سوسیال دموکراسی بولیواری ونزوئلا باعث هراس امریکاست

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران-گروه بین الملل: مداخلات آشکار ایالات متحده آمریکا در آمریکای لاتین از جمله کشور ونزوئلا یادآور دکترین مونروئه است که حدود 200 سال پیش مطرح شد و بر سیاست خارجی واشنگتن بر این منطقه حاکم بوده است.

سوسیال دموکراسی بولیواری ونزوئلا باعث هراس امریکاست

بر اساس این دکترین، دولت ایالات متحده آمریکا تصمیم گرفت که از دخالت در جنگ های بین قدرت های اروپایی و مستعمرات آن ها خودداری، و وقوع جنگ یا فعالیت استعماری در قاره آمریکا را به عنوان حرکتی خصمانه تلقی کند. بر اساس این دکترین منطقه امریکای لاتین به عنوان حیاط خلوت ایالات متحده امریکا درآمد.

با اعلام دکترین مونروئه، دولت ایالات متحده توانست توسعه قاره ای خود را کامل و اقتدار آن را تثبیت کند و با بهره گیری از مزیت دوری از صحنه جنگ های اروپایی، به تقویت مالی و نظامی خود برای ایفای نقش های جدید در سطح دنیای بپردازد.

مداخلات دونالد ترامپ در منطقه آمریکای لاتین از جمله ونزوئلا یادآور دکترین مونروئه است و نشان از آن دارد که واشنگتن تاب و تحمل هیچ دولت چپگرا و غیر همسو را در حیاط خلوت خود ندارد.

اهمیت استراتژیک و منابع نفتی ونزوئلا باعث شده تا امریکا از تهدید نظامی علیه مادورو رئیس جمهوری این کشور سخن براند. در حال حاضر هم واشنگتن با تحت کنترل داشتن اپوزیسیون در این کشور و به رسمیت شناختن ریاست جمهوری خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا دخالتهای خود را وارد مرحله جدیدی کرد.

استفن لندمن نظریه پرداز امریکایی و دانش آموخته دانشگاه هاروارد امریکا در مورد تحولات ونزوئلا به خبرنگاران گفت: کودتا تخصص امریکا است که نتایج آن را تنها پس از جنگ دنیای دوم سعی کردند قبول نمایند.

وی اضافه نمود: رویه ای است که واشنگتن دنبال می نماید امپریالیستی است که می خواهد همه ملت ها در همه جای دنیا را به وسیله جنگ، انقلاب های رنگی یا مذاکرات سنتی تابع خود کند.

لندمن توضیح داد: ونزوئلا به دو دلیل هدف اصلی آمریکا است. یکی داشتن بیشترین ذخایر نفتی دنیا و دوم اینکه این کشور یک نمونه شاخص از سوسیال دموکراسی بولیواری است که به همه ونزوئلایی ها با عدالت خدمت رسانی می نماید نه آنکه تنها مانند آمریکا و دیگر کشورهای غربی تنها به عده ای معدود که امتیازات خاصی دارند خدمت رسانی کند. از همین رو این کشور تهدیدی برای مدل امریکایی است.

این نظریه پرداز امریکایی یادآور شد: واشنگتن از زمان انتخاب هوگو چاوز از حدود دو دهه پیش سعی داشت حکومت ونزوئلا را سرنگون کند و حکومت ستمگر فاشیستی را جایگزین آن سازد؛ سیستمی که به شدت مخالف خدمت رسانی عادلانه به هرکس چه در ونزوئلا و چه در خارج از آن باشد.

وی اضافه نمود: دولت ترامپ نیز کوشش برای برکناری نیکلاس مادورو را که به روشی دموکراتیک انتخاب شده بود آغاز کرد. آنچه در ونزوئلا در حال روی دادن است توسط واشنگتن سازمان دهی شده است از جمله انتخاب رئیس مجمع ملی خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهوری که در واقع یک عروسک خیمه شب بازی است.

وی در مورد مراحل طی شده برای این کودتا گفت: در اواسط ماه ژانویه پمپئو گفت اداره ونزوئلا توسط مادورو غیرقانونی است و ترامپ همه کوشش خود را برای ابقای دموکراسی در این کشور می نماید - دموکراسی مرگبارترین صادرات آمریکا.

لندمن یادآور شد: اظهارات دولت ترامپ در واقع در بر گیرنده پیغام آغاز انتقال قدرت به یک دولت جدید بود. یک روز پیش از بیانات پمپئو جان بولتون گفته بود که آمریکا نیکلاس مادورو را که به طور غیرقانونی ادعای قدرت می نماید به رسمیت نمی شناسد.

دانش آموخته دانشگاه هاروارد گفت: متعاقب این تحرکات گروه کشورهای آمریکای لاتین و آمریکای مرکزی موسوم به لیما که تحت کنترل ایالات متحده امریکاست به همراه کانادا ریاست جمهوری مادورو را غیر قانونی گفتند و همان دروغ بزرگ دولت ترامپ را تکرار کردند.

وی اضافه نمود: طبق آنچه ترامپ اعلام نموده بود رئیس مجمع ملی ونزوئلا، رهبر فاشیست مخالفان، خوان گوایدو به طور غیر قانونی خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا گفت، کوششی که توهین به اصول قوانین، دموکراسی اجتماعی بولیواری و مردم ونزوئلا بود.

لندمن یادآور شد: متحدان آمریکا در منطقه به قدرت رسیدن غیرقانونی گوایدو را تصویب کردند. اتحادیه اروپا در بیانیه ای گفت که اتحادیه اروپا از احیای دموکراسی و برپایی قانون در ونزوئلا حمایت می نماید ولی نباید توقع داشت این اتحادیه گوایدو را به رسمیت بشناسد. دولت اسپانیا این را رد کرد.

وی تأکید کرد: سیاست گذاران اتحادیه اروپا به یک توافق کلی احتیاج دارد و اینکه چرا بروکسل رسما گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت نمی شناسد این است که غیرقانونی بودن او مسلم است.

لندمن توضیح داد: واشنگتن مادورو را که ریاست جمهوریش طبق قانون بود را غیرقانونی خواند. ترامپ با آغاز پروسه کودتا در واقع ونزوئلا جنگ را آغاز کرد. هواداران کودتا در کوششند تا فاشیسم را به جای دموکراسی بولیواری بنشانند.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 2946

به "سوسیال دموکراسی بولیواری ونزوئلا باعث هراس امریکاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوسیال دموکراسی بولیواری ونزوئلا باعث هراس امریکاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید