گوگل حریم خصوصی تان را رصد می نماید! ، نفوذ به زیرساخت اینترنتی ایران و سوریه

به گزارش شیوا مارکت، آن هایی که در داخل سازمان هستند حروف اختصاری NSA را به صورت Never Say Anything (هیچ گاه چیزی نگو!) تفسیر می نمایند. در نرم افزار وب گردی Google Chrome نیز در هنگام نصب یک شماره شناسایی (ID) فراوری می کند که تمام جستجو ها به نام ID مذکور ثبت می گردد.

گوگل حریم خصوصی تان را رصد می نماید! ، نفوذ به زیرساخت اینترنتی ایران و سوریه

گروه سیاسی خبرنگاران-امید فعال؛ جیمز بام فورد (James Bamford) نویسنده ای که به مدت 25 سال در خصوص آژانس امنیت ملی تحقیق نموده می گوید: در نظر آن هایی که از همه چیز آگاه هستند حروف اختصاری NSA به معنای No Such Agency (چنین سازمانی وجود ندارد!) است و آن هایی که در داخل سازمان هستند حروف اختصاری NSA را به صورت Never Say Anything (هیچ گاه چیزی نگو!) تفسیر می نمایند.

NSA نام آژانس امنیت ملی آمریکا (National Security Agency) است که اخیراً با اظهارنظر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر سر زبان ها افتاده است. آذری جهرمی در پاسخ به سؤال یکی از مخاطبان پیرامون آژانس امنیت ملی آمریکا می گوید: NSA بخشی از ارتش آمریکا نیست. پشت اینترنت هم نیست بلکه سازمان جمع آوری اطلاعات پنهان و آشکار است. اینکه استاندارد های ارتباطات اینترنت اول بار در وزارت دفاع آمریکا توسعه داده شد، به این معنا نیست که زیر نظر ارتش آمریکاست.

اما شواهد موجود نشان می دهد که NSA یک سازمان اطلاعاتی نظامی است و بودجه خود را از وزارت دفاع می گیرد. وب سایت رسمی NSA وظایف این آژانس را این گونه تعریف نموده است:

-گردآوری، پردازش، آنالیز و فراوری اطلاعات امنیتی و ضد امنیتی از کشور های خارجی برای مقاصد امنیت ملی

-مدیریت ملی سیستم امنیت ملی آمریکا

-تهیه استاندارد های امنیتی برای ارتباطات ملی

بر اساس اطلاعات منتشرشده در وبگاه آژانس امنیت ملی آمریکا، در دو دهه اخیر، تمام فرماندهان آژانس امنیت ملی در رده نظامی ژنرال در ارتش ایالات متحده قرار داشتند و دارند؛ پاول میکی ناکاسونه یک ژنرال چهار ستاره در ارتش ایالات متحده آمریکا است. وی هم اکنون فرماندهی سایبری آمریکا را بر عهده دارد و به طور هم زمان مدیر آژانس امنیت ملی و رئیس سرویس امنیت مرکزی است. راشل ولاسکو-لیند معاون رئیس آژانس امنیت مرکزی و اسکات اچ استالکر مشاور ارشد آژانس امنیت ملی از جمله نظامیان بلندپایه این آژانس امنیتی هستند.

در سال 2013، ادوارد اسنودن یک برنامه نویس کامپیوتر و کارمند سابق سازمان آژانس امنیت ملی آمریکا، بخشی از اسناد محرمانه این سازمان در رسانه های گاردین و واشنگتن پست منتشر می کند. وی اطلاعاتی در خصوص برنامه ای موسوم به PRISM در آژانس امنیت ملی را افشا کرد. طبق این برنامه، NSA به صورت زنده اطلاعات شهروندان را جمع آوری می کرد.

اسنودن در مصاحبه ای که در هتل خود در هنگ کنگ انجام داد در خصوص افشای این اطلاعات گفت: من زندگی گذشته خودم را قربانی می کنم. از لحاظ وجدانی، من نمی توانم به دولت آمریکا اجازه دهم که حریم شخصی، آزادی اینترنت و آزادی های اساسی مردم دنیا را از بین ببرد. آن ها با ساخت مخفیانه یک ماشین نظارت بزرگ، در حال از بین بردن آزادی های مردم هستند.

راه اندازی اینترنت برای سرقت اطلاعات

پس از پیامد حملات 11 سپتامبر، آژانس امنیت ملی، سامانه های فناوری اطلاعات تازه ای را ساخت تا جوابگوی سیل اطلاعات فناوری های نو مانند اینترنت و تلفن همراه باشد.

اسنودن در یک مصاحبه با مجله وایرد (13 آگوست 2013)، می گوید: یک واحد نخبه نفوذی NSA در حال کوشش برای نصب بدافزار بر روی یک روتر مرکزی سوریه برای نظارت بر فعالیت اینترنت این کشور است.

بر پایه اسناد افشا شده، آژانس امنیت ملی، ارتباطات میلیارد ها نفر در دنیا را از جمله، شهروندان آمریکا رهگیری و نگهداری می کند. همچنین این اسناد نشان دادند که آژانس امنیت ملی، حرکت صد ها میلیون نفر از مردم را با استفاده از فراداده تلفن های همراه، ردیابی می کند.

ریچارد فالکرنات مقام سابق امنیت ملی کاخ سفید در تبادل نظر با بلومبرگ فاش نموده است: اسناد و مدارک محرمانه که اسنودن نشت داده، به خوبی روشن نموده است که قدرت دولت آمریکا برای دسترسی به تمامی اطلاعات شرکت های مختلف اینترنتی، مخابراتی و رایانه ای تا چه حدِ عجیبی گسترده است. بیشتر این شرکت ها، مانند گوگل، اپل، ای تی اند تی AT&T، توییتر و مانند آن، شرکت های آمریکایی یا مستقر در آمریکا هستند که از لحاظ تاریخی روابط بسیار نزدیک با دولت این کشور داشته اند. از همین رو، دولت آمریکا در این زمینه از همه دولت های دیگر دنیا جلوتر است و به راحتی و گستردگی هرچمه تمام تر می تواند به اطلاعات محرمانه و خصوصی شرکت های یادشده دست پیدا و از آن بهره برداری کند.

در سال 2010 میلادی، شرکت گوگل مورد حمله سایبری قرار می گیرد و این شرکت برای تأمین امنیت سایبری خود تصمیم می گیرد با عقد قراردادی با آژانس امنیت ملی حفاظت سایبری در مقابل اینگونه حملات را به این سازمان جاسوسی واگذار نماید.

به گزارش موسسه اطلاع رسانی سایبربان؛ به جرأت می توان گفت که تمام نرم افزار ها و خدمات ارائه شده توسط گوگل دارای عنصری از جاسوسی هستند. برای مثال بدیهی ترین مورد نقض حقوق کاربران می تواند این موضوع باشد که گوگل حساب های Gmail افراد را به صورت پیوسته مورد آنالیز قرار می دهد تا با توجه به لغات و عبارات کلیدی مندرج در ایمیل های آن ها، تبلیغات ارائه شده برای حساب مذکور را هدفمند سازد. در نرم افزار وب گردی Google Chrome نیز در هنگام نصب یک شماره شناسایی (ID) فراوری می کند که تمام جستجو های صورت گرفته توسط کاربر به نام ID مذکور ثبت می گردد.

جولیان آسانژ، مؤسس وب سایت ویکی لیکس درباره سرقت اطلاعاتی آمریکا از شبکه های اجتماعی می گوید: فیس بوک تنفرآمیزترین ابزار جاسوسی است که تا به امروز ایجاد شده است. هرکس که نام و مشخصات دوستان خود را به شبکه اجتماعی فیس بوک اضافه می کند باید بداند که به شکل رایگان در خدمت دستگاه های اطلاعاتی آمریکاست و این گنجینه اطلاعاتی را برای آن ها تکمیل می کند.

شرکت هایی با هدف جاسوسی

پالانتیر (Palantir) یکی از شرکت های همکار NSA و متخصص در جمع آوری و تحلیل دیتا برای نهاد های دولتی است. طی سال های گذشته، بسیاری از کمپانی ها از لیست مشتریان پالانتیر خار ج شدند از جمله کوکاکولا، امریکن اکسپرس، زنزدک و جی پی مورگان و دلیل قطع همکاری آن ها با پالانتیر، همکاری این شرکت با NSA بوده است.

این شرکت به خاطر دادن اطلاعاتی از خانواده های مهاجر به دولت آمریکا که منجر به جداسازی آن ها شده نیز مورد انتقاد زیادی نهاده شد.

داستان شرکت GTT چیست؟

نخستین بار در سال 94، نام شرکت آمریکایی GTT از رسانه های ایران مطرح شد. در آن مقطع زمانی روزنامه آمریکایی دیلی بیست (thedailybeast) در مقاله ای به معرفی شرکت مخابراتی و ارائه نماینده خدمات اینترنتی جی تی تی (GTT Communications Inc) پرداخت. این روزنامه معتقد است که جی تی تی توسط مأمورانی از سازمان CIA و وزارت جنگ آمریکا اداره می گردد.

محمدرضا فرنقی زاد رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات ایران در روز 13 آبان 94 مدعی شده بود: فقط شرکت ارتباطات زیرساخت (تی آی سی) در ایران خدمات اینترنت می دهد و این شرکت با شرکت مخابراتی جی تی تی (گلوبال تلکام و تکنولوژی) در آمریکا ارتباط ندارد.

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات وقت کشورمان، در حاشیه همایش پدافند غیرعامل (سال 94) در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش مبنی بر احتمال همکاری اپراتور ای پی اند تی آمریکایی با این وزارتخانه برای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات توضیح داد: این موضوع را تکذیب می کنم، اما درعین حال راه اندازی و توسعه این شبکه را با همکاری 12 مشاور خارجی پیش خواهیم برد.

اهمیت اینترنت ملی

در وبگاه پلیس فتا در تعریف اینترنت ملی (شبکه ملی اطلاعات) آماده است که شبکه ملی اطلاعات در سال 1384 با نام شبکه ملی اینترنت در دستور کار مجلس نهاده شد ولی به دلایلی هنوز محقق نشده است. شبکه ملی اطلاعات یعنی: اینترنت باید توأمان، سالم، سریع، امن و ارزان باشد و با توجه به اقدامات خرابکارانه گسترده توسط دولت های متخاصم علیه جمهوری اسلامی ایران در حوزه سایبری، اینترنت داخلی بستری ایجاد می کند که بتوان جلوی این خرابکاری ها را تا حد زیادی گرفت.

رهبر انقلاب نیز در بخشی از بیانات خود در ملاقات با کارگزاران نظام، فضای مجازی را از دیگر مسائل مهم و تأثیرگذار در اداره صحیح کشور خواندند و هشدار دادند: بهمنی از مسائل ضد ارزشی و مخالف منافع ملی، مطالب درست و نارست، اطلاعات غلط یا صحیح و حتی شبه اطلاعات بر ذهن جامعه فرود می آید که باید این فضا کنترل گردد، اما نباید ملت را از فضای مجازی محروم کرد.

حال با توجه به اسناد متعدد و افشاگری های فراوان از جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از کاربران اینترنت و همکاری شرکت های IT دره سیلیکون برای فروش اطلاعات کاربران، حضور یک بستر ملی و امن پیش از پیش احساس می گردد تا بتوان مبتنی بر آن، از خدمات دولت الکترونیک مانند آموزش، بهداشت و درمان بهره مند شد.

به این ترتیب وابستگی به منابع خارجی اینترنت از بین می رود و استقلال در این زمینه برای کشور به دست می آید و کشور از حملات متعدد سایبری در امان خواهد ماند.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 23485

به "گوگل حریم خصوصی تان را رصد می نماید! ، نفوذ به زیرساخت اینترنتی ایران و سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوگل حریم خصوصی تان را رصد می نماید! ، نفوذ به زیرساخت اینترنتی ایران و سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید