تحریم دارویی، گلوی بیماران MPS را می فشارد

به گزارش شیوا مارکت، رییس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت گفت: شرکت های تولیدنماینده انحصاری دارو های بیماران MPS، از صادرات دارو ها به ایران خودداری می نمایند.

تحریم دارویی، گلوی بیماران MPS را می فشارد

به گزارش ، مهدی شادنوش رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت در مورد مشکلاتی که متعاقب تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران برای بیماران خاص ایجاد شده است، گفت: همانطور که بارها گفته شده، آمریکایی ها با اعمال تحریم های ناجوانمردانه، تجهیزات پزشکی، داروها و لوازم مصرفی مورد احتیاج مردم ایران را نشانه گرفته اند و با آزار بیمارانمان در کوشش هستند که فشارهای سیاسی شان را برای پیشبرد منافع خود، تحمیل نمایند.

واکنش نماینده زن مجلس آمریکا به تحریم دارویی ایران

وی با بیان اینکه تحریم های ظالمانه در حوزه سلامت به طور ویژه بیماران خاص، صعب العلاج و نادر را هدف قرار داده و برای بیماران نگرانی و استرس زیادی را به وجود آورده است، توضیح داد: درحال حاضر، آنچه برای ما اخیرا نگرانی مضاعف ایجاد نموده، عدم در اختیار گذاشتن داروهای بیماران مبتلا به MPS برای پیشبرد پروسه درمان است که منجر شده شرایط بیماران در شرایط خطرناکی قرار گیرد، بیم آن می رود که سلامتی بیماران دچار مشکل شده و حتی از بابت ادامه حیات با خطر روبرو شوند.

او اضافه نمود: این در حالی است که حدود یک ماه و نیم قبل، وزیر بهداشت در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت و رییس یونیسف، این موارد را هشدار داده و برای تامین داروی این بیماران استمداد نموده بود، اما تا به امروز هیچ اقدامی از سوی مجامع بین المللی صورت نگرفته است و در مقابل این رفتار ضدبشری ایالات متحده، سکوت شده است.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت اعلام کرد: برای خرید این داروها، حتی ارز مورداحتیاج نیز تخصیص پیدا نموده است، اما شرکت های تولیدنماینده انحصاری دارو های بیماران MPS، مانند، شرکت بایو مارین آمریکا و لزوب زیکس کره جنوبی، با این بهانه که بانک های عامل شان نمی توانند این مبالغ را به شرکت ها منتقل نمایند، از صادرات این دارو ها به ایران خودداری نموده و حداقل جان 335 نفر بیمار مبتلا به MPS را با خطرات جدی روبرو می نمایند.

وی گفت: از سازمان های مردم نهاد مستقل و رسانه های آزاد درخواست داریم، صدای این بیماران و خانواده هایشان را به گوش جهانیان برسانند، چراکه بیماران ما از سوی آمریکا مورد ظلم و ستم مستقیم واقع شده اند. آمریکا با خوی استکباری اش این درد ها و رنج ها را نادیده گرفته و اهداف شوم سیاسی خود را با سرنوشت و حیات انسان ها گره زده است، امیدواریم افکار عمومی جهانی، آمریکایی ها را وادار به تفکر کند تا متوجه شوند سلامت بیماران استثنا بوده و نباید برای پیشبرد منافع سیاسی، مورد سواستفاده قرار گیرد.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت اعلام کرد: همکاران ما در سازمان غذا و دارو با کوشش های شبانه روزی در صدد هستند که با نمایندگان داخلی و خارجی این شرکت ها مذاکره نمایند تا بتوانند راهی پیدا نمایند تا داروی بیماران تامین گردد. اما این شرکت ها به بهانه های مختلف از ارائه دارو خودداری می نمایند.

تا8: تا8: مجله نقد و بررسی کالا ها و محصولات برندها مختلف

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 15044

به "تحریم دارویی، گلوی بیماران MPS را می فشارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم دارویی، گلوی بیماران MPS را می فشارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید