اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

به گزارش شیوا مارکت، محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای خبرنگاران درباره نفتکش های سوخت رسان ایران در حال ورود به آب های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

بار کشتی های ایرانی که به سمت ونزوئلا حرکت کرد، محموله های فروخته شده ایران به ونزوئلاست که متعلق به این کشور است و هر کشوری می تواند بار خود را اسکورت کند. ولی نباید فراموش کرد که نفت کش های ایرانی بیشتر این جهت را بدون اسکورت طی کردند و بعد از ورود به آبهای سرزمینی ونزوئلا اسکورت شدند. در حقیقت ایران بخش اعظم جهت را با اقتدار خود پیش رفت. این اقتدار باید در ابعاد مختلفی خود را نشان بدهد و امروز می بینیم که در بخش اقتصادی و در حوزه صادرات خود را نشان داده است.

وقتی فرمانده هوافضای سپاه اعلام می کند که در صورت هر اقدام شیطنت آمیزی از سوی آمریکا ما کشتی ها ناوها و تمام امکانات آمریکا تا شعاع دو هزار کیلومتری را هدف قرار می دهیم به معنی اقتدار و توانایی نظام است که می تواند به دخالت آمریکا پاسخ بدهد. این اقتدار امروز خود را در همه ابعاد نشان می دهد. آمریکا می داند که در صورت هر عکس العملی با اقدامات متقابل ایران روبرو خواهد شد. و ایران چه در خلیج فارس و چه خارج از این حوزه توانایی پاسخگویی دارد.

با توجه به این اقدام خیلی ها منتظر یک جو نامناسب بودند؛ ولی شاهد هستیم که جو روانی مثبت در این زمینه البته تا به امروز حاکم است و نشان می دهد ایران علاوه بر تحریم های آمریکا می تواند به صادرات خود ادامه بدهد. این آزمونی بود که نشان داد می توان تحریم آمریکا را شکست و با پرچم ایران و به شکل چراغ روشن به صادرات ادامه داد. تاثیر این حرکت کاملا مثبت است و نشان می دهد ما می توانیم فرایند مثبت و رو به رشدی در جهت صادرات نفت داشته باشیم. البته به شرطی که این فرایند تداوم داشته باشد و ما بتوانیم با کشورهای دیگر به توافق برسیم و با اقتدار به صادرات خود ادامه بدهیم.

آمریکا کشورهای بسکمک را تحریم کرده است و این کشورها می توانند بلوکی تشکیل بدهند و روابط نزدیکی با هم داشته باشند و بتوانند با کمک هم مسائل اقتصادی خود را حل کنند. ونزوئلا نمونه ای بود و سایر کشورهای تحریمی نیز می توانند با هم کار کنند و این کار شدنی است. با توجه به وضعیتی که ایران دارد و باتوجه به تحریم هایی که اصلا مشخص نیست ایستگاه پایانی اش کجاست نباید خودش را به تجارت با آمریکای لاتین محدود کند.

ما می توانیم به جز با آمریکا با کشورهای دیگر دنیا کار کنیم. اما باید کمی با شهامت و با جسارت این کار انجام شود. با ارسال محموله بنزین به ونزوئلا ایران توانست تابوشکنی کند. ایران باید به این نتیجه برسد کشورهایی که می تواند با آن ها همکاری کند فقط محدود به آمریکا و کشورهای اروپایی نیست. کشورهای دیگری نیز هستند که موقعیت اقتصادی خوبی دارند ولی متاسفانه ایران فقط فکر می کند اقتصاد فقط در برخی از کشورهاست.

امیدوارم باز هم شاهد اینگونه حرکت ها باشیم.

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 20689

به "اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید