با این مواد غذایی به جنگ التهاب معده بروید

به گزارش شیوا مارکت، سال ها طول کشید تا انسان کشف کند که بیماری التهاب و یا در حد وخیم تر، زخم معده توسط یک باکتری به وجود می آید. هلیکوباکتر پیلوری یکی از جان سخت ترین باکتری هایی عفونی است که انسان را مبتلا می نماید. این باکتری در بدن بیش از نیمی از جمعیت دنیا زندگی می نماید. آماری که در کشور های در حال توسعه مثل ایران که بهداشت فردی در آن کمتر رعایت می گردد، بسیار بالاتر است.

با این مواد غذایی به جنگ التهاب معده بروید

خبرنگاران- اغلب پزشکان علاقه ای به استفاده از مواد طبیعی و غذایی در نسخه های خود ندارند. از طرف دیگر کارشناسان تغذیه و طب سنتی هم تأثیر دارو را زیر سؤال می برند. با این حال درمان بیماری های شایع مثل التهاب معده تنها با همکاری دارو و مصرف مواد غذایی مناسب امکان پذیر است.

سال ها طول کشید تا انسان کشف کند که بیماری التهاب و یا در حد وخیم تر، زخم معده توسط یک باکتری به وجود می آید. هلیکوباکتر پیلوری یکی از جان سخت ترین باکتری هایی عفونی است که انسان را مبتلا می نماید. این باکتری در بدن بیش از نیمی از جمعیت دنیا زندگی می نماید. آماری که در کشور های در حال توسعه مثل ایران که بهداشت فردی در آن کمتر رعایت می گردد، بسیار بالاتر است.

این باکتری البته در تمامی افراد قابلیت بیماری زایی ندارد و تنها 15 تا 25 درصد از افرادی که به هلیکوباکتر دچار می شوند، علائمی از مسائل معده را در خود نشان می دهند. این بیماری عمدتاً از راه فرد به فرد و یا به وسیله آب و غذای آلوده به انسان منتقل می گردد. با هر بار ابتلا به این به این باکتری، مصونیت کامل به وجود نمی آید و ممکن است فرد دوباره به هلیکوباکتر مبتلا گردد.

خط اول درمان دارویی هلیکوباکتر پیلوری، استفاده از آنتی بیوتیک های مختلف در دوز بالا است. این آنتی بیوتیک ها اغلب با یک یا چند نوع داروی دیگر و در بازه های زمانی 7 تا 10 روزه برای بیمار تجویز می شوند. آمار موفقیت درمان دارویی در کشور های در حال توسعه چندان بالا نیست و مصونیت های آنتی بیوتیکی، مسائل زیادی را در راستا درمان این بیماری به وجود آورده است.

علاوه بر آن ابتلا دوباره بعد از درمان یک موضوع شایع است، زیرا درمان باید به صورت خانوادگی انجام گردد. موضوعی که پزشکان کشور ما کمتر به آن توجه می نمایند این است که ابتلا دوباره به هلیکوباکتر پیلوری می تواند از همسر، فرزندان، والدین و... صورت بگیرد و عدم درمان کامل در یکی از افراد ناقل، منجر به بازگشت بیماری می گردد.

در کنار درمان دارویی التهاب معده، مواد غذایی طبیعی می توانند فعالیت و تکثیر هلیکوباکتر را کاهش یا حتی به طور کامل از بین ببرند. البته این موضوع باید در نظر گرفته گردد که تشخیص التهاب معده با پزشک است و به هیچ وجه نباید بدون مراجعه به پزشک، از کنار بیماری های گوارشی به سادگی بگذریم. هرچند ابتلا به سرطان معده نادر است، اما علائمی شبیه به التهاب معده دارد و بهتر است هر مشکل گوارشی، توسط متخصص داخلی و گوارش آنالیز گردد.

پروبیوتیک ها

با این مواد غذایی به جنگ التهاب معده بروید

مصرف مواد غذایی پروبیوتیک مثل ماست یا قرص های پروبیوتیکی که در بازار موجود است می تواند تأثیر درمان دارویی هلیکوباکتر را به شدت بهبود ببخشد. پروبیوتیک ها در واقع باکتری های خوبی هستند که به سوخت و ساز بدن انسان یاری می نمایند. این باکتری ها به صورت طبیعی در مواد غذایی وجود دارند، اما بهتر است در صورت ابتلا به التهاب معده، به صورت قرص مصرف شوند. بهترین باکتری برای مبارزه با هلیکوباکتر، Lactobacillus acidophilus است که در بسیاری از قرص های پروبیوتیک یافت می گردد. این قرص ها کاملاً بی خطر هستند و در اغلب موارد عوارض خاصی را نیز به همراه ندارند.

جوانه کلم بروکلی

با این مواد غذایی به جنگ التهاب معده بروید

تحقیقات بر روی موش ها نشان می دهد که جوانه این گیاه دارویی، بهترین گزینه غذایی برای مبارزه و حتی از بین بردن هلیکوباکتر است. این تحقیقات نشان می دهد که مصرف دو هفته ای جوانه کلم بروکلی می تواند تمامی نشانه های وجود هلیکوباکتر در بدن شما را از بین ببرد. این که جوانه کلم بروکلی در مصرف انسانی، هلیکوباکتر را کاملاً نابود می نماید هنوز تعیین نیست، اما این موضوع اثبات شده که مصرف بلند مدت این جوانه، التهاب معده را به صورت کامل درمان می نماید و از ابتلا به سرطان های گوارشی نیز جلوگیری می نماید. در صورتی که از انواع زخم های گوارشی رنج می برید، پیشنهاد می کنیم تا جوانه کلم بروکلی را در برنامه غذایی خود جای دهید. این جوانه به صورت آماده در بازار مواد غذایی وجود دارد و علاوه بر این می توان با قیمتی بسیار ارزان تر و به صورت بذر تهیه گردد. جوانه تازه بروکلی بیشترین تأثیر را بر التهاب معده دارد.

مصطکی

مصطکی صمغی زرد رنگ است که از گیاه پسته مصطکی دریافت می گردد. این صمغ در شهر های مختلف با نام رماس، رماست و کندر رومی نیز شناخته می گردد. این صمغ که شباهت زیادی به کندر دارد، مزه چندان ناپسندی ندارد و به راحتی قابل استفاده است. آزمایش ها نشان می دهد که مصرف مصطکی می تواند علائم التهاب معده را از بین ببرد. هلیکوباکتر پیلوری علاقه ای به این ماده ندارد و با مصرف مصطکی در بخش هایی از معده پنهان می گردد. البته میزان مصرف روزانه مصطکی باید کمتر از دو گرم در روز باشد. مصطکی بهتر است هفته اول یک گرم، یک بار در روز و هفته دوم دو بار در روز مصرف گردد. مصرف بیشتر از یک ماه این گیاه دارویی پیشنهاد نمی گردد. در صورتی که به کاهش فشارخون دچار هستید بهتر است پیش از مصرف این گیاه با پزشک و کارشناس طب سنتی مشورت کنید.

چای سبز

چای سبز منبع غنی آنتی اکسیدان ها است و مصرف این ماده غذایی جادویی می تواند علائم التهاب معده مثل احساس پری یا سوزش معده را کاهش دهد. علاوه بر خواص ذکر شده، چای سبز علاقه زیادی به نابود کردن باکتری ها دارد. بهتر است چای سبز پیش از مصرف غذا و بر روی معده خالی استفاده گردد. فاصله زمانی مصرف چای سبز با آنتی بیوتیک، تداخل دارویی را کاملاً از بین خواهد برد. بهتر است مصرف همزمان چای سبز با آنتی بیوتیک های تجویز شده، تحت نظر پزشک صورت بگیرد.

عسل

عسل یکی از مواد غذایی بی نظیر در سبد غذایی انسان است. این ماده جادویی تأثیر فوق العاده ای در اغلب بیماری های انسان دارد. آزمایش ها نشان می دهد که عسل به تنهایی نمی تواند هلیکوباکتر پیلوری را نابود کند، اما مصرف این ماده غذایی در کنار دارو ها و آنتی بیوتیک های تجویز شده، یاری شایانی به نابودی این باکتری و بهبود شرایط معده پس از مصرف آنتی بیوتیک می نماید.

شیرین بیان

شیرین بیان به تنهایی نمی تواند هلیکوباکتر را از بین ببرد، اما این ماده غذایی، از چسبیدن این باکتری به دیواره سلول ها جلوگیری می نماید. شیرین بیان را می توان به صورت طبیعی یا قرص تهیه کرد. البته بهترین نحوه مصرف برای کاهش علائم التهاب معده، به صورت جوشانده است.

بابونه

چای و جوشانده بابونه خواص آنتی بیوتیکی و آنتی اکسیدانی دارد. این جوشانده نمی تواند هلیکوباکتر را از بین ببرد، اما علائم التهاب معده مثل حالت تهوع را کاهش می دهد. علاوه بر این مصرف بابونه به کاهش استرس یاری می نماید. استرس از عواملی است که میزان ترشح اسید معده را افزایش می دهد. بهتر است گل بابونه به صورت طبیعی، تهیه و جوشانده گردد.

روغن زیتون

در صورتی که به هر نوع از مسائل معده دچار هستید، پیشنهاد می کنیم که روغن زیتون را در برنامه غذایی خود قرار دهید. این روغن خواص آنتی بیوتیکی عجیبی دارد که می تواند در معده به مبارزه با هلیکوباکتر بپردازد. روغن زیتون برای بیماری های قلبی و عروقی نیز مناسب است. در نظر داشته باشید بهتر است این روغن به صورت خالص و فرآوری نشده مصرف گردد و تا حد امکان از حرارت دیدن این روغن جلوگیری گردد.

آلوئه ورا

آلوئه ورا از گیاهانی است که برای درمان سریع تر زخم به کار برده می گردد. در سال های دور این گیاه در جنگ ها برای بستن زخم مجروحین استفاده شده است. طب چینی بر این باور است که مصرف خوراکی آلوئه ورا می تواند زخم های گوارشی را بهبود ببخشد. مصرف همزمان آلوئه ورا با آنتی بیوتیک های مناسب می تواند به بهبود سریع تر التهاب معده یاری کند.

سیر و پیاز

سیر و پیاز خواص آنتی بیوتیکی دارند و درصورتی که مصرف آنها، معده شما را دچار مشکل نمی نماید، می تواند در مبارزه با هلیکوباکتر سودمند باشد. تحقیقات پزشکی نشان داده، افرادی که به صورت روزانه سیر و پیاز مصرف می نمایند، کمتر به بیماری التهاب معده دچار می شوند. اگر درمان دارویی هلیکوباکتر را پشت سر گذاشته اید، مصرف پیاز می تواند تا حدود زیادی، شانس ابتلای دوباره به این بیماری را کاهش دهد.

زنجبیل

این ماده سال ها است که برای مبارزه با باکتری ها استفاده می گردد. زنجبیل خواص آنتی بیوتیکی دارد و علاوه بر این می تواند از چسبیدن هلیکوباکتر به دیواره معده جلوگیری کند. زنجبیل به تنهایی نمی تواند این باکتری سمج را از بین ببرد با این حال رشد هلیکو در حضور زنجبیل به شدت کاهش می یابد.

پرهیز غذایی مناسب

یکی از بهترین راه ها برای مقابله با علائم التهاب معده پرهیز غذایی است. در نظر داشته باشید که بدن هر فرد با دیگران متفاوت است و ممکن است یک ماده غذایی خاص، علائم التهاب معده را در شما افزایش دهد. با این حال موادی هستند که در اغلب افراد به افزایش علائم ناخوشایند التهاب معده منجر می شوند. برای مثال مصرف بالای کربوهیدرات ها می تواند التهاب معده را افزایش دهد. در صورتی که از کاهش فشار خون رنج نمی برید، بهتر است مصرف نمک خود را کاهش دهید و تا حد امکان از مصرف کافئین و نوشابه خودداری کنید.

حرف آخر

هلیکوباکتر پیلوری یک مشکل جدی در جامعه ما به حساب می آید که سلامت ما و فرزندانمان را تهدید می نماید. این باکتری با فراوری زخم های معده می تواند جان انسان را نیز به خطر بیندازد پس بهتر است ابتلا به این باکتری جدی گرفته گردد. اولین قدم پس از مشاهده علائم التهابی در معده، مثل سوزش معده، حالت پری یا تهوع، درد در گلو و یا احساس ترشی صبحگاهی، مراجعه به پزشک متخصص داخلی یا متخصص گوارش است.

این پزشک بعد از آنالیز علائم شما می تواند نحوه آزمایش های بعدی را تصمیم گیری کند. هلیکوباکتر پیلوری با یک آزمایش ساده خون و مدفوع قابل شناسایی است. هرچند درصورتی که علائم شدید باشد ممکن است پزشک، آندوسکوپی معده را برای شما مناسب بداند. نادیده دریافت این بیماری در بلند مدت می تواند شانس ابتلا به سرطان معده را تا حدود بسیار زیادی افزایش دهد.

برترین ها - سهیل بالینی

tour-canada.ir: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان 99 را با ما تجربه کنید.

منبع: زندگی امروز
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 3943

به "با این مواد غذایی به جنگ التهاب معده بروید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این مواد غذایی به جنگ التهاب معده بروید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید