تحلیف بایدن و هریس چگونه خواهد بود

به گزارش شیوا مارکت، جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکاست اما تا مراسم تحلیف و ادای سوگند ریاست جمهوری صورت نگیرد، رسما وارد کاخ سفید نخواهد شد. از مقررات مربوط به مهار ویروس کرونا تا نگرانی های امنیتی و ...، این مطلب به تمامی نکاتی می پردازد که در خصوص این روز وجود دارد.

تحلیف بایدن و هریس چگونه خواهد بود

به نقل از بی.بی.سی مراسم تحلیف رویدادی رسمی است که در آغاز هر دوره جدید ریاست جمهوری در واشنگتن دی سی، پایتخت، برگزار می گردد.

تنها کاری که رییس جمهوری منتخب آمریکا باید در این مراسم انجام دهد، ادای سوگند است: من رسما سوگند یاد می کنم که مسئولیت ریاست جمهوری ایالات متحده را صادقانه انجام دهم و تا جایی که توان دارم از قانون اساسی ایالات متحده پاسداری، حفاظت و دفاع کنم.

بعد از ادای این کلمات فرایند انتقال قدرت کامل می گردد و جو بایدن به طور رسمی چهل و ششمین رییس جمهوری این کشور خواهد شد. البته این انتها مراسم نیست و جشن معارفه ادامه خواهد داشت.

کاملا هریس هم بعد از ادای سوگند، رسما معاون رییس جمهور کشور خواهد شد. معاون رییس جمهور به طور معمول پیش از خود رئیس جمهوری سوگند یاد می نماید.

مراسم تحلیف جو بایدن چه زمانی برگزار خواهد شد؟

طبق قانون، مراسم تحلیف روز 20 ژانویه (1 بهمن) برگزار می گردد. جو بایدن و کامالا هریس ظهر این روز در واشنگتن دی سی سوگند خواهند خورد. سخنرانی های افتتاحیه از گذشته حدود 11:30 دقیقه به وقت شرق آمریکا برگزار می شوند.

بایدن بعد از ادای سوگند به طور رسمی رییس جمهور آمریکا خواهد شد و قدرت را در دست خواهد گرفت. او کمی بعدتر در همان روز به کاخ سفید نقل مکان می نماید، جایی که برای 4 سال آینده محل زندگی اش خواهد بود.

اقدام های امنیتی مراسم تحلیف چگونه خواهد بود؟

مراسم تحلیف رییس جمهوری معمولا با برنامه های دقیق و مفصل امنیتی همراه است اما سال جاری به دلیل حمله طرفدارن ترامپ به کنگره آمریکا در روز 6 ژانویه، تدابیر امنیتی شدیدتری اعمال خواهد شد.

اف بی آی نسبت به احتمال برگزاری اعتراضات مسلحانه در اطراف ساختمان کنگره های ایالتی در سراسر آمریکا و واشنگتن دی سی طی روزهای منتهی به مراسم تحلیف هشدار داده و به دنبال آن مقامات هم تدابیر امنیتی شدیدتری در نظر گرفته و بخش های عمده ای از شهرها تعطیل شده اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از لغو سفر رییس جمهوری منتخب به واشنگتن با قطار اطلاع داد. جو بایدن و تیمش قرار بود روز دوشنبه از ایالت دلاور با قطار راهی واشنگتن دی سی شوند که این سفر به دلیل نگرانی های امنیتی لغو شد.

بایدن از لیزا موناکو، مشاور باراک اوباما در زمینه مبارزه با تروریسم خواسته به طور موقت به عنوان مشاور امنیتی برای برگزاری مراسم تحلیف، آغاز به کار کند. خانم موناکو گزینه پیشنهادی بایدن برای پست معاونت وزارت دادگستری است.

به دنبال ناآرامی ها در کاپیتال هیل، محل کنگره آمریکا با دستور موریل باوزر، شهردار واشنگتن دی سی این شهر در حال حاضر در شرایط اضطراری قرار گرفته و این شرایط تا روز برگزاری مراسم تحلیف همچنان ادامه خواهد داشت. او همچنین گفته مراسم تحلیف تنها مکانی نیست که هدف تهدیدهای آنلاین قرار گرفته است.

وزارت امنیت ملی آمریکا برنامه های خود برای تامین امنیت مراسم تحلیف را از یک هفته زودتر آغاز کرد تا زمینه برای آماده سازی بیشتر فراهم گردد. فرماندهی برنامه های امنیتی که 15 هزار نیروی گارد ملی و هزاران مامور پلیس در آن شرکت خواهند داشت را سرویس مخفی آمریکا بر عهده گرفته است.

مت میلر که ریاست برنامه های امنیتی سرویس مخفی را برعهده دارد گفته برنامه ریزی این مراسم از بیش از یک سال پیش آغاز شده است.

اما در حالی که بایدن اصرار دارد طبق سنت همیشگی در فضای بیرون کنگره سوگند یاد کند، محدودیت ها در رابطه با تعداد حاضرین در این مراسم بیشتر خواهد شد.

آیا ترامپ در این مراسم شرکت خواهد نمود؟

حضور رییس جمهوری که دوره اش به انتها رسیده در مراسم تحلیف و ادای سوگند جانشین خود به روالی معمول تبدیل شده است و اگر ترامپ از این کار سر باز بزند، اوضاع ممکن است پیچیده گردد.

ترامپ روز 8 ژانویه در توییتر خود نوشت: در پاسخ به همه کسانی که پرسیده اند می گویم روی 20 ژانویه به مراسم تحلیف نخواهم رفت. جالب این که کمی پیش از انتشار این توییت، ترامپ در پیامی ویدئویی تعهد خود نسبت به انتقال قانونمند قدرت به دولت جدید را اعلام نموده بود. از زمان انتخابات آمریکا این تنها باری است که ترامپ تا این حد به شکل علنی به پذیرش شکست خود در انتخابات نزدیک شده است.

در عین حال بعضی از طرفداران ترامپ یک قدم هم فراتر رفته و قصد دارند دومین مراسم تحلیف او را به شکل مجازی و همزمان با ادای سوگند جو بایدن برگزار نمایند. تا به امروز بیش از 68 هزار نفر به وسیله فیس بوک اعلام نموده اند که برای ابراز حمایت از ترامپ در این مراسم شرکت خواهند کرد.

با این حال مایک پنس، معاون دونالد ترامپ گفته در مراسم تحلیف بایدن حضور خواهد یافت.

هیلاری کلینتون تنها دو ماه پس از شکست تلخ خود در رقابت انتخاباتی با ترامپ، به عنوان بانوی اول پیشین آمریکا در کنار شوهرش بیل کلینتون، رییس جمهوری قبلی این کشور در مراسم تحلیف او شرکت کرد.

در طول تاریخ تنها سه رییس جمهور آمریکا در مراسم تحلیف جانشین خود حاضر نشده اند: جان آدامز و پسرش، جان کویینسی آدامز، همین طور اندرو جانسون که هیچ یک مربوط به قرن گذشته نبوده است.

کووید-19 چه تغییراتی در مراسم تحلیف بوجود آورده؟

در شرایط عادی، مراسم تحلیف رییس جمهوری بیش از صدها هزار نفر را به واشنگتن دی سی می کشاند. به طوری که در نشنال مال، پارک ملی واقع در مرکز این شهر جای سوزن انداختن نیست و اتاق خالی در هتل ها پیدا نمی گردد. سال 2009 حدود دو میلیون نفر برای شرکت در مراسم تحلیف اولین دور ریاست جمهوری باراک اوباما به واشنگتن رفتند.

اما به گفته تیم بایدن، جشن های مراسم تحلیف سال جاری بسیار محدود خواهد بود. آن ها همچنین به منظور جلوگیری از انتشار ویروس از مردم خواسته اند از سفر به پایتخت خودداری نمایند، درخواستی که مقامات واشنگتن دی سی هم بعد از حمله به ساختمان کنگره آن را تکرار نموده اند.

جو بایدن و کامالا هریس همچنان روی سکوی مقابل ساختمان کنگره که چشم اندازی رو به نشنال مال دارد، سوگند خواهند خورد. اما صندلی های تماشا که در طول جهت رژه ساخته شده اند، برداشته خواهند شد. بخش عمده ای از پارک نشنال مال که 3،2 کیلومتر طول دارد هم به روی عموم بسته خواهد بود.

هر چند صحنه ازدحام جمعیت در میان بناهای تاریخی کشور ممکن است بسیار آشنا به نظر برسد اما این مکان تازه، از زمان ریاست جمهوری رونالد ریگان در 1981 به عنوان محل برگزاری مراسم تحلیف انتخاب شد. پیش از آن، مراسم تحلیف رییس جمهوری جدید در نقاطی دیگر از جمله آن سوی ساختمان کاپیتال، داخل تالارهای کنگره، در کاخ سفید یا حتی شهرهای دیگر برگزار می شد. به عنوان مثال جورج واشنگتن در نیویورک سیتی، سوگند ریاست جمهوری خورد.

در حالی که در گذشته نزدیک به 200 هزار بلیط برای شرکت در این مراسم رسمی عرضه می شد، سال جاری تنها حدود هزار بلیط در دسترس خواهد بود.

مراسم سان دیدن فرمانده جدید کل قوا از نیروهای نظامی که بخشی سنتی از انتقال مسالمت آمیز قدرت محسوب می گردد سال جاری طبق معمول برگزار خواهد شد. اما به گفته برگزارنمایندگان مراسم، به جای رژه همیشگی در طول خیابان پنسیلوانیا به سمت کاخ سفید، یک رژه مجازی در سراسر آمریکا برگزار خواهد شد.

پس از آن بایدن و خانم هریس به همراه همسران خود با اسکورت اعضای یگان های مختلف ارتش به سمت کاخ سفید می فرایند و یک گروه موسیقی نظامی هم آن ها را همراهی خواهد نمود.

کدام هنرمندان در این مراسم اجرا خواهند کرد؟

در سال های اخیر بعضی از محبوب ترین هنرمندان آمریکایی برای اجرا در این مراسم انتخاب شده اند. با وجود همه گیری سال جاری فرق چندانی با سال های قبل نخواهد داشت.

در مراسم تحلیف جو بایدن و کامالا هریس، لیدی گاگا برنامه ای اجرا خواهد نمود. این خواننده آمریکایی یکی از حامیان سرسخت رییس جمهور منتخب است که در کارزار انتخاباتی او حضور فعال داشت. در این مراسم قرار است لیدی گاگا سرود ملی آمریکا را اجرا کند و جنیفر لوپز آواز بخواند.

بعد از ادای سوگند بایدن، برنامه تلویزیونی ویژه مراسم تحلیف با اجرای تام هنکس، هنرپیشه سرشناس آمریکایی پخش خواهد شد. این برنامه 90 دقیقه ای جایگزین جشن هایی است که به دلیل شیوع بیماری کووید-19 امکان برگزاری آن ها به شکل حضوری وجود ندارد.

جان بون جووی، دمی لواتو و جاستین تیمبرلیک در این برنامه اجرا خواهند کرد. برنامه ای که قرار است به طور زنده از شبکه های تلویزیونی مهم آمریکا به غیر از فاکس نیوز و همین طور پلتفرم های مختلف آنلاین پخش گردد. فاکس نیوز شبکه ای محافظه کار است که در ابتدای دوران ریاست جمهوری ترامپ از او حمایت می کرد.

چرا مراسم تحلیف در ژانویه برگزار می گردد؟

زمان برگزاری این مراسم همواره ماه ژانویه نبوده است. در قانون اساسی آمریکا در ابتدا چهارم مارس به عنوان روز ادای سوگند رهبران جدید کشور در نظر گرفته شده بود.

با توجه به این که در آن موقع مدت ها طول می کشید تا آرا از سراسر کشور به پایتخت برسند، منطقی بود تاریخی که برای مراسم تحلیف انتخاب می گردد چهار ماه با انتخابات سراسری در ماه نوامبر فاصله داشته باشد.

اما این همچنین به معنای فاصله نسبتا طولانی میان زمان انتخابات تا آغاز به کار رسمی رییس جمهوری در گذشته نیز بود. اما این دوره طولانی در نهایت به دنبال پیشرفت های دنیای مدرن و آسان تر شدن شمارش و گزارش آرا، کوتاه تر شد. به دنبال تصویب متمم بیستم قانون اساسی ایالات متحده در 1993، زمان مراسم تحلیف رییس جمهوری جدید به روز 20 ژانویه تغییر یافت. ، ایسنا

پری ها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 19 مرداد 1400 بروزرسانی: 19 مرداد 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 27454

به "تحلیف بایدن و هریس چگونه خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیف بایدن و هریس چگونه خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید