ترامپ تحریم های آمریکا علیه دیوان کیفری لاهه را امضا کرد

به گزارش شیوا مارکت، دیوان بین المللی لاهه می خواهد در باره احتمال ارتکاب جنایات جنگی در افغانستان، از جمله از سوی سربازان آمریکایی، تحقیق کند. رئیس جمهوری آمریکا برای جلوگیری از این امر حکم تحریم کارکنان این دادگاه را صادر کرده است.

ترامپ تحریم های آمریکا علیه دیوان کیفری لاهه را امضا کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز پنج شنبه 22 خرداد (11 ژوئن) طی حکمی اعمال تحریم علیه مقامات دادگاه کیفری بین المللی در لاهه را تصویب کرد.

او مقامات این دادگاه عالی بین المللی را تهدید کرد که اگر آنها بدون رضایت واشنگتن درباره عملکرد سربازان آمریکایی در افغانستان تحقیق کنند، از سوی آمریکا تحت مجازات های اقتصادی قرار خواهند گرفت.

کاخ سفید گفت که بر اساس این حکم دارایی های مقامات این دادگاه بین المللی در آمریکا مسدود می شوند. در این حکم همچنین رئیس جمهوری ایالات متحده محدودیت صدور ویزای ورود به آمریکا را برای این مقامات و وابستگان آنها تصویب کرده است.

در این حکم آمده است که ایالات متحده تمام اقدامات لازم را برای محافظت از شهفرایندان و متحدان خود در برابر آزار و اذیت غیرقانونی این دادگاه انجام خواهد داد.

پیشینه تحقیقات درباره افغانستان

علت شروع این تحقیقات احتمال وقوع جنایات جنگی در افغانستان است. دیوان کیفری بین المللی لاهه در ماه مارس سال جاری (حدود سه ماه پیش) طی حکمی گفت که تحقیقات در مورد احتمال ارتکاب جنایات جنگی در افغانستان می تواند در باره کارمندان سازمان امنیت آمریکا، سازمان سیا، نیز انجام شود. دادستان این دادگاه همچنین گفت ممکن است به طور رسمی در باره جنایات جنگی احتاقتصادی در زندان های مخفی نیروهای مسلح ایالات متحده در خارج از افغانستان نیز تحقیق شود.

فاتو بنسودا، دادستان ارشد دیوان کیفری لاهه، درخواست تصویب فرایند قضایی را علیه مسئولان شکنجه، قتل های خودسرانه، خشونت جنسی و سایر جنایات جنگی از زمان شروع جنگ در افغانستان در سال 3 00 2، مطرح کرده بود.

در پفراینده بررسی جنایات جنگی در افغانستان نیروهای طالبان، نظامیان دولتی افغانستان و همچنین نیروهای ارتش آمریکا در این کشور متهم شده اند که در افغانستان علیه غیرنظامیان جنایات جنگی انجام داده اند.

تهدید متقابل

دولت آمریکا پیش از این مسئولان دیوان عالی لاهه را به اقدامات متقابل تهدید کرده بود. ترامپ اعلام کرده بود که در صورت شروع تحقیقات در مورد شهفرایندان آمریکایی در رابطه با اقدامات آنان در افغانستان، مقامات این دادگاه بین المللی از ورود به خاک آمریکا منع خواهند شد. کمی پس از این تهدید ایالات متحده ویزای ورود بنسودا را پس گرفت.

دیوان کیفری بین المللی لاهه در سال 002 2 میلادی راه اندازی شد. وظیفه این دادگاه عالی بررسی و تحقیق درباره جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت و نسل کشی در جهان است. ایالات متحده عضو این نهاد نیست، آن را به رسمیت نمی شناسد و سال ها است که با این دیوان مخالف کرده است. آمریکا دیوان لاهه را به انجام تحقیقات با انگیزه های سیاسی متهم می کند.

دولت های پیشین آمریکا نیز به تحقیقات دیوان عالی لاهه در باره سربازان آمریکایی با نگاه انتقادی برخورد کرده بودند.، دویچه وله

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 20748

به "ترامپ تحریم های آمریکا علیه دیوان کیفری لاهه را امضا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ تحریم های آمریکا علیه دیوان کیفری لاهه را امضا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید