ترامپ همه تحریم هایی که می توانسته علیه ایران اعمال نموده است

به گزارش شیوا مارکت، کارشناس ارشد سابق سیا معتقد است میزان همراهی دولت جدید انگلیس با خط مشی سیاسی ترامپ در قبال ایران، بر آینده برجام تاثیرگذار خواهد بود.

ترامپ همه تحریم هایی که می توانسته علیه ایران اعمال نموده است

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، ایران به طرفین اروپایی هشدار داده در صورت تعلل در عمل به وعده های خود حول برجام، در برداشتن گام سوم مبنی بر کاهش هرچه بیشتر محدودیت های هسته ای تردید نخواهد کرد. ایران در گام اول گفت به محدودیت 300 کیلوگرم مواد غنی شده 3.67 درصد و همچنین 130 تن آب سنگین در اراک پایبند نخواهد بود حال آنکه در گام دوم سطح غنی سازی را از 3.67 بالاتر برد .

اینکه دقیقاً در گام سوم چه محدودیت هایی نادیده گرفته می گردد، هنوز تعیین نیست حال آنکه محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران می گوید این گام آخر نیست و خروج از برجام هم تلقی نمی گردد .

از آنجا که طبق اعلام آژانس انرژی اتمی ایران، تا عملی شدن این تهدید بیش از یک ماه باقی نمانده؛ با پل پیلار عضو سابق شورای اطلاعات ملی آمریکا، درباره عواقب احتمالی آن از چشم انداز اتحادیه اروپا، روسیه، چین و شورای امنیت گفتگویی داشتیم.

پیلار از اساتید دانشگاه جرج تاون است و تاکنون مسئولیت های متعددی را بر عهده داشته که از جمله آنها می توان به ریاست واحد تحلیل عملیات های سیا در شرق نزدیک، خلیج فارس و جنوب آسیا اشاره نمود .

پل پیلار از اساتید دانشگاه جرج تاون است و تاکنون مسئولیت های متعددی را بر عهده داشته که از جمله آنها می توان به ریاست واحد تحلیل عملیات های سیا در شرق نزدیک، خلیج فارس و جنوب آسیا اشاره نمود. پیلار سابقه حضور در شورای اطلاعات ملی آمریکا را به عنوان یکی از اعضای اصلی آن نیز دارد .

ایران اعلام نموده در موعد مقرر گام سوم را در راستای کاهش تعهدات برجامی عملی می نماید. آیا اروپا برای جلوگیری از این موضوع، اقدام مؤثر و متقاعدنماینده ای انجام خواهد داد؟

چالش پیش روی اروپا از زمانی که دولت ترامپ از اجرای تعهداتش ذیل برجام امتناع کرد؛ تغییری ننموده است و از یک سال بعد (از این اقدام آمریکا) نیز ایران عدول از بعضی محدودیت های قیدشده در توافق را شروع کرد .

اروپایی ها هنوز هم خواستار نجات برجام هستند. برآورده کردن چنین خواسته ای مستلزم آن است که اروپایی ها به حد کفایت تجارت با ایران را تسهیل نمایند تا رهبران ایرانی هم به این نتیجه برسند که کشورشان از مزایای مالی کافی برای اینکه تداوم رعایت محدودیت های هسته ای قابل توجیه باشد، برخوردار است .

اما چشم انداز تحقق این امر، خوب نیست. دولت های اروپایی اغلب تمایل (انجام چنین اقدامی را) دارند اما از توان تحقق آن برخوردار نیستند. کنترل بخش خصوصی در دست دولت های اروپایی نیست و اغلب مشاغل اروپایی که برای ورود به این مقوله به حد کافی بزرگ هستند از اینکه مبادا با تجارت با ایران از بازار آمریکا اخراج شوند؛ بیم دارند .

واکنش احتمالی روسیه و چین به این اقدام ایران چه خواهد بود؟

روسیه و چین هم خواستار حفظ برجام هستند. چنانچه ایران به عدول هرچه بیشتر از محدودیت های هسته ای ادامه دهد؛ روسیه و چین تحریم های بیشتری را از جانب خود اعمال نخواهند کرد .

آنها وضع تحریم های جدید دولت ترامپ را دلیل اصلی شکست توافق می دانند. روسیه و چین در راستای توسعه روابط خود با ایران که منافع مالی شان را برآورده می نماید؛ به دنبال بهره برداری از عدم تعاملات ایران با ایالات متحده و هرگونه درگیری جدیدی در روابط ایران-اروپا هستند .

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز در حفظ معقول روابط خوب با همه کشورهای خاورمیانه ازجمله ایران، منافع راهبردی دارد. ممکن است چین از توافق های جدید و بزرگ تجاری با ایران به این دلیل که نمی خواهد مذاکرات تجاری با آمریکا را پیچیده کند، منصرف گردد .

اما در حال حاضر، به نظر نمی رسد این مذاکرات راه به جایی ببرد و بنابراین، شاید چین به اینکه با تجارت با ایران چیزی را از دست نخواهد داد؛ باور دارد .

ارزیابی شما از گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران چیست؟

هیچ چیز متمایزنماینده ای درباره گام سوم وجود ندارد که آن را از گام های اولیه متفاوت کند. ایران همچنان خود را محدود به گام هایی می نماید که به آسانی قابل بازگشت هستند و فاصله زیاد این کشور با هرگونه توانایی مبنی بر ساخت سلاح هسته ای را حفظ می نماید .

برجام هرگونه روند ارجاع به شورای امنیت را تعیین می نماید. دولت ترامپ از چنین اقدامی (ارجاع به شورای امنیت) نفع می برد حال آنکه دیگر یکی از شرکای برجام نیست و بنابراین، جایگاهی برای طرح چنین اقدامی ندارد .

یکی از سوال های مربوطه این است که آیا دولت جدید بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس که از آشفتگی برگزیت تضعیف و بیش از همواره به آمریکا وابسته شده، پذیرای خط مشی سیاسی دولت ترامپ درباره ایران می گردد؟

آیا تحریم دیگری باقی مانده که آمریکا بخواهد برای اعمال فشار بیشتر به ایران اتخاذ کند؟

دولت ترامپ پیشتر همه تحریم هایی که می توانسته علیه ایران اعمال نموده است. این دولت همواره می تواند موردی دیگر را که یک گام جدید در کارزار فشار حداکثری خود تعبیر می نماید، پیدا کند؛ اما اختلاف عملی با آنچه هم اکنون وجود دارد، ناچیز خواهد بود .

منبع:مهر

kheimehnews.ir: خیمه نیوز، با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 9252

به "ترامپ همه تحریم هایی که می توانسته علیه ایران اعمال نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ همه تحریم هایی که می توانسته علیه ایران اعمال نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید