ایران به قله فراوری داروهای پیچیده زیستی صعود کرد

به گزارش شیوا مارکت، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: در حال حاضر در جهان داروهای زیستی با فناوری های پیچیده ای وجود دارد که جوانان ایرانی به این فناوری ها دست یافته اند.

ایران به قله فراوری داروهای پیچیده زیستی صعود کرد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی گفت: در حال حاضر در جهان داروهای زیستی با فناوری های پیچیده ای وجود دارد که جوانان ایرانی به این فناوری ها دست یافته اند.

وی در مورد دستیابی ایران به فراوری داروهای زیستی، بیان نمود: بعضی داروهای زیستی فناوری پیچیده ای دارند و تنها چند کشور این داروها را فراوری می کردند؛ اما ایران نیز به جرگه فراوریکنندگان این نوع داروها پیوست.

وی اضافه نمود: کیفیت داروهای فراوریی در ایران با نمونه های مشابه خارجی برابری می نماید و از نظر تاثیر دارویی، هیچ تفاوتی بین داروهای فراوریی در ایران و جهان وجود ندارد.

به گفته قانعی، یکی از داروهایی که فناوری پیچیده ای دارد و تنها در یک شرکت دانمارکی فراوری می شد، داروی فاکتور 7 و 8 بود که جوانان و متخصصان ایرانی به فناوری فراوری این دارو دست یافتند و عنوان دومین کشور فراوریکننده این دارو را به ایران اختصاص یافت.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین بیان نمود: وقتی از یک محصول صحبت می کنیم یعنی دانش مربوط به آن نیز در کشور شکل گرفته است و وقتی از دانش صحبت می کنیم یعنی نیروی انسانی دانشمند مورد احتیاج را در کشور داریم.

وی ادامه داد: باید از تخصص جوانان برای فراوری داروهای زیستی استفاده کنیم؛ زیرا در شرایط تحریم که فرآورده های دارویی به سختی به ایران می رسد، تنها راه نجات کشور، بهره گیری از تخصص و توان جوانان و دانشگاه های کشور است.

tafreh.ir: طفره: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 3842

به "ایران به قله فراوری داروهای پیچیده زیستی صعود کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران به قله فراوری داروهای پیچیده زیستی صعود کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید