بیک زاده: ویلموتس با سیستم کی روش بازی کرد

به گزارش شیوا مارکت، هاشم بیک زاده که روزگاری در تیتر یک خبرها بود حالا در تیم بادران تهران روزهای آرامی را سپری می نماید. هاشم بعد از مدت ها سفره دلش را باز نموده است.

بیک زاده: ویلموتس با سیستم کی روش بازی کرد

استقلال با هاشم بیک زاده روزهای پر فراز و نشیبی را تجربه کرد. مدافع دو پایی که همیشه عصای دست مربیان بود. چه آن موقع که صمد مرفاوی سکان راهنمایی آبی ها را در دست داشت، چه وقتی که پرویز مظلومی روی نیمکت آبی ها نشست و چه زمان هایی که امیر قلعه نویی مرد اول نیمکت بود. هاشم در همه حال گزینه این مربیان بود و در غالب پست ها نیز دیده می شد. حتی در برهه ای بیک زاده که در دفاع چپ و راست بازی می کرد در دفاع میانی هم دیده شد. او به معنای واقعی بازیکنی بود برای همه پست ها حتی می توانست در میانه زمین هم بازی کند. هاشم بیک زاده پس از سال های پرهیاهو حالا دوران نسبتا آرامی را در تیم بادران تهران پشت سر می گذارد. بیک زاده به تیمی پیوسته که فرهاد کاظمی را به عنوان سرمربی روی نیمکت خود می بیند. هاشم می خواهد آخرین دستاوردش در فوتبال را با همین تیم در کتاب خاطراتش ثبت کند؛ صعود به لیگ برتر.

***در یک بازه 5، 6 ساله غالبا در صدر اخبار دیده می شدی. بخصوص روزهایی که کارلوس کی روش تو را به تیم ملی هم دعوت کرد. مدتی است اما دیگر از آن هاشم بیک زاده پرسر و صدا خبری نیست.

رسم فوتبال همین است. روزی در اوج هستی و روزی هم فوتبالت تمام می گردد و آرام آرام از یاد می روی. البته من با طرفداران استقلال و تیم ملی همچنان رابطه خوبی دارم. برایم لذت بخش است که هنوز وقتی من را می بینند با من عکس می گیرند. این نشان می دهد از یاد ها نرفته ام.

الان برای بادران بازی می کنی؟

بله، تصمیم گرفته ام این سال های آخری شاگرد آقا فرهاد باشم. بادران تیم خوبی است. ما کوشش می کنیم به لیگ برتر برسیم. جو مطلوبی در تیم بادران حاکم است و آن چیزی که باعث شده من در این تیم خوب تمرین کنم و با آرامش کارم را ادامه دهم همین فضا است. امیدوارم بتوانم کمکی به این تیم بکنم و به لیگ برتر صعود کنیم.

مثل روزهای اوجت آماده ای؟

(می خندد) من برای هر تیمی بازی کردم سعی کردم با بهترین شرایط بدنی وارد زمین شوم. الان هم فکر می کنم در بهترین فرم بدنی هستم و آماده ام. ما تمرینات ویژه ای را سپری کردیم و بازی های تدارکاتی مناسبی هم پشت سر گذاشته ایم. احساس می کنم این تیم توانایی رسیدن به لیگ برتر را دارد.

دوست داریم با تو به دورانی برویم که در استقلال بازی می کردی. آن تیم رویایی فصل دوازدهم که قهرمان لیگ شد یادت هست؟

واقعیت این است که دلم برای آن روزها تنگ شده است. آن تیم دیگر تکرار نمی گردد. اگر هم بگردد سال ها طول می کشد. آن تیم در همه سطوح بهترین ها را داشت. از بازیکنان گرفته تا مدیران. یادم می آید 11 بازیکن اصلی ما ملی پوش بودند و هر وقت تمرینات تیم ملی آغاز می شد تمرین استقلال سوت و کور می شد چون نیمی از تیم به تمرینات تیم ملی می رفتند. ما آن موقع بازیکنان بزرگی در استقلال داشتیم و به همین دلیل بود که پی درپی جام هم می آوردیم. باور کنید اگر آن تیم حفظ می شد استقلال هنوز هم جام می آورد اما نمی دانم چه شد که آن مجموعه از هم پاشید و بازیکنانش به یکباره از تیم رفتند. برایم هنوز هم جای سوال است و وقتی شرایط آن روز ها را با امروز مقایسه می کنم به این نتیجه می رسم که استقلال نسبت به آن موقع خیلی عقب افتاده است. آن تیم به قدری خوب بود که اگر کمی شانس می آورد به فینال لیگ قهرمانان آسیا هم می رسید اما نشد...

در سال های اخیر، استقلال اما دایم تغییرات را تجربه نموده است. بازیکنان و مربیان زیادی آمده اند و رفته اند. در 3 فصل اخیر 32 بازیکن از استقلال جدا شده اند و در آستانه آغاز لیگ نوزدهم تا اینجا 15 بازیکن فصل هجدهم در فهرست فصل نوزدهم نیستند.

من به طور جدی خبرهای مربوط به استقلال را پیگیری می کنم و در جریان همه چیز هستم. استقلال تغییرات زیادی داشته و برای یک تیم بزرگ خوب نیست که هر فصل این همه تغییرات داشته باشد. وقتی تیمی به ثبات می رسد باید شاکله اش حفظ گردد و هر فصل نهایت 4، 5 بازیکنش را از دست بدهد اما در استقلال هر فصل تعداد زیادی می روند و تعداد زیادی می آیند و طبیعی است که در این شرایط تیم پیروز نگردد.

تیم های سال های اخیر که پی در پی ناکام بوده اند به شدت با آن تیم رویایی لیگ دوازدهم و حتی یک فصل قبل از آن مقایسه می شوند.

بله اما این قیاس درست نیست چون کارکردن را برای مجموعه کنونی سخت می نماید. الان استقلال تازه سرمربی اش را شناخته و بازیکنان جدیدی آمده اند و باید به آنها زمان داد. مطمئنا تیمی که این همه تغییرات داشته نمی تواند به قهرمانی برسد. اگر هم برسد به سختی است. به اعتقاد من چند سال زمان می برد تا این تیم سر و شکل بگیرد و اینطور نیست که ما در استقلال و پرسپولیس با بازیکنان جوان و کم تجربه بتوانیم نتیجه بگیریم. استقلال و پرسپولیس تیم هایی معمولی نیستند و باید درباره آنها حرفه ای تصمیم گرفت. از این همه تغییرات، هم بازیکن لطمه دیده و هم مربی و هم باشگاه. امیدوارم یک جایی این همه تحولات تمام گردد چون همه ما استقلالی ها از ناکامی ها خسته شده ایم و دوست داریم تیم مان قهرمان گردد. حرف من این است که استقلال بازیکن بزرگ می خواهد.

چند وقت پیش شنیدیم باشگاه بودی. ماجرای خاصی داشت؟

(قدری مکث می نماید) من سعی نموده ام ارتباطم را به شکل محبت آمیز حفظ کنم و گاهی به باشگاه می روم. البته حضورم به خاطر مشکلاتی بوده که برایم ایجاد شده. من به خاطر باشگاه استقلال ممنوع الخروج شده ام و حتی حساب هایم هم مسدود شده چون 200 میلیون از طلبم را پرداخت ننموده اند. این طلب مربوط به مالیاتم بود که باشگاه باید می داد اما تا امروز پرداخت ننموده اند و پیگیری های من هم نتیجه ای نداده است. امیدوارم هرچه زودتر این مساله حل گردد چون برایم مشکل ساز شده است.

در روزهایی که غیر رسمی از فوتبال ملی خداحافظی کردی کارلوس کی روش هم از تیم ملی جدا شد. او به تو علاقه خاصی داشت و بازی ات را می پسندید. الان مارک ویلموتس سرمربی تیم ملی شده. تو این مربی بلژیکی را گزینه خوبی برای تیم ملی می بینی؟

هنوز زمان ضروری است تا ویلموتس را بشناسیم. آن موقع که کی روش در فوتبال ایران بود همه تفکراتش را می شناختند و حتی با خصوصیات اخلاقی اش آشنا بودند. کی روش سال ها در فوتبال ایران بود و نتایج خوبی گرفت. درست است که قهرمان جام ملت ها نشد اما 2 بار ما را به جام جهانی برد. کی روش مربی خوبی بود و همین الان ویلموتس دارد با سیستم کی روش بازی می نماید و من چیزی از آن فوتبال هجومی که می گویند ندیده ام.

از ویلموتس مربی پیروزی در می آید؟

قطعا این مربی توانایی هایی دارد که سرمربی تیم ملی شده اما برای اینکه به درستی ارزیابی اش کنیم باید صبر کنیم. ویلموتس تازه اول راه است و برای هماهنگ کردن تیم ملی با تفکراتش قطعا احتیاج به زمان دارد. امیدوارم در آینده او هم پیروز گردد و با تیم ملی به دستاوردهای مهمی برسد.

tafreh.ir: طفره: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 8119

به "بیک زاده: ویلموتس با سیستم کی روش بازی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیک زاده: ویلموتس با سیستم کی روش بازی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید