از بازگشایی 14 مرز جاده ای تا تعطیلی مرز ترکیه و پاکستان

به گزارش شیوا مارکت، 14 مرز کشور برای تبادل تجاری باز است؛ عبدالهاشم حسن نیا، رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در گفت وگو با ایسنا درباره آخرین شرایط مرزهای کشور گفته است: از 23 مرز جاده ای کشور هم اکنون تبادلات تجاری از 14 مرز مشترک انجام می گردد ولی در مرزهای مشترک با بعضی از کشورها با محدودیت های رو به رو هستیم.

از بازگشایی 14 مرز جاده ای تا تعطیلی مرز ترکیه و پاکستان

به گفته رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای رفت وآمد از 14 مرز مشترک با کشورهای آذربایجان، عراق و افغانستان شامل آستارا، بیله سوار، جلفا، پلدشت، شلمچه، باشماق، تمرچین، مهران، پرویزخان، خسروی، دوغارون، ماهیرود و میلک بدون مشکل انجام می گردد اما در مرزهای مشترک با کشورهای ترکیه، ترکمنستان، پاکستان و ارمنستان با محدودیت های رو به رو هستیم.

اوایل اسفندماه بود که خبر شیوع ویروس کرونا در ایران منتشر شد؛ ویروسی که پیامد مالی آن بر اقتصاد همه کشورهای جهان و ایران قابل کتمان نیست. در نتیجه شیوع این بیماری واگیردار خبری منتشر شد مبنی براینکه شش کشور از میان هفت کشور همسایه، مرزهای خود را به روی مسافران و تجار ایرانی بستند. ترکیه مرزهای زمینی خود با ایران را بسته و از چهارم اسفندماه پروازها از مبداء ایران را لغو کرد؛ گرجستان هم پروازهای ایران را معلق نموده و ارمنستان خاطرنشان کرد که ارتباط هوایی ایران با ارمنستان و ورود به ارمنستان از گمرک مِغری، تنها گذرگاه مرزی دو کشور برای دو هفته تعلیق شده است و عراق هم مرزهای خود را با ایران بست. همان زمان

سفارت افغانستان در ایران هم در اطلاعیه ای خاطرنشان کرد که تا اطلاع ثانوی ارائه خدمات کنسولی را به حالت تعلیق درمی آورد. این شرایط مسائل زیادی را برای اقتصاد ایران به همراه داشته است.

امروز حمید زادبوم، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از رصد کلیه مرزهای خروجی کشور در شرایط فعلی با هدف حل مسائل صادرنمایندگان برای رسیدن کالاهای صادراتی در سریع ترین زمان به بازارهای هدف خبر داده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تشکیل ستاد برطرف موانع تجاری در شرایط شیوع ویروس کرونا در سازمان توسعه تجارت ایران گفته است: کلیه دفاتر سازمان با همکاری سازمان های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور به صورت لحظه ای از شرایط مرزها آگاه شده و ضمن اطلاع رسانی به مراجع ذی ربط نسبت به برطرف مسائل ایجاد شده به وسیله رایزنی با مقامات وزارت خارجه اقدام می نمایند.

همچنین مسعود کمالی اردکانی، سرپرست معاونت توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران گفته است: بعد از شیوع ویروس کرونا تنها در تجارت با بعضی از کشورهای همسایه در مرزها به مشکل برخورده ایم که ضروری است اقدامات سریع با همکاری سایر دستگاه ها به ویژه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت گیرد.

کمالی اردکانی در گفت وگو با سایت سازمان توسعه تجارت ایران، گفته است: در تجارت با کشورهای عراق، افغانستان، امارات و حتی عمان که شریان های اصلی تجارت خارجی کشور را در بر می گیرند، مشکل چندانی ایجاد نشده و جریان تجارت برقرار است، هرچند در مواردی با کندی هایی همراه است.

به گفته سرپرست معاونت توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران کشورهای ترکیه و پاکستان که شرکای مهم تجاری کشور بوده و بخش قابل توجهی از جریان تجارت از جهت مرزهای مشترک این کشورها صورت می گیرد، بیشترین مشکل وجود دارد و تقریبا مرزهای این دو کشور بسته شده است.

او درباره شرایط مرزهای کشورهای شمالی یعنی قز اقستان، ترکمنستان، آذربایجان و ارمنستان گفته که مرز ارمنستان به طور مقطعی مسدود و مرزهای ترکمنستان با محدودیت روبرو است؛ اما در مرزهای قزاقستان و آذربایجان تجارت اگرچه با محدودیت و کندی اما در مجموع تردد صورت می گیرد.

کمالی اردکانی درباره بازگشایی مجدد مرزهای ترکیه و پاکستان گفته مذاکراتی در سطوح مختلف دیپلماتیک جهت اطمینان بخشی به شرکای تجاری در جریان است که امید است متناسب با تمهیدات اندیشیده شده، مرزها برای برقراری دوباره فعالیت تجهیز و راه اندازی شوند.

حالا بعد از دو هفته از تعطیلی مرزهای تجاری ایران به کشورهای همسایه، رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از باز شدن 14 مرز ایران می گوید؛ اگرچه هنوز به گفته سرپرست معاونت توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران کشورهای ترکیه، پاکستان که شرکای مهم تجاری کشور بوده و بخش قابل توجهی از جریان تجارت از جهت مرزهای مشترک این کشورها صورت می گیرد، بیشترین مشکل وجود دارد و تقریبا مرزهای این دو کشور بسته است و هنوز مرز ایران و ارمنستان به روی مسافران و تجار ایرانی بسته است؛ تصمیمی که از صبح سیزدهم اسفندماه گرفته شده و به مدت سه هفته ادامه خواهد داشت.

البته یازدهم اسفندماه یحیی آل سحاق، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق هم از بازشدن تمام مرزهای صادراتی ایران به عراق خبر داده بود: هیچ خللی در فرایند صادرات کالا به کشور عراق وجود ندارد.

آل اسحاق به مرزهای تمرچین، باشماق، خسروی، پرویزخان، شلمچه و چذابه اشاره نموده و گفته صادرات ایران به عراق در سال گذشته 13 میلیارد دلار بوده؛ بر همین اساس گفته شده در 10 ماه سال جاری (تا انتها دی) 9 میلیارد دلار کالا به این کشور صادر شده است.

ایران 10 بازارچه و انتهاه مرزی مسافری و بازرگانی در مجاورت عراق دارد؛ مهمترین مقصد کالاهای ایرانی بازار عراق است.

تور پاریس: تور پاریس: سفر به نگین شهر ها اروپا و فرانسه

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 16935

به "از بازگشایی 14 مرز جاده ای تا تعطیلی مرز ترکیه و پاکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از بازگشایی 14 مرز جاده ای تا تعطیلی مرز ترکیه و پاکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید