بناهای تاریخی هویت ملی هستند

به گزارش شیوا مارکت، تهران (پانا) - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت سازمان برنامه وبودجه باید کمک کند تا 70میلیارد تومان درآمدی که از فروش بلیت موزه ها در سال گذشته داشتیم و اکنون به 3میلیارد تومان رسیده است، به گونه ای جبران شود. اگر شیوع ویروس کرونا نبود باید در سه ماهه اول سال جاری حدود 30 میلیارد تومان از این 70 میلیارد تومان تحقق پیدا می کرد، اما محقق نشد. اگر این شرایط سال آینده تکرار شود، نگران نگهداشت و بازسازی مجموعه های فرهنگی - تاریخی خواهیم بود.

بناهای تاریخی هویت ملی هستند

به گزارش وزارت میراث فرهنگی، دکتر علی اصغر مونسان در دومین نشست اعضای هیئت امنای مجموعه های تاریخی، فرهنگی و ملی که امروز سه شنبه 6 آبان ماه در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با حضور اعضا برگزار شد، بیان نمود: در سال گذشته 186 میلیارد تومان به ازای 34 هزار اثر ثبت ملی شده و 24 اثر ثبت دنیای شده بودجه گرفتیم، انصافاً باید یک توجه ویژه به این بخش بشود. البته دولت دوازدهم کمک کرده است.

او افزود: بحث ما جبران درآمدهای وزارتخانه از محل کرونا نیست، بحث این است بخشی از هویت ملت ما در معرض آسیب جدی قرار گرفته است، اگر این فرایند ادامه پیدا کند، شرایط فوق بحرانی داریم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شرح داد: عمده مسائل این وزارتخانه در بخش های منابع انسانی و مالی بوده که یک عقب ماندگی تاریخی در این زمینه داریم که با این ترمیم ها مسائل حل نمی شود. بودجه ما از 700میلیارد تومان سال 96 به 1400میلیارد تومان در سال 99 رسیده است، باید یک بار دولت و مجلس به شکل جدی مشکل بودجه وزارتخانه را حل کنند.

او درخصوص درآمد موزه ها با شیوع ویروس کرونا، بیان نمود: متأسفانه با شیوع ویروس کرونا موزه ها در صدر تعطیلی ها قرار گرفتند، چند ماهی است که درآمدی از محل فروش بلیت موزه ها نداریم و درآمد زیادی را از دست دادیم، امسال 200میلیارد تومان برای فروش بلیت پیش بینی شده بود که تا به امروز فقط 3میلیارد تومان آن محقق شده است، این رقم ما را دچار چالش جدی می کند و نمی دانیم این بحران تا سال آینده ادامه دارد یا نه؟

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خصوص مصوبات نشست امروز بیان نمود: مصوبات خوبی داشتیم و گزارش هایی در خصوص اقدامات اجرا شده درزمینهٔ هیئت امنای مجموعه های تاریخی فرهنگی ملی ارائه شد، همچنین مسائل و چالش هایی که در اداره این بناهای تاریخی وجود دارد توسط معاون میراث فرهنگی مطرح شد.

با کمبود شدید اعتبارات در حوزه میراث فرهنگی کشور روبه رو هستیم

او افزود: با کمبود شدید اعتبارات در حوزه میراث فرهنگی کشور روبه رو هستیم، نگهداشت 34 هزار اثر ثبت ملی و 24 اثر ثبت دنیای با اعتبارات موجود نشدنی است، بنابراین ناچار هستیم تا این اعتبارات را بر روی چند بنای مهم متمرکز کنیم، متأسفانه به بسکمک از بناها اعتبار تعلق نمی گیرد یا میزان آن اندک خواهد بود.

دکتر مونسان با اشاره به توقع مردم برای حفاظت از آثار تاریخی کشور گفت: مردم ما توقع و انتظار دارند تا هویت فرهنگی کشور حفظ و توجه بیشتری به آن شود و برای نگهداشت این آثار نیز ردیف های اعتباری بهتری در نظر گرفته شود، همان طور که در تمام دنیا اتفاق می افتد.

بناهای تاریخی هویت ملی هستند نیاز به بودجه دارند

او افزود: امیدواریم با کمک اعضای هیئت امنای مجموعه های فرهنگی تاریخی و دولت به موضوع میراث فرهنگی توجه بیشتری شود و اعتبارات لازم در این خصوص تأمین شود. بناهای تاریخی هویت ملی هستند نیاز به بودجه دارند که بازسازی شوند، تأخیر در اقدامات حفاظتی موجب تخریب آثار می شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شرح داد: اگر بناهای تاریخی از بین برود، دچار مسائلی می شویم که قابل جبران نیست، بنابراین از سازمان برنامه وبودجه تقاضا دارم تا از ردیف های متفرقه ای که در اختیار دارد در این زمینه کمک کند. صرفاً موضوع را به سمت خسارت های کرونا نبریم تا بخشی از هویت کشور دچار مسائل جدی نشود با توجه به حساسیت های ویژه که مردم برای حفاظت آثار دارند.

او بیان نمود: کشور پهناوری داریم و برای حفاظت از تاریخ و تمدن آن مسائلی در حوزه یگان حفاظت میراث فرهنگی به لحاظ نیروی انسانی و لجستیک وجود دارد، تأمین نیروی انسانی برای چنین کشور پهناوری بااین همه داشته های تاریخی کار سختی است و فشار زیادی به دولت وارد می کند.

مونسان گفت: دوستان ما در سازمان برنامه و بودجه کمک کنند تا بتوانیم حفاظت های الکترونیکی خود را افزایش دهیم و نیاز به نیروی انسانی تا حد ممکن کاهش پیدا کند. با توجه به اینکه به لحاظ لجستیک در مضیقه جدی قرار داریم در این زمینه نیز کمک کنند تا بخشی از این مشکل رفع شود.

پرداخت حقوق پرسنل پایگاه های ملی و دنیای تا چند روز آینده

او در خصوص پرداخت حقوق پرسنل پایگاه ها، گفت: متأسفانه در پرداخت حقوق پرسنل پایگاه ها تأخیرهایی داشتیم، خوشبختانه آقای رحمت الله اکرمی خزانه دار کل کشور دستور پرداخت آن را بلافاصله صادر کردند تا عقب ماندگی حقوق پرسنل در پایگاه ها ملی و دنیای به سرعت انجام شود، ظرف چند روز آینده این پرداخت به طور کامل انجام می شود.

اختصاص ردیف متفرقه در سال 1400 برای جبران خسارت های ناشی از کرونا

حمید پوراصغری معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه وبودجه کشور نیز در ادامه گفت: برای سال 1400 در لایحه، یک ردیف متفرقه ای را برای جبران خسارت های ناشی از کرونا پیش بینی خواهیم کرد که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم مشمول آن می شود، اما برای سال 99 تنها منبعی که برای کرونا وجود دارد همان یک میلیارد دلار برداشت از صندوق ذخیره است که بر اساس مصوبه ستاد بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت بهداشت توزیع شده است.

او افزود: تجزیه وتحلیل هایی نیز در خصوص خسارت های وارد شده ناشی از شیوع کرونا به برخی از دستگاه هایی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که مخاطبان مردمی دارد، اجرا شده است به این منظور قرار شد با موافقت دکتر نوبخت این خسارت ها در ستاد ملی کرونا مطرح شود تا از یک میلیارد دلار، سهمی را به این وزارتخانه ها انتقال دهند و مشکل امسال آن ها حل شود.

باید از میراث فرهنگی کشور حفاظت کنیم

رحمت الله اکرمی خزانه دار کل کشور و عضو هیئت امنای مجموعه های تاریخی، فرهنگی و ملی در ادامه، بیان نمود: برای نگهداشت آثار تاریخی چاره ای نداریم و باید از ثروت و میراث فرهنگی کشور حفاظت و نگهداری کنیم.

میراث فرهنگی از فقر زیاد رنج می برد

سید محمد بهشتی عضو هیات امنای مجموعه های تاریخی، فرهنگی و ملی در ادامه گفت: سال 1373 کل بودجه جاری و عمرانی میراث فرهنگی کشور 700 میلیون تومان و در سال 76 نیز بودجه جاری و عمرانی سازمان میراث فرهنگی در سطح کشور 5میلیارد و 600 میلیون تومان که به نظر من این بودجه یک شوخی بود.

او افزود: با توجه به میزان کم بودجه، میراث فرهنگی از فقر زیاد رنج می برد و مانند دستگاهی بوده که دچار سوءتغذیه شده است، در شرایط نرمال قرار نداریم که بتوانیم مقایسه انجام دهیم.

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور نیز در این نشست گزارش عملکرد مالی سال 98 و برنامه های مالی سال 99 مجموعه های هیئت امنایی را مطرح نمود.

فرهاد عزیزی مدیرکل دفتر امور پایگاه های دنیای نیز در این نشست به معرفی مجموعه های هیئت امنایی که شامل 21 اثر ملی و دنیای است پرداخت و اهم فعالیت ها و پروژه های مطالعاتی و اجرایی مجموعه های هیئت امنایی، بر اساس رئوس برنامه های پیش بینی شده را مطرح نمود.

دور زمین: مجله سفر و گردشگری دور زمین

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24488

به "بناهای تاریخی هویت ملی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بناهای تاریخی هویت ملی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید