تداوم تقاضا با وجود پایان فصل سفر به ترکیه

به گزارش شیوا مارکت، رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات جهانگردی و هوایی ایران گفت: با آن که فصل سفر به ترکیه تمام شده اما همچنان تقاضا از ایران برای سفر به این کشور وجود دارد.

تداوم تقاضا با وجود پایان فصل سفر به ترکیه

حرمت الله رفیعی درباره قیمت پروازهای جهت ترکیه که با وجود سرانجام فصل سفر به این کشور، روند نزولی پیدا نکرده است، به خبرنگاران گفت: تابستان زمان اوج سفر گردشگران به ترکیه است، برای همین در این فصل تعداد پرواز ایرلاین ها به این جهت افزایش می یابد و با آغاز فصل سرما از تعداد این پروازها و حجم سفرها کاسته می شود. قاعده جهت ترکیه نیز این است که این وقت از سال نرخ بلیت پروازهای آن، کاهشی می شود، چون تقاضا فروکش می کند، ولی ما اینک شاهد چنین اتفاقی نیستیم؛ چرا که همچنان متقاضی برای سفر به ترکیه وجود دارد و متاثر از آن، قیمت بلیت هواپیماهای این جهت هنوز پایین نیامده است.

او با اشاره به مثبت شدن نمودار سفرهای خارجی پس از رکودی که متاثر از افزایش عوارض خروجی، ارز و بلیت هواپیما بود، اظهار کرد: مثبت شدن نمودار سفرهای خارجی تا حدی نشان دهنده هم سان سازی مردم با شرایط اقتصادی کشور پس از تحمل شوک های ناشی از افزایش قیمت ها است. هرچند که فروش تورها و بلیت پروازهای خارجی در شش ماه نخست امسال در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال 96، حدود 30 درصد افت داشته است.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات جهانگردی و هوایی ایران در عین حال یادآور شد: حجم سفرهای سیاحتی و تفریحی ایرانی ها به خارج از کشور در مقایسه با سفرهای زیارتی زیاد نیست.

رفیعی ادامه داد: حتی آمار کلی سفرهای خارجی ایرانی ها به نسبت 85 میلیون نفر جمعیت این کشور عدد قابل توجهی نیست. سال گذشته حدود هفت میلیون نفر به خارج از کشور سفر کردند که حدود چهار میلیون نفر آن ها به قصد حج، اربعین و زیارت عتبات عالیات از کشور خارج شده اند، یکسری هم سفر ترانزیتی داشته اند، در نتیجه عدد مسافرانی که با انگیزه ای به غیر از زیارت به خارج از کشور سفر کرده اند و شاید به سه میلیون نفر هم نرسد، در مقایسه با جمعیت کل کشور قابل توجه نیست.

معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با انتشار آمار شش ماه نخست امسال، از حدود 15.59 درصد رشد در سفرهای خارجی خبر داد. در شش ماه نخست امسال چهار میلیون و 258 هزار و 944 نفر به خارج از کشور سفر کردند، درحالی که در مدت زمان مشابه سال گذشته، سه میلیون و 673 هزار و 92 نفر سفر خارجی داشتند. جزئیات این سفرها و مقاصد مسافران ایرانی مشخص نشده است.

ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ از افزایش سفرهای خارجی نیز ابراز خوشحالی کرده بود و در دفاع از این دیدگاه گفته بود: رونق در این حوزه به پایداری و توسعه اشتغال در این بخش منجر می شود. اگر راضی باشیم سفرهای خارجی کم شود، یعنی به از بین رفتن امرار معاش گروه شاغل در این بخش راضی شده ایم.

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 12055

به "تداوم تقاضا با وجود پایان فصل سفر به ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم تقاضا با وجود پایان فصل سفر به ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید