نام های مختلف دیگری برای راهنمایی تیم ملی مطرح شد.

سازنده بلژیک، به فدراسیون ایران معرفی گردید

فدراسیون فوتبال که به دنبال گزینه ای مناسب برای راهنمایی تیم ملی بود، شاخصه هایی برای انتخاب سرمربی تیم ملی در نظر گرفت. یکی از شاخصه ها، جوان بودن مربی بود. از همین رو بعضی نام زلاتکو دالیچ را مطرح کردند. سرمربی جوان کرواسی که این تیم را نایب قهرمان جام جهانی 2018 کرد و حتی کارلوس کی روش مدعی بود که دالیچ پس از جام جهانی جانشین او خواهد شد، اما این بار هم نام دالیچ فقط در شایعات مطرح شد، چون این مربی همچنان کار خود را با کرواسی ادامه می دهد.

یکی از گزینه هایی که به صورت جدی برای سرمربیگری تیم ملی به فدراسیون معرفی گردید، مارک ویلموتس بلژیکی بود. ستاره سابق تیم ملی بلژیک که مدتی در تیم ملی این کشور دستیار جرج لیکنز، سرمربی فعلی تراکتورسازی بود، از سال 2012 تا 2016 راهنمایی تیم ملی بلژیک را به عهده داشت. بسیاری ویلیموتس را سازنده نسل طلایی بلژیک می دانند که در جام جهانی 2018 روسیه هم توانست به مقام سوم دست یابد. ویلموتس پس از بلژیک یک سال راهنمایی ساحل عاج را به عهده داشت، اما گویا مذاکره جدی بین او و فدراسیون فوتبال ایران صورت نگرفته است.

اروی رنار، جدی ترین گزینه حال حاضر

شایعه حضور اروی رنار روی نیمکت مربیگری تیم ملی ایران، پس از بازی ایران و ژاپن بسیار جدی شد. جایی که سرمربی تیم ملی مراکش در استادیوم هزاع بن زاید شهر العین، در صندلی ویژه و کنار مسئولان فدراسیون فوتبال نظاره گر بازی ایران و ژاپن بود. رنار همان زمان پاسخ داد که با فدراسیون فوتبال مراکش قرارداد دارد، با این حال گویا موضوع کمی جدی تر شد و مذاکراتی نیز بین او و فدراسیون فوتبال ایران صورت گرفت.

خبر رسید که او پس از جام ملت های آفریقا که دو ماه دیگر در مصر برگزار می گردد، با مراکشی ها خداحافظی خواهد نمود تا سرمربی تیم ملی ایران گردد، اما موارد دیگری در این خصوص نیز ابهام ایجاد می نماید. اولین مسئله این است که مهدی تاج اعلام نموده بود برای فیفادی بعدی سرمربی تیم ملی تعیین خواهد شد و طبق این حرف، سرمربی تیم ملی باید به زودی معرفی گردد تا بتواند در خردادماه که فیفادی است روی نیمکت ایران بنشیند. رنار دقیقاً در همان فیفادی با مراکشی ها درگیر جام ملت های آفریقاست و این موضوع کمی ابهام حضور او روی نیمکت ایران را بیشتر می نماید. از طرفی هم مراکشی ها خبر داده اند که با او تا سال 2022 قرارداد دارند و کار خود را با رنار ادامه می دهند.

نگاه رونالدینیویی فدراسیون به گزینه ها؟

در کنار تمام خبرها و شایعات، این موضوع نیز مطرح شده که برانکو ایوانکوویچ پس از انتها این فصل فوتبالی با پرسپولیس، به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب خواهد شد. در این خصوص نیز گفته می گردد وزارت ورزش و جوانان روی برانکو نظر مثبت دارد، اما فدراسیون فوتبال کمی با احتیاط برای فکر کردن به برانکو عمل می نماید. اگر چه محمود شیعی عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال و همچنین ایرج عرب مدیرعامل پرسپولیس حضور برانکو در تیم ملی را رد نموده اند، اما با این حال عده ای سرمربی پیروز پرسپولیسی ها را با توجه به شناختی که از فوتبال ایران دارد، گزینه مناسبی برای تیم ملی می دانند. اگر این اتفاق رخ بدهد، می توان گفت فدراسیون فوتبال با نگاهی رونالدینیویی به سایر گزینه ها، برانکو ایوانکوویچ را به عنوان جانشین کارلوس کی روش انتخاب می نماید.

آنچه مسلم است، فدراسیون فوتبال کوشش می نماید برای فیفادی بعدی که در خردادماه است، سرمربی تیم ملی را تعیین کند. با توجه به اینکه قرعه کشی مرحله مقدماتی جام جهانی 2022 در منطقه آسیا هم به زودی انجام خواهد شد، فدراسیون باید زودتر سرمربی تیم ملی را تعیین کند تا برنامه های ایران برای جام جهانی شروع گردد. بحث انتخاب سرمربی تیم ملی را مهدی تاج دنبال می نماید و احتمالاً پس از بازگشت او از مالزی و انتخابات کنفدراسیون فوتبال آسیا، موضوع انتخاب سرمربی تیم ملی جدی تر از قبل دنبال خواهد شد.

فدراسیون فوتبال اعلام نموده و البته نشان داده در این زمینه قصد ندارد عجولانه کار کند و می خواهد با آنالیز دقیق گزینه ها، بهترین انتخاب را برای تیم ملی داشته باشد.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 4647

به "ادامه کوشش فدراسیون فوتبال برای انتخاب سرمربی تیم ملی، جایگاه کی روش به چه کسی می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه کوشش فدراسیون فوتبال برای انتخاب سرمربی تیم ملی، جایگاه کی روش به چه کسی می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید