اسطوره زدایی از تختی

به گزارش شیوا مارکت، پس از 41 سال، دو اتفاق مهم باعث اسطوره زدایی از افسانه تختی شده است.

اسطوره زدایی از تختی

به گزارش خبرنگاران، روزنامه سازندگی نوشت: روایت بدون تعارف جمشید مشایخی از ماجرای خودکشی غلامرضا تختی پایانی بر افسانه سرایی عامه پسند از مرگ تلخ اوست. در تاریخ معاصر ایران همواره اتفاق تلخ 17 دی 1346 در هتل آتلانتیس، با لکنت روایت شده. مسائل روحی که به خودکشی او ختم شد ناگفته مانده و حتی در روایت های عامه پسند، داستان مرگ تختی توطئه ای از سوی ساواک تعبیر شده که به قتل دنیا پهلوان ختم می گردد اما حالا پس از 41 سال، دو اتفاق مهم باعث اسطوره زدایی از افسانه تختی شده. اتفاق اول اکران فیلم غلامرضا تختی به کارگردانی بهرام توکلی در جشنواره فجر بود و اتفاق دوم گفت وگوی صریح جمشید مشایخی که در آن از مسائل روحی تختی پیش از خودکشی پرده برداشت.

اگر بهروز افخمی در فیلم دنیا پهلوان تختی به تعارفات معمول در ماجرای مرگ تختی تن داد، بهرام توکلی، کارگردان غلامرضا تختی شجاعت به خرج داده و با بازسازی صحنه مرگ تختی، قاطعانه آن را خودکشی دانست. اختلاف نگاه این دو کارگردان در عنوان فیلم به چشم می خورد؛ یکی تختی را دنیا پهلوان می دانست و دیگری غلامرضا. یکی به روایت های اساطیری از زندگی او تن داد و دیگری تختی را قهرمانی زمینی می دانست. فیلم توکلی هنوز اکران عمومی نشده و باید در انتظار بود که این روایت تاریخی چه بازتابی بین مردم خواهد داشت.

هر چند که پیش از اکران جنجالی فیلم بهرام توکلی، گفت وگوی جمشید مشایخی باز هم نام تختی را بر سر زبان ها انداخت. مشایخی به صراحت مسائل زناشویی تختی با همسرش را انگیزه اصلی خودکشی او می داند و تختی را قهرمان تنهایی توصیف می نماید که به تنهایی در رستوران غذا می خورد و همسرش در میهمانی ها او را مسخره می نماید. قابل پیش بینی بود که این روایت بی رحم از قهرمانی که خودکشی نموده به مذاق همه خوش نیاید. دوستداران افسانه تختی به داستان تختی حمله کردند. از پرویز پرستویی که نوشت: دنیا پهلوان همواره دنیا پهلوان بوده و خواهد بود. هیچ قدرتی نمی تواند آقاتختی را خراب کند. اگر چه نخبه کشی رسم شده.

بهنوش طباطبایی هم به عنوان یکی از بازیگران فیلم غلامرضا تختی نوشت: شرم نمی کنید از بازمانده های او… از بازماندگان همسرش شرم نمی کنید؟ آیا دنیا پهلوانی که پیش از مرگ حسابش را با همه صاف نموده بود، نمی توانست جایی حتی کوچک اشاره ای کند که در زندگی شخصی اش بر او چه گذشته؟ چقدر نفرت انگیز است که نورافکن می تابانید و سرک می کشید در زندگی خصوصی شخصیتی که باید سرمایه فرهنگی نسل های پس از خود باشد…

tafreh.ir: طفره: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 3960

به "اسطوره زدایی از تختی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسطوره زدایی از تختی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید