واقعیت هایی درباره مرگ تراژیک و مرموز بروس لی

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران: بروس لی مردی بود که می توانست مانند آب جاری باشد، مانند یک جانور در جنگل جیغ بزند و چنان نانچاکو برقصاند که چشم ها را خیره کند. بدین ترتیب در عرض تنها چند سال، با ضربات دیوانه وار پا و سرعت مانند صاعقه اش، این رزمی کار افسانه ای از یک بازیگر تلویزیونی نقش مکمل به یک ستاره بلاک باستر تبدیل شد. اما در یکی از بازی های تلخ سرنوشت، این ستاره هنگ کنگی آن قدر زنده نماند که بزرگ ترین و مشهورترین نقش آفرینی خود را تماشا کند.

واقعیت هایی درباره مرگ تراژیک و مرموز بروس لی

درست قبل از اینکه بروس لی به اوج شهرت به عنوان یک ستاره هالیوودی برسد، در جوانی و در سن تنها 32 سالگی به یکباره درگذشت. هواداران ورزش های رزمی و سینمارو ها در سراسر جهان از خبر مرگ این ستاره دوست داشتنی دلشکسته و البته حیرت زده شدند، خبری که هنوز هم باورش برای بسیاری سخت بوده و رازآلود بودن مرگ بروس لی نیز بر این باورناپذیری می افزاید. چگونه ممکن است کسی با این فیزیک و توانایی بدنی و ذهنی خارق العاده ناگهان در خواب می میرد؟ در ادامه می خواهیم از راز های مرگ تراژیک و مرموز اژد های سینما صحبت کنیم.

بروس لی از یک بازیگر نقش های فرعی به رییس بزرگ تبدیل می گردد

بروس لی برای جهانی سینما ساخته شده بود. بروس کودکی خود را در هنگ کنگ گذراند و در همان دوران کودکی در کشور خود بازیگری شناخته شده بود که در بیش از 20 فیلم سابقه نقش آفرینی داشت. وقتی که بروس به کشور محل بجهان آمدنش، ایالات متحده، بازگشت یک مدرسه آموزش هنر های رزمی تاسیس کرد و به ستارگانی مانند استیو مک کوئین کونگ فو آموزش داد و در ادامه با زدن نقابی سیاه به صورت به مبارزه با جرم و جنایت در یک جهانی سریالی پرداخت. او با بازی در نقش کاتو در سریال زنبور سبز (The Green Hornet)، کونگ فو را به سینمای آمریکا معرفی کرد. شوربختانه این سریال پس از تنها 26 اپیزود به سرانجام رسیده و نتوانست بروس جوان را به شهرتی که می بایست برساند.

او که از پیشنهاد نقش های کوتاه و جانبی و پاس داده شدن به کسان دیگر توسط فراوری کنندگان هالیوودی خسته شده بود، بار خود را بست و به هنگ کنگ بازگشت، جایی که دریافت در آنجا مشهورترین مرد زنده کشور است. سریال زنبور سبز چنان در هنگ کنگ شناخته شده و پرطرفدار بود که با نام سریال کاتو (The Kato Show) شناخته می شد و بدین ترتیب بروس لی خیلی زود به چهره اول سینمای رزمی هنگ کنگ تبدیل شد.

اولین فیلم لی در نقش اصلی در فیلم رییس بزرگ (The Big Boss) بود که به پرفروش ترین فیلم تاریخ هنگ کنگ تبدیل شد. این رکورد تنها تا زمان انتشار دومین فیلم او با نام مشت خشم (Fist of Fury) پابرجا بود. خیلی زود، بروس فرصت تجربه کارگردانی را نیز یافت و در راه اژدها (Way of the Dragon) در دو سوی دوربین فعالیت کرد. با تنها سه فیلم، بروس لی به سلطان سینمای آسیا تبدیل شده و آنگاه بود که نظر هالیوود به این ستاره هنگ کنگی جلب شد، اما شوربختانه مدت زمان زیادی از زندگی بروس لی باقی نمانده بود.

بروس لی با اژد ها وارد می گردد به شهرت جهانی می رسد

بروس لی شروع به شکستن رکورد های فروش در سینمای آسیا نموده بود که استودیو برادران وارنر با او تماس گرفت. این بزرگ ترین لحظه برای بروس لی بود و خیلی زود شرایط برای ساخت فیلمی که نامش اژد ها وارد می گردد (Enter the Dragon) بود فراهم شد. این فیلم که اولین فیلم انگلیسی زبان بروس بود، ویترینی بی نقص برای نمایش فلسفه، کاریزما و توانایی های بروس لی در از پای درآوردن آدم های بد بود.

در این فیلم او نقش یک مبارز شائولین را بازی می کرد که به قلعه ای در یک جزیره رفته و به یک تورنمنت هنر های رزمی می پیوندد و در ادامه ماجرا با یک قاچاقچی بزرگ مواد مخدر که این تورنمنت را ترتیب داده درگیر می گردد. با یاری بازی خونسردانه جیم کلی و آهنگ متن فوق العاده لالو شیفرین، بروس لی فیلمی در خصوص ورزش کونگ فو ساخت که هنوز هم یکی از بهترین فیلم های رزمی تاریخ سینماست.

چه کسی می تواند سکانس مبارزه او با گروهی از رزمی کاران در زیرزمین قلعه را فراموش کند یا زمانی که از میان آینه ها با شخصیت شرور داستان که یک چنگال روی دست خود نصب نموده مبارزه می نماید. وقتی این فیلم در آگوست 1973 منتشر شد خیلی زود رکورد باکس آفیس را شکسته و پس از اکران 20 میلیون دلاری در سینما های سراسر جهان نیز پرفروش ترین فیلم شد. بروس لی بالاخره به آنچه که آرزو و استحقاقش را داشت رسیده بود، اما شوربختانه خودش نبود که شهرت جهانی اش را ببیند.

بی اعتنایی بروس لی به سلامتی اش باعث مرگ او شد

با عضلات بیرون زده و مانند سنگش، می توان بروس لی را یک انسان کاملاً فیزیکال نامید. او در همه حال در تمریناتش برای تقویت قوای فیزیکی ابرقهرمانی اش کوشش می کرد. او شکست ناپذیر به نظر می رسید، اما علیرغم بدن عضلانی و سرعت خارق العاده اش، اژد های کوچک از بعضی مسائل جسمی رنج می برد. در 10 می 1973، بروس لی خسته در حال کار بر روی مراحل پس از فراوری اژد ها وارد می گردد بود. او در یک استودیو فیلمسازی در هنگ کنگ مشغول کار دوبله بود که ناگهان رو رو افتاده و شروع به لرزیدن و استفراغ کردن نمود.

لی به سرعت به بیمارستان منتقل شد و چند روز طول کشید که توانست توانایی حرف زدن دوباره را پیدا کند. بعد از بهتر شدن، لی مورد آنالیز پزشکی کامل قرار گرفته، اما پزشکان در خصوص علت اتفاقی که برای بروس افتاده بود به نتیجه قاطعی نرسیدند. آن ها می دانستند که او دچار ورم مغزی شده است که به دلیل تجمع مایعات در بخش هایی از مغز ایجاد شده و باعث تورم می گردد، اما دلیل این تورم مغزی برای پزشکان مجهول باقی ماند. این موضوع برای بروس لی 32 ساله که همواره روی پرده شکست ناپذیر به نظر می رسید ویرانگر بود. متاسفانه این اتفاق خبر از اتفاق بسیار بدی می داد که بزودی جهان را در بهت و حیرت فرو برد.

بروس لی قبل از مرگ وارد یک رابطه عاطفی خارج از ازدواج شده بود

روی پرده، بروس لی یک گرگ تنها بود که به عشق و عاشقی پشت می کرد تا بتواند بر انتقام یا اجرای عدالت تمرکز داشته باشد. اما در زندگی شخصی، بروس لی یک مرد متاهل دارای فرزند بود. او با همسرش، لیندا لی کادول، زمانی که هر دو در دانشگاه واشنگتن درس می خواندند آشنا شد. این دو خیلی زود با هم ازدواج نموده و بروس پدر دوست داشتنی دو فرزند شد: شانون و برندون. اما این موضوع که بروس لی دارای خانواده بود بدین معنا نیست که وی بهترین شوهر جهان بوده باشد. لی تا حدودی مردی زن پرست بوده و در سال 1972 با یک بازیگر 25 ساله به نام بتی تینگ پی آشنا شد.

این بازیگر زن به خاطر بازی در فیلم های موزیکالی مانند خفه کننده زرد (The Yellow Muffler) و جستجوی میلیونر (The Millionaire Chase)، فیلم عاشقانه چینی 14 آمازون (The 14 Amazons) و کمدی هایی مانند آپارتمان برای خانم ها (Apartment for Ladies) شناخته شده و در هتل حیات رگنسی در هنگ کنگ با بروس لی آشنا شد. این دو خیلی زود وارد رابطه شده و بروس هدایای زیادی مانند یک اتومبیل مرسدس بزن به او داده و به او قول داد که در فیلم اژد ها وارد می گردد نیز نقشی برای او در نظر خواهد گرفت، اتفاقی که هیچگاه رخ نداد. گفته می گردد این زن آخرین کسی بود که بروس لی را زنده دیده است.

آخرین روز بروس لی روی زمین چگونه گذشت؟

بروس لی روز 20 جولای 1973 در تابوت مرگ جای داده شد، زمانی که تنها 32 سال سن داشت. اما آخرین روز بروس لی روی زمین چگونه گذشت؟ بروس لی به شدت مشغول کار بر روی فیلم جدیدش، بازی مرگ (coil)، بود و روز آخر زندگی اش با جرج لازنبی قرار ملاقات داشته و سعی داشت این بازیگر نقش جیمز باند را برای بازی در فیلم جدید خود متقاعد نماید.

بعد از صحبت با لازنبی، او کمی حشیش با یکی از دوستانش کشیده و سپس با خودرو خود به سمت آپارتمان بتی تینگ پی براه افتاد. این دو ساعات بعد را به عشقبازی و مصرف مواد مخدر گذراندند. مدتی بعد ریموند چو، تهیه کننده فیلم های لی به آنجا رفته و بروس با اشتیاق شروع به تمرین بعضی از سکانس های فیلم بازی مرگ کرد. این همان زمانی بود که روز خوب بروس به سمت یک سرانجام تراژیک تغییر راستا داد.

لی احساس گیجی نموده و پس از آن سردرد شروع شد. تینگ پی یک قرص آکواگسیک (یک نوع قرص مُسکن برای درد های عضلانی و دارای خاصیت آرام بخشی) داده و پس از خوردن قرص، لی برای استراحت به اتاق خواب تینگ می رود. چو آپارتمان را ترک نموده و تینگ نیز اجازه می دهد که بروس چند ساعت در اتاق خواب او استراحت کند. وقتی که تینگ برای بیدار کردن بروس به اتاق خواب می رود با پیکر بیجان اژد ها روبرو می گردد و به چو زنگ می زند. علیرغم اینکه خیلی زود پزشکان بر بالین بروس حاضر شدند، اما دیگر خیلی دیر شده بود. بروس لی، ستاره بزرگ سینما و ورزش های رزمی، در خواب درگذشت، حدود یک ماه قبل از اینکه اژد ها وارد می گردد به سینما ها آمده و بروس لی را به یک ستاره بین المللی تبدیل کند.

علت مرگ بروس لی چه بود؟

بعد از کالبدشکافی جنازه بروس لی در بیمارستان ملکه الیزابت، پزشکان با این حقیقت روبرو شدند که مغز بروس لی در اثر تجمع مایعات حدود 13 درصد بزرگتر شده و متورم شده است و بدین ترتیب وی به علت همان عارضه ای که در می 1973 او را در بیمارستان بستری نموده بود درگذشت. این تورم در ابتدا به حشیشی که لی مصرف نموده بود نسبت داده می شد، اما یک پزشک شناخته شده انگلیسی به نام دونالد تیر که در زمینه مرگ ناشی از اوردوز مواد مخدر تخصص داشت جنازه او را کالبدشکافی کرد، به این نتیجه رسید که لی به قرص آکواگسیکی که تینگ به او داده بود حساسیت شدید داشته و همین موضوع باعث تورم شدید مغزی و مرگ او شده است.

با این وجود، تینگ پی ادعا کرد این اولین باری نبوده که به بروس قرص آرام بخش آکواگسیک داده است. با این وجود روایت دکتر تیر مقبول ترین و منطقی ترین توضیحی است که برای مرگ بروس لی ارائه شده است. با این وجود بعد از مرگ مرموز و مبهم هر سلبریتی مشهوری، تئوری های توطئه بسیاری در خصوص علت مرگ او شکل می گیرد که مرگ بروس نیز از این قاعده مستنثی نبود. بسیاری تینگ پی را مقصر مرگ بروس دانسته و ادعا کردند که او بروس را مسموم نموده است.

بعضی دیگر ادعا می کردند که استادان ورزش های رزمی چین و هنگ کنگ از لی به خاطر آموزش اسرار رزمی آن ها به غربی ها ناخشنود بوده و تصمیم به قتل او گرفتند. بعضی دیگر نیز نفرین خانوادگی را عامل مرگ بروس لی و بعد ها پسرش، برندون، می دانند.

مرگ بروس لی چه تاثیری بر روی پسرش گذاشت؟

برندون لی، پسر بروس لی، اگر چه از همان کودکی به وسیله پدرش با ورزش های رزمی آشنا شد، اما علاقه زیادی به ادامه دادن راه پدرش نداشت. برندون تنها 8 ساله بود که پدرش درگذشت و برای مدتی از انجام هر فعالیتی مرتبط با ورزش های رزمی دوری گزید. برندون بسیار خشمگین و بداخلاق بوده و از سه دبیرستان اخراج شد.

برندون می گفت که فشار بسیاری زیادی روی او برای ادامه دادن راه پدرش وجود داشته و او قصد ورود به عرصه ورزش های رزمی و سینما مانند آنچه پدرش انجام داد را نداشته است. مادر او نیز می گوید که فرزند بروس لی بودن برای برندون بسیار سخت بوده است. اما بالاخره برندون نیز وارد جهانی بازیگری شده و وی با آموزش هایی که در کودکی توسط پدرش در زمینه ورزش های رزمی دیده بود و استفاده از اعتبار خانوادگی اش در اولین تجربه بازیگری خود در فیلمی با عنوان کونگ فو: فیلم (Kung Fu: The Movie) بازی کرد، فیلمی که در آن با دیوید کارادین همبازی شد.

با این وجود، اولین فیلم بزرگ او فیلم هنگ کنگی میراث خشم (Legacy of Rage) در سال 1986 بود و بعد ها در سال 1991 اولین فیلم آمریکایی خود را با نام نمایش در توکیو کوچک (Showdown in Little Tokyo) در کنار دولف لاندگرن بازی کرد. با این وجود فیلمی که او را به شهرت رساند فیلم کلاغ (The Crow) بود، اما شوربختانه پیش از تکمیل فیلمبرداری ها، برندون در اثر یک حادثه در هنگام فیلمبرداری کشته شده و مانند پدرش پیش از به شهرت رسیدن درگذشت. در یکی از سکانس ها قرار بود به برندون تیراندازی گردد، اما به جای گلوله مشقی به اشتباه از گلوله واقعی استفاده شد که به مرگ برندون انجامید.

منبع: grunge

tafatton.ir: تفطن: گردشگری، تور لحظه آخری ارزان قیمت، بلیط، ویزا، هتل

منبع: برترین ها
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 10048

به "واقعیت هایی درباره مرگ تراژیک و مرموز بروس لی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واقعیت هایی درباره مرگ تراژیک و مرموز بروس لی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید