برای مراجعه به پزشک وقت را تلف نکنید

به گزارش شیوا مارکت، عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا با تاکید بر لزوم مراجعه افراد دارای علامت و همچنین بیماران کرونا مثبت به پزشک و مراکز 16 ساعته و 24 ساعته وزارت بهداشت، گفت: اخیرا بیمارانی می بینیم که متاسفانه وقت شان در خانه تلف شده و در مراحل آخر بیماری مراجعه نموده اند.

برای مراجعه به پزشک وقت را تلف نکنید

به گزارش خبرنگاران، دکتر مینو محرز در مصاحبه با ایسنا، درباره میزان روزهایی که یک فرد کرونا مثبت باید در قرنطینه بماند، گفت: از آنجایی که فعلا تست زیادی در دسترس مردم نیست و هزینه تست PCR هم برای مردم در بخش خصوصی بالاست، توصیه الزامی به انجام تست نمی کنیم. حال اگر فردی مثبت شده است یا علائم دارد، باید دو تا سه هفته در قرنطینه و ایزولاسیون باشد.

کرونایی ها چند روز باید در قرنطینه باشند؟

وی با بیان اینکه در عین حال افراد مبتلا به کرونا باید تا شش هفته در خانه و در مواجهه با دیگران حتما ماسک بزنند، اضافه نمود: زیرا ممکن است هنوز ویروس در بدن فرد وجود داشته باشد و بیماری را به دیگران منتقل کند بنابراین ماندن در قرنطینه دو هفته بعد از آغاز علائم در بیمار مبتلا به کرونا الزامی است و تا شش هفته باید حتی در خانه هم از ماسک استفاده کند. البته می تواند از اتاقش بعد از دو هفته خارج گردد.

محرز با بیان اینکه عدم رعایت این موارد منجر به افزایش ابتلا به ویژه در خانواده ها می گردد، ادامه داد: حال وقتی که خانواده ها در معرض ابتلا قرار گیرند، افراد مسن و افرادی که دارای بیماری های زمینه ای هستند، به کرونا مبتلا می شوند که این موارد بیشترین موارد بدحال را تشکیل می دهند که مرگ و میر هم دارند. در ایام عید مردم به دیدن افراد سن بالا نمی رفتند که همین موضوع منجر به کاهش مرگ و میر شد.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: ما بعد از 9 ماه یاد گرفته ایم که بیمارانی را که شرایط بهتری دارند، به صورت سرپایی درمان کنیم، اما به هر حال بیمار سرپایی هم باید تحت کنترل باشد. تمام مراکز 16 ساعته و 24 ساعته وزارت بهداشت آموزش دیده اند که به بیماران دستورالعمل ایزولاسیون داده و در صورت لزوم داروهایی مانند کلروکین را برایشان تجویز نموده و شرایط بیماری شان را ارزیابی می نمایند. حال اگر شرایط بیماری خطرناک بود، او را به بیمارستان می فرستند.

محرز با بیان اینکه بعضی از بیماران در هفته اول ابتلا به کرونا شرایط خوبی دارند، اما از هفته دوم به بعد بیماری شان شدت می یابد، گفت: اخیرا بیمارانی دیده ام که متاسفانه وقت شان در خانه تلف شده است. از مردم خواهش می کنم بیماران شان را در خانه نگه ندارند. بیمار مبتلا به کرونا باید ارزیابی گردد و معین گردد که آیا بیماری اش در مرحله خفیف، متوسط، شدید یا خیلی شدید است. همه این موارد دستورالعمل های خاصی برای درمان دارد. در یک مرحله بیمار باید حتما بستری گردد، اما در یکسری بیماران را هم می توان به صورت سرپایی درمان کرد. حال بعضی به این مساله توجه نمی نمایند و اخیرا در مواردی شاهدیم که وقت بیماران در خانه تلف می گردد.

وی درباره زمان مراجعه بیمار مبتلا به کرونا، گفت: بیمار اگر مثبت شد، باید به پزشک مراجعه کند. در حال حاضر تمام مراکز 16 ساعته و 24 ساعته که متعلق به شبکه بهداشتی است، آموزش دیدند تا بیماران را ارزیابی نمایند که یا به صورت سرپایی بیمار را درمان می نماید و اگر احتیاج به بستری داشته باشد، او را به بیمارستان می فرستند. در عین حال بیماران را به صورت تلفنی پیگیری می نمایند. این سیستمی که داریم، عالی است، اما مردم نمی دانند که به کجا باید مراجعه نمایند.

بازارهای غیرقانونی و جان هایی که از دست می فرایند

محرز با اشاره به بازارهای غیرقانونی تامین دارو، گفت: سیستمی که در آن بعضی داروها به صورت قاچاق به فروش می فرایند، مشکل ایجاد می نماید. در بیمارستان داروهای استاندارد و بر اساس سهیمه بندی ارائه می گردد. حتی باید پوکه داروی ضدویروس را تحویل دهیم تا مبادا وارد بازار آزاد گردد. زیرا قیمت آن در بیمارستان کم است، اما در بازار آزاد میلیون ها قیمت پیدا می نماید. بنابراین سیستم ناصرخسرو و تامین دارو از چنین بازارهایی فاجعه است که باعث می گردد وقت بیمار تلف گردد و وقتی به بیمارستان می رسد در مراحل آخر بیماری است. در حالی که شاید اگر زودتر می آمد، می شد بیمار را نجات داد.

وی تاکید نمود: درست است در خانه با پزشک و پرستار و اکیپ مجرب می توان کرونا را درمان کرد، اما در مواردی که این درمان ها تخصصی نباشد، بیمار دچار مشکل می گردد. بنابراین توصیه ام این است که حتما به درمانگاه ها و مراکز تخصصی مراجعه نمایند تا ارزیابی شوند و زمان را از دست ندهند.

عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا ادامه دارد: در عین حال افرادی هم که تست مثبت ندارند، اما علائمی مانند تب یا تنگی نفس دارند حتما باید به پزشک مراجعه نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 25593

به "برای مراجعه به پزشک وقت را تلف نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای مراجعه به پزشک وقت را تلف نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید