ادعایی که نمی توان در دنیای مستندسازی داشت

به گزارش شیوا مارکت، پژمان مظاهری پور درباره مستند جدیدش که به محوطه باستانی تخت سلیمان پرداخته است، گفت: باستان شناسی مانند رمزگشایی است و ما تک تک بناهای تخت سلیمان را معرفی می کنیم و می گوییم چه چیزهایی و چطور پیدا شده، این در حالی است که نمی توانیم این ادعا را در دنیای مستندسازی داشته باشیم که ما برای اولین بار چیزی در تخت سلیمان کشف کردیم چون حتی در حوزه باستان شناسی هم نسبتا همه آنالیز ها صورت گرفته است.

ادعایی که نمی توان در دنیای مستندسازی داشت

این مستندساز با اشاره به اینکه حدود 18 سال است که در حوزه مطالعات باستان شناسی فعالیت می نماید، درباره مستند جدیدش به نام تخت سلیمان که قرار است برای نخستین بار در دوازدهمین جشنواره سینما حقیقت به نمایش درآید به خبرنگاران گفت: مدتی است که به شکل کاملاً تخصصی در حوزه مطالعات باستانی، موضوعات مختلفی را به تصویر کشیدم و در حوزه های آنالیز و کاوش و حفظ و نگهداری محوطه های باستانی ایران کار مستندسازی انجام داده ام.

او ادامه داد: چند سالی است که بر روی تاریخ مطالعات باستان شناختی محوطه های باستانی کار می کنم، به این مفهوم که اسناد تاریخ مطالعات باستان شناسی شان را مورد توجه قرار داده ام. محوطه های باستانی اکنون برای مردم شناخته شده اند مثل تخت سلیمان، تخت جمشید، چغازنبیل، نقش رستم، بیستون همه این محوطه ها معرفی شده و بین مردم معروف هستند اما اینکه چه اتفاقاتی در طی قرون و هزاره هایی که بر آنها گذشته است اتفاق افتاده، معین نیست و تحقیقات باستان شناسی بوده که باعث روشن شدن این اطلاعات شده است.

این مستندساز با بیان اینکه این مستند 50 دقیقه ای، روایتی از کسانی است که برای اولین بار به تخت سلیمان سفر نموده و به کاوش پرداخته اند اضافه نمود: ما یک سیر تاریخی را مورد توجه قرار داده ایم و از اسناد قدیمی آغاز نموده ایم تا به دوران جدید و ثبت جهانی این اثر باستانی پرداخته ایم. از مهمترین اسنادی که برای این مستند استفاده شد مصاحبه هایی بوده با دیتریش هوف باستان شناس آلمانی که در سال 1960 تا 70 میلادی در این منطقه به کاوش پرداخته، انجام شد. همچنین فیلمی از آرشیو که مربوط به کاوش های دهه 60 میلادی آلمانی ها در این منطقه بوده تهیه شده است. قسمت مهم دیگر مصاحبه با باستان شناسی به نام حسین توفیقی است که خودش در دریاچه این محوطه غواصی نموده و به دریاچه وارد شده است.

مظاهری پور با اشاره به اینکه کسی نمی تواند بگوید که برای نخستین بار است به ساخت مستندی درباره مکانی تاریخی می پردازد، گفت: تخت سلیمان مورد توجه بسیاری از مستندسازان بوده و از منوچهر عسگری نسب که درباره مناطق مختلف ایران مستند می سازد و مستندی پیش از انقلاب درباره این منطقه ساخته شده تا علی اکبر ولدبیگی و ارد عطارپور و پیروز کلانتری و همچنین پروانه معصومی و فیلم های دیگر... خیلی دیگر از مستندسازان در این زمینه مستند ساخته اند. بنابراین نمی توانیم این ادعا را در دنیای مستندسازی داشته باشیم که ما برای اولین بار چیزی در تخت سلیمان کشف کردیم یا شناختیم چون حتی در حوزه باستان شناسی هم نسبتا همه آنالیز ها اجرا شده و هر روز شاهد کشف جدیدی از یافته های علمی در دنیای باستان شناسی هستیم.

او در خاتمه گفت: این مستند درباره مطالعات باستان شناسی این محیط باستانی ساخته شده و به معرفی سازه های باستانی از نگاه باستان شناسان می پردازد. باستان شناسی مانند رمزگشایی است و ما تک تک بناهای تخت سلیمان را معرفی می کنیم و می گوییم چه چیزهایی در آن پیدا شده و چطور پیدا شده اند. ما در این راه از نقشه ها و طراحی ها استفاده کردیم و بودجه کافی برای آنکه بتوانیم از جلوه های ویژه بصری بهره ببریم نداشتیم. در مستندسازی، شما ایده هایی دارید که اگر بخواهید آنها را عملی کنید به اعتبارات زیادی نیاز است. کسی که خوش شانس باشد و این اعتبارات را داشته باشد فیلم بهتری خواهد ساخت و اگر کسی اینها را نداشته باشد حتی اگر فکر و ایده خوبی هم داشته باشد کاری از پیش نمی برد.

عوامل ساخت این مستند عبارتند از نویسنده، کارگردان و تهیه کننده: پژمان مظاهری پور، تدوین:مریم حق پناه، گفتار متن: شهرام درخشان، تهیه شده در شبکه مستند سیما.

مستند تخت سلیمان 18 آذر ماه در اولین روز جشنواره سینما حقیقت ساعت 16 در سالن 6 پردیس سینمایی چارسو به نمایش درمی آید.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 2452

به "ادعایی که نمی توان در دنیای مستندسازی داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعایی که نمی توان در دنیای مستندسازی داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید