اعتراضات بولیوی ادامه دارد

به گزارش شیوا مارکت، پس از 17 روز اعتراضات شدید در بولیوی که مشروعیت انتخاب دوباره اوو مورالس در پست ریاست جمهوری را زیر سوال می برد، به نظر می رسد که اختلاف به درون نیروهای پلیس در سراسر این کشور آمریکای لاتین هم گسترش یافته است.

اعتراضات بولیوی ادامه دارد

طرفین درگیر همچنان شکاف سیاسی خودشان را حفظ کرده اند.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، خاویر زابالتا، وزیر دفاع بولیوی جمعه گفت شورش پلیس در چند منطقه اتفاق افتاده است اما او ایده مداخله نظامی در این زمان را رد کرد.

نتایج بحث برانگیز انتخابات ریاست جمهوری 20 اکتبر، موجی از اعتراضات در سراسر بولیوی را به راه انداخته است؛ اعتراضاتی که منجر به کشته شدن سه تن و مجروح شدن بیش از 300 تن شده است.

اوایل روز جمعه، لوئیس فرناندو کاماچو، رهبر اپوزیسیون بولیوی قول داد تا زمانی که اوو مورالس شخصاً نامه استعفایی که برای او تهیه شده است، نپذیرد حاضر به ترک لاپاز، پایتخت این کشور نخواهد شد. با این حال مورالس در یک رویداد عمومی جداگانه تکرار کرد که استعفا نمی دهد.

شامگاه جمعه، گروه کوچکی از افسران پلیس در شهر کوچابامبا، واقع در مرکز بولیوی دست به شورش زدند. آن ها ظاهرا خواستار استعفای فرمانده خود هستند که متهم به جانبداری از هواداران مورالس در جریان درگیری های این هفته است که یک کشته و بیش از 100 زخمی بر جای گذاشت.

شبکه های تلویزیونی تصاویری از 18 افسر پلیس را که در پشت بام واحد تاکتیکی عملیات ویژه در کوچابامبا ایستاده اند ، پخش کردند. آن ها با پرچم هایی در دست، سرود ملی می خواندند و جمعیت زیادی از مردم در خیابان آن ها را تشویق می کردند.

صدها تن از ساکنان سایر شهرها هم مقابل ایستگاه های پلیس محلی دست به اعتراض زدند و از افسران خواستند از همین نمونه پیروی کنند. پلیس در شهر سانتا کروز، پایگاه مخالفان بولیوی هم علامتی را در ایستگاه خود قرار داد که می گوید آن ها شورش می کنند. مأموران پلیس در سایر شهرهای بولیوی هم خیابان ها را ترک کرده و به ایستگاه های خود بازگشتند؛ بدون اینکه دلیل آن را توضیح دهند.

مورالس برای تحلیل اوضاع، با وزیران و فرماندهی عالی ارتش خود جلسه اضطراری تشکیل داد. وزیر دفاع بولیوی در ادامه این نشست گفت: هیچ نظمی وجود ندارد. در حال حاضر هیچ عملیات نظامی ای صورت نخواهد گرفت. این گزینه مطرود است.

پیش از این ژنرال یوری کالدرون، رئیس پلیس ملی بولیوی شورش پلیس را تکذیب کرده و واقعه کوچابامبا را اتفاقی نادر دانسته بود. او گفت: در بقیه کشور وضعیت عادی است و امیدواریم خدمات از سر گرفته شود. دولت بعداً آنچه را که کودتای نافرجام نامیده بود، محکوم کرده و مخالفان را به توطئه برای براندازی مورالس متهم کرد.

مورالس حتی پیش از اینکه نتایج رسمی اعلام شود و نشان دهد که او از آرای کافی برخوردار است و نیازی به برگزاری دور دوم انتخابات با رقیبش کارلوس مسا، رئیس جمهوری پیشین بولیوی ندارد، خود را برنده قاطع انتخابات دانسته بود. اما یک وقفه 24 ساعته در شمارش آراء و انتشار نتایج رأی گیری، به ادعاهای مخالفان مبنی بر تقلب دامن زد.

سازمان کشورهای آمریکایی بررسی شمارش آرای انتخابات را بر عهده دارد و انتظار می رود یافته های آن ها دوشنبه یا سه شنبه اعلام شود. مخالفان می گویند که این نتایج را نخواهند پذیرفت زیرا در مورد چگونگی وقوع این روند مورد مشورت قرار نگرفته اند.،ایسنا

بیشتر بخوانید،جدیدترین آمار از قربانیان اعترضاات مردم عراق

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 13370

به "اعتراضات بولیوی ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراضات بولیوی ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید