ترامپ: شی شاید دیگر دوست من نیست

به گزارش شیوا مارکت، دونالد ترامپ همتای چینی خود را کسی که احتمالا دیگر دوستش نیست توصیف کرد. این چند ساعت بعد از وارد کردن اتهاماتی به پکن مبنی بر مداخله چین در انتخابات کنگره آمریکا در ماه نوامبر مطرح شد.

ترامپ: شی شاید دیگر دوست من نیست

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری در نیویورک در حاشیه نشست های مجمع عمومی سازمان ملل تاکید نمود: شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین شاید دیگر دوستم نیست اما تصور می کنم به من احترام می گذارد.

وی اعتراف کرد که ممکن است دوستی وی با همتای چینی اش به خاتمه رسیده باشد.

ترامپ بارها از زمان بر سر کار آمدن به عنوان رئیس جمهوری آمریکا از دوستی اش با شی تعریف نموده و از رهبر چین به عنوان نقشش در اعمال فشار علیه کره شمالی تمجید نموده است اما وی در این کنفرانس خبری گفت: ممکن است دیگر او دوست من نباشد اما من فکر می کنم که او احتمالا به من احترام می گذارد.

وی با اتهام زنی علیه پکن پیشتر گفته بود: چین نمی خواهد حزب جمهوری خواه به خاطر مواضع او درباره تجارت بر سر کار بماند.

ترامپ در نشست شورای امنیت سازمان ملل بیان کرد، چین کوشش می نماید که در انتخابات پیش روی 2018 ما که قرار است در ششم ماه نوامبر برگزار گردد دخالت کند. اقدامات چین علیه دولت من است.

وی ادامه داد: آنها نمی خواهند من یا ما پیروز شویم زیرا من اولین رئیس جمهوری هستم که چین را در حوزه تجارت به چالش کشیدم.

ترامپ اضافه کرد: شواهد روشنی در راستای اظهارات من وجود دارند.

وی گفت: من شواهدی دارم این شواهد اعلام خواهد شد اما اکنون نمی توانم درباره آن چیزی بگویم.

ترامپ که برای اولین بار ریاست جلسه شورای امنیت را بر عهده داشت در اظهارات خود هیچ گونه اشاره ای به مداخله روسیه در انتخابات 2016 آمریکا نکرد و در مقابل پس از بیان اتهامات علیه چین هیچ گونه شواهدی برای اثبات این ادعا مطرح نکرد.

در مقابل وانگ یی، وزیر خارجه چین در این جلسه در واکنش به اظهارات ترامپ گفت: ما در امور داخلی هیچ کشوری دخالت ننموده و نخواهیم کرد ما اتهامات بی پایه و اساس علیه چین را رد می کنیم.

این در حالی است که یک مقام کاخ سفید بیان کرد که فعالیت های چین به سطح غیرقابل قبولی رسیده اند.

این مقام آمریکایی اضافه کرد : نفوذ در سیستم سیاسی ما به کشاورزان در مناطق و ایالت ها که به رئیس جمهوری رای خواهند داد لطمه وارد می نماید.

در ماه های اخیر روابط چین و آمریکا به دلیل جنگ تجاری افزایش مخدوش گردیده است. یک مقام ارشد دولت ترامپ بیان کرد، چین از ابزار اطلاعاتی، نظامی، تجاری، اقتصادی و سیاسی برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی آمریکا استفاده نموده و به دنبال گسترش منافع دولت چین و حزب کمونیست این کشور است.

یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نگردد در گفت وگو با خبرگزاری رویترز بیان کرد: همچنین مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا در روزهای آینده در یک سخنرانی جزئیات بیشتری درباره اتهامات مطرح گردیده علیه چین را بازگو کند.

این مقام آمریکایی بیان کرد: دولت آمریکا به دنبال افشای اطلاعات بیشتر در این زمینه است. همچنین ترامپ در یک کنفرانس خبری شی جین پینگ را رئیس جمهور چین را به عنوان دوست خود معرفی کرد و سپس در پاسخ به سوالی مبنی بر اتهامات مطرح گردیده درباره دخالت احتمالی پکن در روند انتخابات پیش روی کنگره گفت: شاید دیگر او دوست من نباشد. من در این باره صادق خواهم بود.

وی درباره اعمال تعرفه های جدید علیه چین گفت: ما باید این روند را منصفانه تنظیم می کردیم.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 1039

به "ترامپ: شی شاید دیگر دوست من نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ: شی شاید دیگر دوست من نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید