ایران نباید تنها به بحث کاهش تعهدات بسنده کند

به گزارش شیوا مارکت، کارشناس مسائل اروپا گفت: کاهش تعهدات ایران به تنهایی ابزار کافی رای وادار کردن اروپا جهت اجرای تعهداتش محسوب نمی شود.

ایران نباید تنها به بحث کاهش تعهدات بسنده کند

به گزارش ، گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران جمعه 15 شهریور بنا به دستور رئیس جمهور آغاز شد و بر اساس آن سازمان انرژی اتمی مکلف است بر حسب نیاز های فنی بدون در نظر دریافت محدودیت های برجامی فعالیت های علمی و پژوهشی هسته ای را آغاز کرده و شتاب بخشد.

نصرالله تاجیک کارشناس مسائل اروپا در گفت وگو با خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی خبرنگاران، اظهار کرد:شرایط در حال سخت تر شدن است چراکه در برجام از یک طرف انتظار می رود که طرف مقابل ما به تعهدات خود عمل کند و از طرفی دیگر می بینیم که اروپا تحت سلطه آمریکا است.

او اضافه کرد: پیش از برداشتن گام های کاهش تعهدت برجامی، ایران همواره تلاش کرد تا به تعهدات خود پایبند باشد تا مردم بتوانند از منافع توافق هسته ای بهره مند شوند.

تاجیک ادامه داد:طرف های اروپایی برجام و آمریکا اهداف مشخص و شفافی درقبال توافق هسته ای ندارند و درمقابل با استفاده از ابزار های گوناگون بر دولت و مردم ایران فشار می آورند، بنابراین بعید به نظر می رسد که در چنین شرایطی استراتژی تعهد در برابر تعهد به بار بنشیند.

کارشناس مسائل اروپا گفت:باتوجه شرایط احتمالا فشارها بر تهران بیشتر خواهد شد٬ در نتیجه شاید لازم باشد از ابزار و اهرم های دیگری استفاده کنیم و ابتکار عمل متفاوتی داشته باشیم، همچنین لازم است تنها به بحث کاهش تعهدات بسنده نکنیم و برنامه های بیشتری را در دست اجرا داشته باشیم.

او اضافه کرد: باید تلاش کنیم برای وادار کردن طرف های اروپایی برجام جهت اجرای تعهداتشان ظرفیت های جدیدی پیدا کنیم، چراکه به نظر نیازمند طراحی اقدامات تکمیلی بیشتری هستیم.

تاجیک خاطر نشان کرد:در حقیقت کاهش تعهدات به تنهایی ابزار و اهرم لازم را برای وادار کردن طرف مقابل به اجرای تعهداتش و بر پا ماندن سازه برجام فراهم نمی کند.

کارشناس مسائل اروپا با اشاره به سفر مدیرکل موقت آژانس انرژی اتمی به تهران و اجلاس شورای حکام، گفت:سفر سرپرست فعلی آژانس از قبل برنامه ریزی شده بود و ارتباطی به تحولات اخیر ندارد، ما در مجموع در برجام تلاش کردیم تا به تعهدات خود در توافق هسته ای پایبندی بمانیم و این امر در 15 گزارش آژانس انرژی اتمی هم تایید شده است.

او اضافه کرد: بعید به نظر می سد که کاهش تعهدات برجامی طرف اروپایی و مخصوصا آمریکایی ها را سر عقل بیاورد تا بتوانیم طبق توافق در قالب برجام به تعاملات خود ادامه بدهیم.

quiz1.ir: مجله آزمون اول: مجله خبری تحلیل صنایع آموزشی و کارگاهی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 10693

به "ایران نباید تنها به بحث کاهش تعهدات بسنده کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران نباید تنها به بحث کاهش تعهدات بسنده کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید