اعتراض یک مدل گوچی به طراحی لباس: سلامت روان، مد نیست (

به گزارش شیوا مارکت، گوچی در فوریه سال جاری به دلیل طراحی این بلوز مشکی با لب های قرمز که بخشی از صورت را می پوشاند مورد انتقاد قرار گرفت.

اعتراض یک مدل گوچی به طراحی لباس: سلامت روان، مد نیست (

یک مدل اَبَربرند گوچی روی سکوی شوی این برنامه در هفته مد میلان اعتراض سکوت خود را با نوشته ای بر کف دست به صنعت مد و کت های استریت نشان داد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از بی بی سی، آیشا تن-جونز و مدل های دیگر اَبَربرند گوچی در یکی از اجراهای خود (کَت واک) لباس های سرهمی و یکدست سفیدی را به نمایش گذاشتند که یادآور کُت های استریت یا کاپشن های تنگ هستند. این لباس های تنگ با آستین های بلند خود تا نوک انگشتان دست را می پوشاند. در گذشته کت های استریت برای مهار برخی از بیماران اعصاب مورد استفاده قرار می گرفت.

نمونه ای از یک کُت استریت/ لایف سوپلای

کت های تنگ آزادی عمل از بیماران اعصاب و روان را گرفته و مانع آسیب آنها به خود و دیگران می شود. از طرفی این لباس ها با بندهای بلند باعث کنترل پذیری بیماران است.

تن- جونز به عنوان مدل گوچی در اعتراض به طراحی جدید گوچی روی کف دستانش نوشت: سلامت روان فشن نیست.

مدل اَبَربرند گوچی در اعتراض مسالمت آمیز به کت های تنگ روی کف دستانش نوشت: سلامت روانی مد نیست/ بی بی سی

تن-جونز با پست تصویر خود در اینستاگرام نوشت: این ژاکت و کت ها نماد دوره ظالمانه در جهانی پزشکی است. بیماران اعصاب و روان در آن زمان درک نشده و مورد آزار و شکنجه قرار می گرفتند و هیچ حق و حقوقی نداشتند.

وی در کپشن پست خود نوشت: این موضوع برای گوچی چندان خوشایند نیست. استفاده از کت هایی که دارای بندهای ویژه هستند، مانند چرخاندن یک تکه گوشت کارخانه ای روی استیج است.

او در پست دیگری در روز دوشنبه نوشت: او و برخی از مدل های دیگر گوچی با لباس های مشابه در روز شو، بخشی از حقوق دریافتی گوچی را به مراکز خیریه بیماران اعصاب و روان تقدیم کرده اند.

در گذشته کت های تنگ استریت -لباس هایی شبیه تصویر زیر- برای مهار برخی از بیماران اعصاب و روان مورد استفاده قرار می گرفت/ بی بی سی

تن-جونز مدل برند گوچی در این باره اظهار کرد: بسیاری از مدل های دیگر که این لباس ها را در روز اجرای مد پوشیدند، نظری مشابه من داشتند و بدون پشتیبانی آنها من شجاعت اعتراض مسالمت آمیز را نداشتم.

از دیگر سو گوچی در پاسخ به سوالات مطرح شده نوشت: این لباس ها به عنوان یک فرآیند خنثی کننده به طراحی های رنگارنگ بهار و تابستان 2020 عرضه شده است.

در ماه فوریه گوچی به دلیل طراحی این بلوز و تقلید صورت سیاه،متهم شد

اعتراض تان- جونز یک ماه پس از انتصاب رنه ترادو به عنوان مدیر بخش تنوع گوچی رخ داد.

البته این تنها اعتراض به طراحی برندهای بزرگ محسوب نمی شود. در ماه فوریه سال جاری گوچی مجبور به حذف یک بلوز مشکی از نمایندگی های فروش خود شد. گوچی به دلیل طراحی این بلوز که بخشی از صورت را می پوشاند مورد انتقاد قرار گرفت. این بلوز که با لب های بزرگ و قرمزش با قیمتی حدود 890 دلار به فروش می رسید مورد انتقاد بسیاری از مخالفان نژادپرستی قرار گرفت. (سیاه کردن صورت یکی از نمادهای نژادپرستی در بسیار از نقاط جهان محسوب می شود.)

پس از ارائه بلوز مشکی گوچی، 50 سنت خواننده رپ و سیاه پوست آمریکایی تمامی مجموعه گوچی خود را سوزاند/ بی بی سی

پرادا نیز به عنوان یکی از برندهای گران و بزرگ جهان، که در حوزه تولید کیف و کفش چرمی و عینک های لوکس شهرت دارد، پیشتر به دلیل ساخت اکسسوری هایی با صورت مشکی و لب های بزرگ قرمز مورد انتقاد قرار گرفت.

او در زمانی کوتاه اکسسوری هایش را از چرخه فروش حذف کرد.

پرادا نیز به دلیل ساخت اکسسوری های مشکی زیر مورد سرزنش قرار گرفت

اما اچ اند ام نیز به دلیل نمایش تصویر یک پسر نوجوان سیاه پوست با لباسی با نوشته باحالترین میمون جنگل مورد انتقادهای سنگین گرفت.

برند اچ اند ام نیز با انتشار تصویر زیر مورد حملات فراوان قرار گرفت/ روی لباس پسر نوجوان سیاه پوست نوشته شده است باحالترین میمیون جنگل

پس از آن اچ اند ام تصویر را حذف کرد و مدیر جدیدی برای بخش تنوع خود استخدام کرد.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: عصر ایران
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 11231

به "اعتراض یک مدل گوچی به طراحی لباس: سلامت روان، مد نیست (" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض یک مدل گوچی به طراحی لباس: سلامت روان، مد نیست ("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید