ایران زمین؛ مار سرخ در کجا لانه نموده است؟

به گزارش شیوا مارکت، باستان شناس آمریکایی در سال 1316 در جریان عکاسی هوایی از نقاط باستانی ایران، متوجه وجود دیوار قرمز رنگی شد.

ایران زمین؛ مار سرخ در کجا لانه نموده است؟

به گزارش خبرنگار ، اریک اشمیت، خلبان و باستان شناس آمریکایی در سال 1316 در جریان عکاسی هوایی از نقاط باستانی ایران متوجه وجود دیوار قرمز رنگی در منطقه گرگان شد.

بسیاری از کارشناسان باور دارند که همزمان با ساختن دیوار چین، دیواری در گرگان ساخته شد تا از تاخت و تاز قبایل صحراگرد جلوگیری گردد.

محمد یوسف کیانی باستان شناس ایرانی نیز در سال1350 طول دیوار را در حدود 175 کیلومتر برآورد کرد؛ البته تا به امروز معین شده که دیوار گرگان 200کیلومتر طول دارد. این دیوار از جنوب دهستان (ترکمنستان کنونی) و شمال گمیشان (یکی از شهر های استان گلستان) شروع شده و از نزدیکی گرگان و رود گرگان می گذشته است. بنابراین با نام دیوار گرگان شناخته می شد؛ البته از نام های دیگر این دیوار می توان به دیوار بزرگ اسکندر، دیوار سرخ و مار سرخ اشاره نمود.

نام های دیوار سرخ و مار سرخ از آن جهت روی دیوار گرگان گذاشته شد که این دیوار با آجر های سرخ رنگ ساخته شده است. در اصل آجر های سرخ رنگ دیوار گرگان حگایت از قدمت آن ها در دوره ساسانی دارد و اکثر تاریخ نگاران اتفاق نظر دارند که بنای دیوار گرگان در زمان حکومت انوشیروان ساسانی ساخته و بازسازی شده است.

گردیزی در کتاب زین الخبار شروع احداث دیوار را به یزدگرد اول و اتمام بنای آن را به انوشیروان نسبت می دهد. بعضی از کارشناسان نیز معتقدند پسر بهرام گور ساسانی ساخت بنای دیوار را شروع نموده و شاه پیروز ساسانی آن را به انتها رسانده است.

شایان ذکر است؛ مارکوارت در کتاب شهرستان های ایران ذکر نموده است که دیوار گرگان در زمان یزدگرد ساخته شده است. سعید نفیسی نیز در کتاب تاریخ تمدن ایران ساسانی به تعمیر بنا توسط مازیار (فرماندار طبرستان) اشاره نموده است. در این میان ابن اسفندیار، نویسنده کتاب تاریخ طبرستان و رابینو، نویسنده دوره قاجار نوشته اند که دیوار گرگان در دوران حکومت فرخان بزرگ، یکی از اسپهبد های دودمان دابویگان طبرستان ساخته شده است. دودمان دابویگان، دودمانی از شاهزادگان ساسانی است که از سال 642 تا 761 میلادی بر طبرستان و گیلان فرمانروایی می کردند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید نتایج پژوهش ها و کاوش های باستان شناسان داخلی و بریتانیایی، قدمت دیوار را قرن پنجم و ششم میلادی تخمین زده اند.

لازم به ذکر است تصور می گردد که دیوار گرگان دومین سد دفاعی دنیا، سومین دیوار بزرگ تاریخی دنیا و بزرگترین دیوار آجری دنیا باشد. این دیوار همچنین طولانی ترین اثر تاریخی ایران است که طی 90 سال ساخته شده است.

هم اکنون نشانه هایی از وجود دیوار سرخ دیده می گردد. این دیوار در در 29 تیرماه سال 1378 به ثبت ملی رسیده است.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 2793

به "ایران زمین؛ مار سرخ در کجا لانه نموده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران زمین؛ مار سرخ در کجا لانه نموده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید