بیانیه مرکز ملی فضای مجازی در محکومیت اقدامات اینستاگرام

به گزارش شیوا مارکت، مرکز ملی فضای مجازی در محکومیت اقدامات شبکه اجتماعی اینستاگرام در حذف حساب های کاربران ایرانی بیانیه داد.

بیانیه مرکز ملی فضای مجازی در محکومیت اقدامات اینستاگرام

به گزارش خبرنگاران، در این بیانیه آمده است: در سال های اخیر اقدامات سلطه طلبانه و مداخله جویانه دولت آمریکا به حوزه فضای مجازی نیز تسری پیدا نموده و با اعمال فشار بر نهادها و مراجع بین ‬ الملی، نفوذ در سکوها، خدمات و شبکه های اجتماعی و کوشش برای انحصار حاکمیت خود بر اینترنت به دنبال حفظ منافع خود در ابعاد مختلف مالی و سیاسی و فشار بر سایر کشورها بوده و با اقداماتی همچون دخل و تصرف در حقوق اساسی کاربران فضای مجازی، نقض اصل بی طرفی شبکه و شبه انحصار شرکت های آمریکایی بر شبکه های اینترنتی، اصل بی طرفی در ارتباطات و اطلاعات را نقض نموده است.

این بیانیه می افزاید: از طرفی، تشدید و اعمال تحریم های یک جانبه و ظالمانه اخیر در حوزه های مختلف ارتباطی و فناوری اطلاعات، کاربران، توسعه دهندگان و صاحبان کسب و کار های ایرانی و به خصوص شرکت های نوپا را در برخورداری از خدمات پایه و ورود به بازار رقابت جهانی با مشکل روبرو ساخته است.

در ادامه این بیانیه آمده است: امروزه به کرات شاهد مسدودسازی حساب کاربران ایرانی در شبکه های مختلف اجتماعی همچون توئیتر و اینستاگرام و اعمال محدودیت در دسترسی به منابع علمی و تحقیقاتی و خدمات مختلف کاربردی توسط شرکت های آمریکایی به واسطه تحریم های آن کشور هستیم که از مصادیق شاخص سانسور، نقض جریان آزاد اطلاعات و نقض حقوق بشر است.

اینگونه رفتارها در شرایطی که دولت آمریکا حق تشخیص و انتساب هرگونه تخلف و جرم در فضای مجازی به کشورها، سازمان ها و نهادها و حتی نحوه و میزان برخورد با موارد انتسابی را برای خود محفوظ می داند، اختصاص به تقابل با جمهوری اسلامی ایران نداشته و فرهنگ، هویت، استقلال، اقتصاد و ارزش های همه ملت ها را تهدید می نماید.

در خاتمه این بیانیه تاکید شده است: رفتار اخیر شبکه اجتماعی اینستاگرام در همراهی با این اقدامات غیرمنطقی و فاقد ارزش بین المللی از سوی دیگر کشورها و مجامع جهانی، در تضاد با فلسفه فعالیت شبکه های اجتماعی، آزادی بیان و حقوق ملت هاست و ضروری است نهادهای مسئول با توجه به صندلی خود در حوزه دیپلماتیک و حقوق و روابط بین الملل، اقدامات حقوقی لازم برای طرح شکایت و پیگیری احقاق حقوق سلب شده از مردم عزیز کشور به عمل آورند.

مرکز ملی فضای مجازی از عموم مردم به ویژه فرهیختگان، اصحاب رسانه و فرهنگ انتظار دارد در رابطه با تبیین این گونه رفتارهای غیراصولی و نابخردانه دولت آمریکا نقش فعالی داشته باشند.

همانگونه که بارها هم اعلام شده نمی توان مقدرات یک جامعه در حوزه رسانه، آموزش، بهداشت و خدمات مالی را بر روی سکوهای بیگانه قرار داد. از این رو، از همه فعالان مالی و نهادهای ذی ربط مؤکداً می خواهیم که راه اندازی و توسعه سکوهای داخلی را وجهه همت خود قرار دهند.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 5086

به "بیانیه مرکز ملی فضای مجازی در محکومیت اقدامات اینستاگرام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه مرکز ملی فضای مجازی در محکومیت اقدامات اینستاگرام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید