برگزاری جشن نوروز در دانشگاه تفلیس

به گزارش شیوا مارکت، باکو - خبرنگاران - مراسم جشن نوروز با هدف معرفی سنت کهن مردم ایران با مشارکت رایزنی فرهنگی کشورمان در اتاق ایرانشناسی دانشگاه دولتی جاواخیشویلی تفلیس پایتخت گرجستان برگزار گردید.

برگزاری جشن نوروز در دانشگاه تفلیس

به گزارش سه شنبه شب خبرنگاران به نقل از رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان، در این مراسم که همچنین با هدف آنالیز آداب و رسوم مشترک سال نومیلادی و نوروز در گرجستان برپا شده بود، تعدادی از اساتید، ایرانشناسان و دانشجویان رشته ایرانشناسی دانشگاه دولتی تفلیس حضور داشتند.

برپایی سفره هفت سین نوروز و سفره سال نو گرجیان، اجرای موسیقی زنده به زبان گرجی و فارسی، ارائه مطالب درباره فلسفه نوروز، فلسفه هفت سین، مقایسه آداب و رسوم نوروزی و سال نو میلادی و عید پاک در دو کشور ایران و گرجستان، اجرای مسابقه ایرانشناسی، شعر و دکلمه خواندنی، نمایش آثار نقاشی دانشجویان از جمله برنامه های این مراسم بود.

تمامی برنامه های این مراسم از سوی اساتید و دانشجویان رشته ایرانشناسی برنامه ریزی و اجرا شد.

در این مراسم ابتدا دکتر تئا شورغایا رئیس بخش ایرانشناسی ضمن تبریک عید نوروز و خیرمقدم به میهمانان، گفت: احیای فرهنگ باستانی نوروز درمیان دانش آموختگان جوان برای اعتلا و اشاعه فرهنگ پارسی امری ضروری است و گامی مؤثر در شناخت این رسوم دیرینه خواهد بود.

وی اضافه نمود: گرجستان فرهنگ و آداب و رسوم عمومی مشترک زیادی با ایران دارد و نوروز در تاریخ و فرهنگ دو کشور مظهر بزرگداشت زند گی، طبیعت و ارزش های انسانی است که ریشه های عمیقی درشعر و ادب، هنر و رسوم خانواد گی و اجتماعی مردم دو کشور دارد.

شورغایا خاطر نشان کرد: بسیاری از آداب و رسومی که در سال نو میلادی و عید پاک در گرجستان رایج است، با عید نوروز ایران مشترک و هم خوانی دارد.

حمید مصطفوی رایزن فرهنگی ایران نیز ضمن تبریک سال نو و عید نوروز گفت: جشن های عید نوروز و سال نو نزد ایرانیان از اصالت و فرهنگ عمیقی برخوردار است و رمز ماندگاری نوروز را باید در ذات این آئین جستجو کرد.

وی با اشاره به این که تمام ویژگی های یک فرهنگ خوب در نوروز مستتر است، فرهنگ یاری به مستمندان، عیادت بیماران، آشتی کردن و فرهنگ دوستی را از ویژگی های نوروز ایرانی برشمرد.

مصطفوی تاثیر فراوان و عمیق فرهنگ ایران بر کشورها و ملل منطقه به ویژه مناطق آسیای مرکزی و قفقاز را یادآور شد و تاکید نمود: نوروز صندلی ویژه ای درمیان این ملت ها دارد و این علاقه مشترک به همگرایی ملت ها منجر می گردد.

شبد**خاورم ** 337**1379

cruisero.ir: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس ها

منبع: ایرنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 4513

به "برگزاری جشن نوروز در دانشگاه تفلیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری جشن نوروز در دانشگاه تفلیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید