20 کاری که در سفر به آفریقا باید انجام داد

به گزارش شیوا مارکت، 1.تجربه اقامت در دل طبیعت

نایروبی پایتخت کشور کنیا حدود 4 میلیون نفر جمعیت دارد. این شهر در شرق کشور کنیا و معروف به شهر سبز (در زیر تیغ) آفتاب است. تا قبل از سال 1899 میلادی این شهر منطقه باتلاقی بود، اما احداث مرکز خط آهن دوره جدیدی از شکوفایی را برای این شهر به ارمغان آورد. برای رسیدن به نایروبی از پرواز تهران به کنیا استفاده کنید تا به نایروبی برسید. بعد از رسیدن به نایروبی می توانید برای اقامت به سمت شهر نایواشا بروید. شهر نایواشا در شمال غربی نایروبی و در منطقه ناکورو است. در همه جای شهر هتل ها و کمپ هایی برای اقامت وجود دارد. می توانید در یکی از لوژهای این شهر بمانید. لوژها همان اقامت گاه هایی هستند که در طبیعت، جنگل ها و پارک های ملی ساخته می شوند. این نوع از اقامتگاه ها به محل زندگی جانوران و بومیان منطقه نزدیکند. بنابراین فرصت خوبی برای گردشگران است تا از نزدیک آن ها را ببینند.

20 کاری که در سفر به آفریقا باید انجام داد

برای آشنایی بیشتر با طبیعت کنیا پیشنهاد می کنیم مطلب کنیا؛ امپراطوری حیات وحش را بخوانید و فیلم کنیا همراه با خبرنگاران را تماشا کنید.

2. سافاری در نایواشا و ناکورو

سافاری در منطقه ناکورو و نایواشا تجربه ای بی نظیر است که آن را فراموش نخواهید کرد. اول از همه بهتر است ببینیم سافاری یعنی چه؟! سافاری از همان سفر خودمان می آید. سفر یک کلمه عربی است که اهالی آفریقا سافاری تلفظش می کنند. وقتی که تورگردانان خارجی تصمیم دریافتد که برای دیدن حیوانات حیات وحش مثل فیل، شیر، زرافه و دیگر موجودات بزرگ آفریقا از ماشین استفاده کنند، اسم سافاری را انتخاب کردند. صبح زود بهترین زمان برای دیدن زیبایی های حیات وحش پارک های ملی است. البته خاطرتان باشد که برای رفتن به پارک های ملی از قبل باید برای آن برنامه ریزی و بلیط تهیه کنید.

پارک ملی ناکورو

پارک ملی ناکورو Lake Nakuru National Park زیباترین پارک ملی حیات وحش نایروبی است که در 160 کیلومتری شمال غرب این شهر قرار گرفته. بیش از یک و نیم میلیون پرنده فلامینگوی صورتی، پلیکان، مرغ ماهی خوار و عقاب در این پارک زندگی می کنند. داشتن راه های ارتباطی مناسب و علائم راهنمایی برای گردشگران باعث شده این پارک از بهترین پارک های ملی آفریقا باشد.

پارک ملی نایواشا

این پارک که با اسم Hells Gate National Park به معنی دروازه جهنم شناخته می شود، از دست نخورده ترین پارک های ملی آفریقا است. دلیل معروفیت این پارک به دروازه جهنم به خاطر شکل عجیبش است که تا حدودی شبیه تنگه چاهکوه قشم است. دره ای عظیم که میلیون ها سال پیش شکل گرفته و امروزه محل زندگی هزاران گونه جانوری است. به جز پارک ملی، در این منطقه می توانید دریاچه نایواشا را هم ببینید. این دریاچه آب شیرین با داشتن انواع و اقسام پرندگان و اسب های آبی بهترین مناظر را برای عکاسی شما فراهم می کند. در این منطقه می توانید تمام حیواناتی که در کارتون ها و مستندهای حیات وحش دیدید به صورت زنده و از نزدیک ببینید؛ زرافه، بوفالوی آفریقایی، بابون، گورخر، اسب آبی و هزاران پرنده مختلف در اینجا منتظر شما هستند.

3. گشت شهری نایروبی

نایروبی به عنوان پایتخت سافاری آفریقا شناخته می شود. شهری مدرن و پر از انرژی که حیات وحش و زندگی امروزی را در کنار هم دارد. با کلوب های موسیقی، مراکز خرید و رستوران های معروفش افراد را برای دیدنش وسوسه می کند.

4. مهمان زرافه های نایروبی

در نایروبی می توانید مهمان زرافه های شهرشوید! بزرگ ترین مرکز نگهداری زرافه ها در شهر نایروبی واقع شده است. این پارک یا مرکز در سال 1979 میلادی شروع به کار کرد. اولین بار جاک لزلی ملوین و همسرش بچه زرافه ای را در خانه شان بزرگ کردند و بعدها تصمیم دریافتد که برای حفاظت از گونه زرافه های راتشیلد کارشان را ادامه بدهند. از آن زمان تا به حال 300 راس زرافه در اینجا نگه داری می شود. به جز زرافه ها گونه های دیگری از جانوران وحشی و همینطور بچه فیل ها هم در اینجا زندگی می کنند.

5. بازدید از کنیای مینیاتوری

خانه بوماس نایروبی در حقیقت کنیای مینیاتوری یا کوچک شده است. گستره وسیعی از فرهنگ و آداب و رسوم قاره آفریقا و کنیا در این خانه به نمایش گذاشته می شود. هرکسی که به نایروبی رفته حتما به این خانه هم سری زده. این جاذبه در 10 کیلومتری مرکز شهر واقع شده است. بوماس در زبان سوواحیلی(Swahili) یعنی حیاط محصور. همان حیاطی که بومیان منطقه خانه های شان را دورتادورش می سازند.

6. شکم گردی در نایروبی

یکی از رستوران های معروف نایروبی Carnivore است. این رستوران که با سرو غذاهای گوشتی اش معروف است جای مناسبی برای عاشقان کباب و استیک است. در اینجا می توانید با سفارش غذا از خوراکی های دورچینش هم بخورید. این رستوران در گذشته یکی از رستوران های Wild Game Restaurant بود. گوشتی که در این رستوران استفاده می شد از گوشت شکار جانوران بود و به خاطر همین طرفداران زیادی داشت، اما امروزه خوشبختانه دیگر خبری از گوشت شکار در غذاهایش نیست.

7. ماجراجویی در حیات وحش تانزانیا

تانزانیا با کنیا همسایه است و یکی از باسوادترین کشورهای آفریقایی به حساب می آید. 85 درصد مردم تانزانیا خواندن و نوشتن بلدند و جالب است که بدانید حدود 4 هزار بلوچ در این کشور زندگی می کنند. در اواخر قرن هفدهم میلادی تعدادی از اهالی سیستان و بلوچستان به تانزانیا رفتند و در شهرهای مختلف این کشور مثل زنگبار ساکن شدند. شهر دارالسلام پایتخت این کشور و آروشا یکی از شهرهای مهمش است. این شهر دروازه ورود به حیات وحش تانزانیا به حساب می آید و هر روز تورهای سافاری از این شهر شروع می شود. برای اقامت می توانید لوژهای کاراتو را انتخاب کنید؛ البته خاطرتان باشد که رزرو این اقامت را حتما باید پیش از سفر انجام دهید. برای آشنایی بیشتربا تانزانیا و جاذبه هایش می توانید فیلم تانزانیا طبیعت محض را ببینید و مطلب تانزانیا آوای وحش را بخوانید.

8. سافاری در گرونگرو

آفریقایی ها به کسانی که برای دیدن سرزمین شان می آیند می گویند: در آفریقا عجله نکنید. وقت برای آن ها اهمیتی ندارد و دلیلی برای شتاب و عجله نیست؛ در کمال آرامش به گشت و گذار در پارک های ملی حیات وحش آفریقا و تانزانیا بپردازید. پارک ملی گرونگرو (Ngorongro) در شمال شهر کاراتو قرار گرفته. در گذشته ای خیلی دور این پارک بر روی دهانه کوهی آتشفشانی قرار داشته، کوهی که می گویند حتی از کلیمانجارو هم بلندتر بوده است. هر سال 450 هزار نفر برای دیدن زیبایی های حیات وحش گرونگرو به این منطقه می آیند. حتی اینجا به بهشت عدن هم معروف است. هر نوع حیوانی را در اینجا می توانید ببینید. گرونگرو خانه 5 حیوان عظیم الجثه آفریقاست: فیل آفریقایی، شیر، پلنگ، کرگدن و بوفالوی آفریقایی. 5 غول افسانه ای قاره آفریقا که برای دریافت عکس از آن ها عنوان The Big Five Game درست شد. در دشت های گرونگرو شانس زیادی برای بردن این بازی وجود دارد.

9. دیدار با قبیله ماسای مارا

قبیله ماسای مارا (Masai Mara) با آن لباس های قرمز و قد بلندشان حسابی در دنیا معروفند. به طوری که هر ساله تعداد زیادی گردشگر برای دیدن این قبیله بار سفر می بندند و به آفریقا می آیند. این قبیله که جمعیت شان به دو میلیون نفر می رسد دامپرورند و به صورت نیمه کوچ نشین در نقاط مختلفی بین کنیا و تانزانیا زندگی می کنند. گله های گاو اصلی ترین دارایی این قبیله است، تا جایی که ثروتمندی هر مردی با تعداد گاوهایش معلوم می شود. ماسایی ها بیشتر از گوشت بز و گوسفند تغذیه می کنند و گاوها فقط در مراسم و آیین ها ذبح می شود. غذای اصلی ماسایی ها شیر مخلوط شده با خون است که معتقدند بدن را قوی و گرم می کند.

هر نوجوان که به سن 15 سالگی می رسد باید یک شیر شکار کند تا زن بگیرد وگرنه تا 25 سالگی از ازدواج خبری نیست. شکار شیر قدرت یک جوان ماسایی را نشان می دهد. وقتی یک نوجوان بتوانید شیر شکار کند آمادگی اش را برای ازدواج اعلام می کند.

10. سافاری در سرنگیتی

پارک ملی سرنگیتی تا سال 1913 میلادی ناشناخته بود. در این سال، شکارچی آمریکایی به نام استوارت وایت به نایروبی، پایتخت کنیا رسید. او که هدفش شکار حیوانات وحشی بود، در جهت ماجراجویی هایش به جایی رسید که به تعبیر خودش بهشت بود. این سخنی بود که استوارت به محض دیدن سرنگیتی بر زبان آورد. بهشتِ استوارت، سرنگیتی بود. از سالیان بسیار دور تاکنون قبیله ماسای برای چرای احشام خود به این دشت وسیع و سرسبز می آیند. آن ها به این دشت Siringitu می گویند، یعنی جایی که آنقدر وسعتش زیاد است که تا ابد و تا چشم کار می کند، دشت است. منطقه سرنگیتی شامل چند منطقه حفاظت شده مثل پارک ملی سرنگیتی، گرونگرو، Maswa Game Reserve، ماسای مارا، لولیوندو و گرومِتی است. سرنگیتی اکوسیستم خاص و منحصر به فردی دارد که به جرعت می توان گفت یکی از قدیمی ترین اکوسیستم های زمین است. با این حال معروف ترین اتفاقی که هر ساله در این دشت اتفاق می افتد، مهاجرت دسته جمعی بیش از یک میلیون گاو وحشی آفریقایی و 200 هزار راس گورخر از قسمت های شمالی منطقه به دشت های جنوبی است. اینجا به عنوان بهترین اندوخته طبیعی یا Nature Reserve شناخته می شود. البته سرنگیتی به جز مهاجرت گاوهای وحشی اش، پناهگاه جانوران دیگری هم هست. گونه های جذابی از آهو، میمون، سگ های وحشی، ایمپالا (گونه ای آهو) و زرافه در اینجا دیده شده اند. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با این پارک ملی، مطالب حیوانات پارک ملی سرنگیتی را ببینید.

11. سفر به شهر رنگ ها

زنگبار گرچه به معنی ساحل سیاهان است، اما این شهر، شهر رنگ هاست؛ از مردم آن گرفته تا طبیعت اینجا همه چیز رنگارنگ است. برای رسیدن به زنگبار باید ابتدا به آروشا بروید و از آنجا با پرواز خود را به زنگبار برسانید. حدود 1000 سال پیش حاکم شیراز با هفت پسرش از طریق دریا به آنجا سفر کردند و ماندگار شدند. به جز تاجران شیرازی یک سری از تاجران شوشتری و سیرافی هم در این شهر سکونت کردند. وقتی در شهر می شد، احساس می کنید در کوچه های قدیمی ایران هستید. اسم زنگبار را همین شیرازی های خودمان رواج دادند. زنگ یا زنگی یعنی کسانی که پوست سیاه و تیره دارند و بار هم که معنی ساحل می دهد. ساحل سیاهان یا سیاه پوستان عنوان جدیدی بود که به این منطقه داده شد و بعدها که اروپاییان پایشان به این جزیره باز شد به جای زنگبار، زنزیبار (Zanzibar) تلفظش کردند. اسمی که امروزه در همه دنیا کاربرد دارد. زنگباری ها مهربانند. وارد هر رستوران یا جای دیدنی بشوید کلمه جامبو را می بینید. جامبو یعنی سلام و خوش آمدید. در سفر به زنگبار به بافت قدیمی شهر بروید تا در کوچه ها و خیابان هایش قدم بزنید. تماشای تاثیر ایرانی ها بر آداب و رسوم و شهرسازی این شهر بسیار دیدنی است.

12. گشتی در شهر سنگی

بافت قدیمی زنگبار یا شهر سنگی قلب شهر است. البته خانه هایش واقعا از سنگ نیست. قبل از اینکه ایرانی ها و اعراب به این شهر بیایند زنگباری ها خانه هایشان را از گِل می ساختند. اما وقتی با شیوه معماری ایرانی ها و اعراب آشنا شدند دیگر از گِل در خانه های شان استفاده نکردند. به خاطر همین اسمش را گذاشتند شهر سنگی.

13. بازدید از بازار قدیم برده فروش ها

بازار قدیم برده فروش ها زنگبار قسمت تاریکی از تاریخ شهر است. این بازار امروزه تبدیل به موزه و جایی برای یادآوری خاطرات سیاه روزگار بردگی شده. تمام برده هایی که در گذشته به تمام نقاط دنیا صادر می شدند همین جا جمع می شدند. بعد از اینکه بریتانیا قانون لغو بردگی را اعلام کرد، مبلغان مسیحی به اینجا آمدند و دینشان را تبلیغ کردند. آن ها کلیسایی در محل قبلی بازار بردگان ساختند که به Anglivan معروف است. محراب کلیسا همان جایی است که در گذشته بردگان را به چوب می بستند، شکنجه می دادند تا قوی تر شوند. در این صورت قیمت فروششان هم بیشتر می شد. زنگبار مرکز تجارت بردگان سیاهپوست بود تا اینکه در سال 1857 بریتانیا قانون لغو بردگی را تصویب کرد.

14. گشت جزیره لاک پشت ها

سال 1860 میلادی دولت زنگبار این جزیره را از یک مالک عرب خرید و به زندانی برای برده های یاغی و فراری تبدیلش کرد. در سال 1893 تب زرد گریبان مردم آفریقا را گرفت و هزاران هزار نفر مردند. این جزیره برای قرنطینه برده های مریض و بی نوا در نظر گرفته شد و صدها برده در اینجا جان دادند. امروزه این جزیره تبدیل به مکانی گردشگری شده و ساختمان های قدیمی اش که با سنگ های مرجانی مرمت شده حسابی پرطرفدار است. جزیره لاک پشت ها اسم دیگر اینجا است. یک گوشه این جزیره تعداد زیادی لاک پشت بزرگ زندگی می کنند و از آن ها محفاظت می شود. می توانید در کنار لاک پشت ها راه بروید و لمسشان کنید. حتی می توانید به آن ها غذا بدهید و تخم ریزی شان را از نزدیک تماشا کنید.

15. سفری به دنیای زیر آب

اسنورکلینگ غواصی بدون کپسول است و شما می توانید با عینک غواصی، لوله و فین یا همان کفشی که شبیه دم ماهی است، شنا کنید. از آنجایی که جزیره لاک پشت ها مرجانی و کم عمق است، اسنورکلینگ فعالیت تفریحی آبی مناسبی در اینجا به حساب می آید.

16. بازار گردی

بازار فروزانی (Forodhani Market) بزرگ ترین فروشگاه سوغاتی زنگبار است. از جواهرات، صنایع دستی، کتاب، پارچه، آویزهای پارچه ای تا سازهای آفریقا در اینجا پیدا می شود. غذاهای تانزانیایی و زنگباری به خصوص غذاهای خیابانی مثل میشکاکی، شوارماس و نوشیدنی لیمو و زنجبیل این بازار را حتما امتحان کنید.

17. بازدید از خانه فردی مِرکوری

فردی مِرکوری یا فرخ بُلسارا خواننده اصلی گروه Queen اهل زنگبار است. پدر و مادرش از پارسیان هند بودند. فرخ وقتی بزرگ تر شد به خاطر تلفظ سخت اسمش، فردی را انتخاب کرد. بعدها هم که به انگلیس مهاجرت کرد و با همراهی چند نفر دیگر گروه کوئین را تشکیل دادند. کمتر کسی است که آهنگ We Will Rock You این گروه را نشنیده باشد. خانه بچگی فردی مرکوری برای طرفداران موسیقی راک جای جذابی است.

18. گشت ادویه گردی (Spice Tour)

دهکده ادویه Buda مرکز فروش و تجارت ادویه به سرتاسر دنیا است. شما می توانید در یکی از تورهای ادویه گردی ثبت نام کنید و در حدود 3 ساعت با انواع و اقسام ادویه ها و طرز تهیه شان آشنا شوید. قدم زدن در باغی که هر طرفش اثری از ادویه های هیجان انگیز است مدهوش تان خواهد کرد.

19. بازی با دلفین ها

دلفین ها موجوداتی دوست داشتنی ، باهوش و مهربانند. اگر دوست دارید که با دلفین ها شنا کنید به شما پیشنهاد می کنیم در یکی از تورهای بازدید از دلفین ها ثبت نام کنید. بیشترین تعداد دلفین های زنگبار در سواحل دهکده کیزیم کازی (Kizimkazi) است. این دهکده در ساحل جنوبی زنگبار واقع شده است. در اینجا می توانید دو گونه دلفین پوزه بطری (Bottle-nose) و Humpback را ببینید. به شما توصیه می کنیم که صبح زود برای دیدن دلفین ها به این دهکده بروید. بعد از رسیدن به اینجا با قایق هایی که برای تور دلفین ها تدارک دیده شده به وسط آب می روید و اگر دوست داشتید به داخل دریا شیرجه می زنید.

20. تفریح در سواحل زنگبار

زنگبار برای تفریحات و ورزش های آبی جای خوبی است. شهر ساحلی نونگوی (Nungwi) در زنگبار هر ساله پذیرای تعداد زیادی از گردشگران خارجی است. کسانی که از کار کردن و زندگی روزمره در شهرهای شلوغ خسته شده اند به دنبال ساحلی آرام و زیبا مثل نونگوی می گردند. ساخت کشتی های تک دکله باعث رونق شهر شد تا اینکه ساحل شنی سفید و دریای شفافش مرحله جدیدی در تاریخ این شهر باز کرد. اسکوبا دایوینگ (scuba Diving)، ماساژ، تماشای پایکوبی سنتی و قایق سواری از دیگر فعالیت هایی است که می توانید در این مکان تجربه کنید.

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: دالاهو
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 13714

به "20 کاری که در سفر به آفریقا باید انجام داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 کاری که در سفر به آفریقا باید انجام داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید