ترازنامه شرکت های بورسی

به گزارش شیوا مارکت، ترازنامه اظهارنامه ای اقتصادی است که میزان دارایی های یک شرکت، بدهی ها و حقوق صاحبان سهام را در یک زمان تعیین خلاصه می نماید

ترازنامه شرکت های بورسی

ترازنامه چیست؟

به گزارش خبرنگاران به نقل تالار بورس ، معمولا اولین صورت اقتصادی که توسط سرمایه گذاران و اعتباردهندگان مورد آنالیز قرار می گیرد، ترازنامه است. ترازنامه در یک تاریخ مشخص، خلاصه ای از دارایی ها، بدهی ها و حقوق صاحبان سرمایه را در اختیار خواننده می گذارد. بالای هر ترازنامه تاریخ آن مشخص شده است. بنابراین می توان چنین اظهار کرد که در تاریخ ثبت شده شرکت چه دارایی هایی داشته و میزان بدهی ها و سرمایه اش در این تاریخ چقدر بوده است.

دلیل تاکید بر این نکته که ترازنامه در یک تاریخ مشخص این اقلام را مشخص می نماید، این است که باقی صورت های اقتصادی نظیر صورت سود و زیان، صورت جریان وجوه نقد و... عملکرد شرکت را طی یک دوره نشان می دهند. مثلا از صورت سود و زیان می توان نحوه سود سازی و عملکرد شرکت را در طول یک دوره اقتصادی سنجید. با آنالیز این صورت اقتصادی می توان فهمید که شرکت در این دوره چقدر درآمد و چقدر هزینه داشته است.

همانطور که گفته شد، مبنای تهیه ترازنامه معادله حسابداری زیر است. با استفاده از ترازنامه می توان مشخص کرد که چه مقدار از دارایی های شرکت متعلق به صاحبان سرمایه و چقدر از آن مربوط به بدهی های شرکت است. همچنین با منابع و مصارف شرکت آشنا شد.

منابع و مصارف یک شرکت چیست؟

دارایی های یک شرکت نظیر وجوه نقد، سرمایه گذاری های کوتاه مدت، موجودی کالا، پیش پرداخت ها و... به عنوان مصارف شرکت شناخته می شوند. در حالی که بدهی ها و حقوق صاحبان سرمایه به عنوان منابع شرکت در نظر گرفته می شوند.

برای مثال یک شرکت برای تامین سرمایه خود، اوراق بهادار مثل سهام منتشر می نماید و به فروش می رساند. از این طریق تا حدودی سرمایه مورد احتیاج اولیه خود را تامین می نماید و ما بقی سرمایه به وسیله سهامداران اصلی شرکت تامین می گردد. بنابراین حقوق صاحبان سرمایه، منابعی است که متعلق به سهامداران شرکت (سرمایه، سود یا زیان انباشته) است. بخشی از سرمایه که توسط سهامداران تامین نشده می تواند به وسیله استقراض تامین می گردد. برای مثال تامین اقتصادی به وسیله دریافت وام از بانک منجر به ایجاد بدهی می گردد. بنابراین می توان گفت که مصارف شرکت از محل منابع آن تامین می گردد.

در آنالیز ترازنامه هر شرکت می توان اطلاعات مفیدی در رابطه با میزان نقدینگی شرکت، انعطاف پذیری اقتصادی آن، میزان بدهی در مقابل حقوق صاحبان سهام به دست آورد.

نقدینگی به چه معنا است؟

به طور کلی نقدینگی به توانایی تبدیل یک دارایی، به وجه نقد اشاره می نماید. هر چه یک دارایی راحت تر و سریع تر به وجه نقد تبدیل گردد، نقدینگی آن بیشتر است. برای مثال یک ورقه بهادار نظیر سهام یک شرکت نقدشوندگی بیشتری نسبت به یک ساختمان دارد.

با آنالیز میزان نقدینگی شرکت می توان از توانایی آن شرکت در پاسخ به اتفاقات غیرمترقبه مطلع شد. برای مثال می توان فهمید که اگر به طور ناگهانی یکی از خطوط فراوری از کار بیفتد، شرکت وجه نقد کافی برای راه اندازی مجدد آن خط فراوری دارد یا خیر. یا این که می تواند به سرعت دارایی های جاری خود را به وجه نقد تبدیل کند یا نه.

علاوه بر نقدینگی با آنالیز ترازنامه می گردد از انعطاف پذیری اقتصادی شرکت ها نیز با خبر شد.

انعطاف پذیری اقتصادی به چه معنا است؟

انعطاف پذیری اقتصادی، به معنی این است که آیا واحد تجاری می تواند جریان های نقد خود را به گونه ای کنترل کند که شرکت بتواند در قبال رویدادها و فرصت های احتاقتصادی پیش رو بهترین واکنش را از خود نشان بدهد.

در نقدینگی توانایی به وجه نقد تبدیل کردن دارایی ها مطرح است. در انعطاف پذیری اقتصادی مدیریت این وجوه نقد مطرح است.

با آنالیز ترازنامه می توان از میزان بدهی های شرکت که به آن اهرم اقتصادی هم می گویند، باخبر شد. هرچه میزان بدهی های یک شرکت بیشتر باشد درجه اهرم اقتصادی آن نیز بیشتر است. با بالا رفتن درجه اهرم اقتصادی ریسک شرکت افزایش می یابد. استفاده از اهرم اقتصادی در ساختار سرمایه می تواند منجر به افزایش سود سهامداران گردد. از طرف دیگر می تواند منجر به ایجاد مسائل اقتصادی و حتی ورشکستگی نیز گردد. زیرا ممکن است شرکت نتواند از عهده پرداخت به موقع بدهی ها بربیاید.

با این که ترازنامه اطلاعات مفیدی در رابطه با میزان نقدینگی، انعطاف پذیری اقتصادی و... را در اختیار سرمایه گذاران و اعتباردهندگان قرار می دهد. اما دارای محدودیت هایی نیز هست. تمامی دارایی ها و بدهی ها در ترازنامه گزارش نمی شوند.

در شکل زیر ترازنامه یک شرکت فراوریی را مشاهده می کنید. همان طور که مشهود است، دارایی های شرکت در سمت راست ترازنامه و بدهی ها و حقوق صاحبان سهام در سمت چپ ترازنامه آورده می گردد.

استفاده کنندگان از صورت های اقتصادی با مطالعه دارایی ها، می توانند با سیاست های اعتباری شرکت، نوع فعالیت آن، تصمیمات مدیریت و... آشنا شوند.

دور زمین: مجله سفر و گردشگری دور زمین

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24928

به "ترازنامه شرکت های بورسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترازنامه شرکت های بورسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید