از مقابله با بیابان زایی تا تعدیل آب و هوا

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران/بوشهر سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دشتستان از افتتاح و بهره برداری 17 پروژه منابع طبیعی در شهرستان دشتستان همزمان با هفته دولت اطلاع داد.

از مقابله با بیابان زایی تا تعدیل آب و هوا

رضا نیکنام با اشاره به جزئیات پروژه های هفته دولت مطرح نمود: در بخش آبخیزداری 8 پروژه شامل 16 بند سنگی ملاتی، 1 مورد سازه خاکی و 38 سازه خشکه چین با اعتباری بالغ بر 89 هزار میلیون ریال (89.718 میلیون ریال) در 5 بخش شبانکاره، مرکزی، سعدآباد، ارم و بوشکان بوده است.

وی اضافه نمود: در بخش جنگل سه پروژه نهالکاری به مساحت مجموعاً 230 هکتار و اعتبار 4430 میلیون ریال در بخش بوشکان داشته ایم.

این مسئول گفت: در بخش مرتع نیز سه پروژه احداث هلالی آبگیر به مساحت مجموعاً 630 هکتار و اعتبار 4059 میلیون ریال در بخش بوشکان افتتاح شده است.

سرپرست منابع طبیعی و آبخیزداری دشتستان یادآور شد: در بخش حفاظت و حمایت 38 آبگرمکن خورشیدی در قالب دو پروژه با مجموع اعتبار 1405 میلیون ریال در دو بخش ارم و بخش شبانکاره نصب شده است.

نیکنام اضافه نمود: از جمله اهداف اجرای پروژه های آبخیزداری در این حوزه مهار آبهای سطحی، کنترل، پخش و بهره برداری از سیلاب، تغذیه سفره های آب زیرزمینی و جلوگیری از فرسایش و کنترل رسوب بوده است.

وی اظهار کرد: هدف از پروژه جایگزینی سوخت های مناسب، جلوگیری از بوته کنی و قطع درختان، مقابله با بیابان زایی، جایگزینی سوخت مناسب و نشر فرهنگ استفاده صحیح از طبیعت است.

به گفته این مسئول پروژه هلالی آبگیر با هدف کنترل روانآب، افزایش پوشش گیاهی، بسترسازی جهت بذرکاری و بوته کاری و جلوگیری از فرسایش اجرا شده است.

سرپرست منابع طبیعی دشتستان یادآور شد: پروژه های جنگلکاری نیز در راستای اهدافی چون جلوگیری از فرسایش خاک، توسعه فضای سبز، افزایش فراوری علوفه، تعدیل آب و هوا، ایجاد اشتغال، جلوگیری از کوچ و ایجاد تفرجگاه تعریف و اجرا شده اند.

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 22769

به "از مقابله با بیابان زایی تا تعدیل آب و هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از مقابله با بیابان زایی تا تعدیل آب و هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید